Australská megabaterie od Tesly se pro svého provozovatele stala zlatým dolem

DomůAkumulace energieAustralská megabaterie od Tesly se pro svého provozovatele stala zlatým dolem

Největší bateriové úložiště na světě, postavené společností Tesla, je pro svého provozovatele po 15 měsících provozu velmi lukrativním aktivem. Úložiště nacházející se v Jižní Austrálii za první rok provozu předčilo očekávání, když si přišlo na 29 milionů australských dolarů (AUD), v přepočtu 467 milionů korun. Při zachování stejného zisku v následujících letech by se investice provozovateli vrátila téměř za 3 roky.

Bateriové úložiště Hornsdale o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh, které Tesla dokončila a zprovoznila v listopadu roku 2017, by možná nikdy nevzniklo nebýt aktivity Elona Muska na Twitteru.

Vše začalo vyjádřením viceprezidenta Tesly Lyndona Rivea pro australský deník Financial Review o možnosti vyřešit problémy Jižní Austrálie sužované častými výpadky dodávek elektřiny za pomoci instalace 100-300 MWh v bateriích Powerpack. Rovněž zmínil, že do 100 dní od podepsání kontraktu je Tesla schopna akumulátory nainstalovat a uvést do provozu.

Musk na Twitteru doplnil odvážné tvrzení, že pokud Tesla nenainstaluje systém do 100 dnů od podepsání smlouvy, bude tato dodávka kompletně zdarma. Netrvalo dlouho a obě strany se dohodly.

Letos ve své výroční zprávě společnost Neoen uvedla, že přínosy úložiště, oficiálně známého jako Hornsdale Power Reserve, předčily za rok provozu očekávání, vzhledem ke svým technickým charakteristikám, a zejména rychlosti své odezvy.

Největší část výnosů pramení z poskytování služeb pro udržení frekvence soustavy

Úložiště, na jehož účet nešetřil Australský provozovatel energetického trhu (AEMO) chválou pro jeho rychlost a přesnost v poskytování frekvenčních služeb, přišlo investora a provozovatele zařízení, francouzskou společnost Neoen, na 90 milionů AUD (cca 1,45 mld. Kč).

Již za první rok provozu však úložiště pro svého provozovatele generovalo zisk ve výši 29 milionů AUD (467 mil. Kč). Největší podíl z této sumy pocházel z poskytování podpůrných služeb pro regulaci frekvence (FCAS), odhadem cca 14-15 mil. AUD. Jen ve čtvrtém kvartále roku to byly dle údajů AEMO 4 mil. AUD.

Další 4,2 mil. AUD pocházely z pevného kontraktu s AEMO pro poskytování pohotovostního výkonu. Zbylý zisk zaznamenalo úložiště z rozdílu ceny nakupované a prodávané elektřiny na trhu.

Hornsdale má své následovníky

Finanční výsledky a technologické schopnosti největšího světového bateriového úložiště se staly středem pozornosti zejména kvůli svému průkopnickému postavení a možná ještě více upozornily na problémy a zároveň příležitosti v australské elektrizační soustavě.

Od té doby bylo v Austrálii připojeno dalších šest síťových bateriových úložišť. Další dvě se staví jako součást větrných parků a solárních elektráren a mnoho dalších je plánováno. Lze tak očekávat, že výnosy z poskytovaných služeb se budou s postupnou saturací trhu v následujících letech snižovat.