Domů
Životní prostředí
Trumpova administrativa čelí žalobě kvůli ochraně klimatu
Zdroj: Pexels

Trumpova administrativa čelí žalobě kvůli ochraně klimatu

Sedm amerických měst a 22 států, včetně New Yorku či Kalifornie, podávají žalobu na agenturu EPA (Environmental Protection Agency), která zrušila tzv. Clean Power Plan přijatý předchozí exekutivou prezidenta Obamy. Dle žalobců se tímto nadále prodlužuje závislost Spojených států na uhlí a jsou znevýhodněny státy, které přecházejí na čistší výrobu elektřiny.

Správní žalobu skupina žalobců podala u federálního odvolacího soudu a míří na zrušení opatření, které fakticky nahrazuje původní klimatický plán schválený EPA v roce 2015. Clean Power Plan byl přijat bývalým prezidentem Obamou s cílem podpory obnovitelných zdrojů a snižování emisí z antropogenních zdrojů.

Donald Trump poté v roce 2017 však nařídil EPA tento plán přezkoumat. EPA následně vydala schéma Affordable Clean Energy (ACE), podle kterého mají státy vytvořit standardy pro výrobce elektřiny, aby tak bylo zvýšeno množství vyprodukované elektřiny v poměru k množství spáleného uhlí. Dle koalice států a měst, které nyní podávají žalobu, tento plán reálně nepřinese žádné snížení emisí a nepodporuje obnovitelné zdroje energie.

Dle vrchní státní zástupkyně státu New York Letitie Jamesové jde o pravidlo, které fakticky dovoluje státům nedělat v oblasti energetiky nic, a právě to je důvodem pro podání žaloby ze strany koalice států a měst. Nejde o jedinou žalobu, která je proti rozhodnutím prezidenta Trumpa a jeho administrativy podána (v současnosti je proti vládě vedeno na 55 sporů, většinou vyvolaných státy, které vedou zástupci Demokratické strany).

Dle žalobců plán ACE porušuje federální zákon o čistém ovzduší (Clean Air Act), který, mimo jiné, stanovuje, že EPA má vyžadovat používání nejlepších dostupných technologií. ACE se navíc dle žalobců snaží zvrátit pokrok, kterého Kalifornie a další státy prozatím v oblasti obnovitelných zdrojů dosáhly a zcela podporuje staré a znečišťující uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se