Rakouská strana zelených bude poprvé ve vládě

DomůŽivotní prostředíRakouská strana zelených bude poprvé ve vládě

Po zářijových volbách do dolní komory rakouského parlamentu a následných dohadech o obsazení míst v nové vládě byly ve středu konečně oznámeny výsledky rozhovorů mezi vítěznými stranami. V nové vládě vedené konzervativci Sebastiana Kurze zasednou Zelení, kteří v posledních volbách obsadili čtvrté místo.

Dle rakouských novinářů se jedná o „politický experiment“, ke kterému se Kurz uvolil poté, co jeho koalice s krajní pravicí skončila korupčním skandálem. Je to poprvé, co levicoví Zelení vstoupí do vlády, a nelze tedy předpovědět, jak bude spolupráce dvou názorově poměrně odlišných stran vypadat, jak uvedl rakouský tisk. Ve čtvrtek byla zveřejněna koaliční smlouva, která obsahuje body týkající se otevření zvláštních deportačních center pro neúspěšné žadatele o azyl, stejně jako návrhy na zavedení uhlíkové daně pro leteckou dopravu a slib uhlíkové neutrality do roku 2040.

„Podařilo se nám spojit to nejlepší z obou světů. Je možné chránit klima i hranice.“ – uvedl Kurz při oznámení dosažení dohody se Zelenými.

Skandál rakouské krajně pravicové FPÖ s největší pravděpodobností zapříčinil přechod voličů ke Kurzově ÖVP (kteří získali 31,5 % hlasů). Zelení pak v podzimních volbách získali 13,9 %. Podle průzkumu nahradil problém změny klimatu problém imigrace jakožto nejdůležitějšího rozhodovacího faktoru voličů.

Rakouští zelení s největší pravděpodobností získají ministerstvo životního prostředí – kteréžto ale pokrývá i oblast dopravy, energetiky, technologií a infrastruktury. Očekává se, že Zelení rovněž obsadí ministerstva spravedlnosti a sociálních věcí. Ostatní řídící úřady povedou zástupci ÖVP. Kurz zůstává předsedou vlády, zatímco vůdce Zelených Werner Kogler bude zastávat pozici jejího místopředsedy.

Štítky: Rakousko