Domů
Akumulace energie
Asociace: Akumulaci energie nelze zúžit jen na bateriové systémy

Asociace: Akumulaci energie nelze zúžit jen na bateriové systémy

Český stát by měl vnímat akumulaci energie komplexněji než dosud. V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Podle něj nelze zúžit téma pouze na bateriové systémy, v úvahu je třeba brát například zařízení na ukládání energie do plynu (takzvaná technologie Power to Gas), která se už vyrábí v západní Evropě. Západní legislativa také na rozdíl od té české do akumulace zahrnuje přečerpávací vodní elektrárny, podotkl.

„Budoucnost akumulace je v kombinaci krátkodobé akumulace v horizontu hodin, ke které budou využívány baterie, a sezonní akumulace do plynu. U plynu nejde o něco ve fázi vývoje, jde o instalace, které například v Německu už existují několik let. Slouží jako záloha pro energetiku i průmysl,“ uvedl Fousek.

Technologie Power to Gas využívá přeměny elektřiny na energii chemicky vázanou v podobě plynného média, který je na rozdíl od elektrické energie snáze skladovatelný. V Česku je podle Fouska její rozvoj pravděpodobný v horizontu příštích pěti až deseti let, podle toho, jak se jí podaří zahrnout do legislativy.

Současné nastavení podmínek pro stavbu bateriových systémů v ČR asociace kritizuje. Podle Fouska lze tato zařízení podle Kodexu přenosové soustavy ČEPS nyní stavět prakticky jenom u takzvaných točivých výroben s turbínou u už postavených tepláren nebo elektráren. Nikoliv však u obnovitelných zdrojů nebo u těch postavených na ´zelené louce´.

„My jako asociace tvrdíme, že je to diskriminace. Potvrdila nám to Evropská komise, říkají to také různé nezávislé studie,“ uvedl Fousek.

„Prosazujeme, aby v omezené míře a po předchozím schválením ministerstvem průmyslu a obchodu a provozovatelů distribučních sítí tady začaly vznikat i tyto systémy. Na místech a v rozsahu, které stát určí,“ podotkl.

První velké baterie pro nadbytečnou energii postavila společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku už v roce 2017. Oba systémy dohromady mají celkový výkon okolo dvou megawattů (MW) a kapacitu tři megawatthodiny (MWh). Kvůli tomu, že nejsou u žádného točivého zdroje, jsou podle Fouska ale stále v ´pseudotestovacím režimu´ a kvůli nastavené legislativě de facto nefunkční.

Vznikají také bateriové systémy u točivých zdrojů. Tento pátek bude v teplárně společnosti C-Energy v jihočeské Plané nad Lužnicí otevřeno největší bateriové úložiště v Česku s výkonem čtyř MW a kapacitou 2,5 MWh. Podle Fouska jde o první českou elektrárnu nebo teplárnu, která tak velký bateriový systém ke svému točivému zdroji instalovala. „Do dvou let mohou v Česku vzniknout nižší desítky MW podobných zařízení. Oceňuji, že i teplárny začínají této technologii přicházet na chuť,“ dodal Fousek.

Ještě letos má být spuštěn čtyřmegawattový bateriový systém v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku. „Projekt je ve fázi instalace. Zařízení odstartuje svůj provoz na sklonku letošního roku,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Komentáře

(3)

energetik

19. září 2019, 20:59

Co se dá dělat, točivé zdroje to potřebují aby se udržely dále v síti a byly schopné potřebných regulačních funkcí a rychlosti jakou mají netočivé zdroje. Jinak by byly brzy ze sítě vytlačeny. Takže si to takto někteří nastavili a schválili. Co si zvolíme to tu budeme mít, zadarmo nám nikdo nic nedá a v dnešní komerční době se volí penězi, zbytek je jen divadlo.

Pavel

20. září 2019, 11:05

Takže zásobníky plynu jaké máme v CZ budou mít větší využití v budoucnu nebo ne ? Mají zásobníky souvislost s "Power to Gas"? Umí to prosím někdo jednoduše amatérsky vysvětlit ? Děkuji

Martin Pácalt

20. září 2019, 13:14

Dovolím si tvrdit, že se budou muset postavit další, mají-li sloužit u ukládání výroby umělého plynu z levné elektřiny. Pokud vím, stávající zásobníky na zemní plyn jsou v Česku dimenzované tak, aby na konci topné sezóny byly téměř prázdné. Jejich kapacita slouží k topným účelům.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.