Baterie Tesly v Jižní Austrálii roste podle plánu, v provozu je již z poloviny (video)

DomůAkumulace energieBaterie Tesly v Jižní Austrálii roste podle plánu, v provozu je již z poloviny (video)

Výstavba bateriového úložiště, které Tesla buduje v Jižní Austrálii, pokračuje podle plánu a po dvou měsících je zařízení již z poloviny v provozu. Cestu k výstavbě největšího bateriového úložiště na světě otevřela nabídka Tesly, že pokud projekt nedokončí do 100 dnů, vybuduje úložiště zcela zdarma.

Instalace velkokapacitního bateriového úložiště má síti Jižní Austrálie, státu s největší závislostí na větrných elektrárnách na kontinentu, pomoci v období odběrových špiček, které často nastávají při nízké výrobě ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

Dokončení bateriového úložiště je plánováno na letošní prosinec, v současné době systém funguje s výkonem 50 MW, tedy na polovinu ze svého plánovaného maxima 100 MW po dokončení. Podle Muska je projekt příkladem cesty, jak nahradit fosilní zdroje obnovitelnými.

„Tesla byla vybrána z více než 90 konkrečních nabídek na vybudování akumulačního prvku Powerpack System o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh k větrné farmě Hornsdale globálního dodavatele obnovitelné energie Neoen ležící blízko Jamestownu v Jižní Austrálii. Dohoda o propojení byla schválena AEMO (australský operátor energetického trhu, pozn. red.) a byla podepsána toto odpoledne společností Electranet (provozovatel přenosové sítě v Jižní Austrálii, pozn. red.) Tesla a Neoen nyní mají 100 dní na dokončení projektu největšího lithium-iontového bateriového úložiště na světě,“ cituje portál teslarati.com tiskovou zprávu společnosti Tesla k zahájení projektu.

Twitter branou pro bateriové úložiště na jihu Austrálie

Vše začalo článkem s vyjádřením viceprezidenta Tesly Lyndona Rivea, který se 9. března objevil v australském deníku Financial Review, kde zmínil možnost vyřešit problémy Jižní Austrálie za pomoci instalace 100-300 MWh v bateriích Powerpack s tím, že do 100 dní od podepsání kontraktu je Tesla schopna akumulátory nainstalovat a uvést do provozu.

Toto vyjádření následně rozpoutalo diskuzi na sociálních sítích, kde Elon Musk přidal odvážné tvrzení, že pokud Tesla nenainstaluje systém do 100 dnů od podepsání kontraktu, bude tato dodávka kompletně zdarma. Kromě Tesly poté projevilo zájem o dodávku baterií o podobných parametrech na 90 dalších společností z desítky zemí.

Zakázku na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě však nakonec získala společnost Tesla. Společnost sice plánované náklady na projekt nezveřejnila, nicméně uvedla, že pokud nedokázala úložiště včas dokončit, stálo by ji to minimálně 50 milionů dolarů.

Úvodní fotografie: Vizualizace bateriového úložiště, které Tesla buduje v Jižní Austrálii. Zdroj: Tesla