Baterie o výkonu přesahujícím výkon bloku JE Dukovany nahradí plynové elektrárny v Kalifornii

DomůAkumulace energieBaterie o výkonu přesahujícím výkon bloku JE Dukovany nahradí plynové elektrárny v Kalifornii

Kalifornie schválila projekt výstavby čtyř úložišť elektrické energie pro společnost Pacific Gas & Electric (PG&E). Tato úložiště s celkovým instalovaným výkonem 567, 5 MW a kapacitou 2 270 MWh mají nahradit tři dosluhující plynové elektrárny.

Schválení úložišť pro společnost PG&E je příkladem toho, že by bateriová úložiště mohla nahradit v některých oblastech elektrárny na fosilní paliva. Úložiště energie pomohla Kalifornii snížit zavilost na zemním plynu zejména od roku 2016, kdy regulační orgány zrychlily instalaci úložišť kvůli uzavření zásobníku plynu se skladovací kapacitou 2,4 miliard metrů krychlových.

Projekty by měly nahradit elektrárny vlastněné společností Calpine. Jedná se o elektrárny Metcalf o výkonu 580 MW, Feather River a Yuba City, obě o výkonu 48 MW. Calpine spolu s kalifornským provozovatelem přenosové soustavy žádali v minulém roce Federální energetickou regulační komisi (FERC), aby uznala elektrárny jako tzv. nepostradatelné zdroje.

FERC schválil žádost v dubnu tohoto roku, ale kalifornští regulátoři nařídili společnosti PG&E, aby našla náhradu za výše uvedené plynové elektrárny.

„Bez plánu na nahrazení by bylo možné, že elektrárny Calpine by byly schvalovány každý rok jako nepostradatelné zdroje,“ uvedl mluvčí kalifornské komise Christopher Chow.

Všechna plánovaná uložiště jsou na bázi li-ion baterií s výdrží 4 hodiny při maximálním zatížení.

Výkon úložiště od společnosti Vistra Energy bude 300 MW a kapacita 1200 MWh. Hodnoty úložiště od Tesly jsou neméně impresivní – 182,5 MW/730 MWh. Tato úložiště se budou nacházet na jih od San Franciska v Moss Landing.

Dále jsou v projektu zahrnuta úložiště 75 MW/300 MWh od Hummingbird Energy Solutions a 10 MW/40 MWh od společnosti mNOC. PG&E bude majitelem úložiště od Tesly, zatímco ostatní projekty zůstanou ve vlastnictví jejich developerů.

V současnosti se největší úložiště s výkonem 100 MW a kapacitou 129 MWh nachází v Jižní Austrálii. Japonská společnost Kyushu Electric Power Co. vlastní 50 MW/300 MWh úložiště na bázi sodíkovo-sírových akumulátorů.

Cílem PG&E je mít všechny projekty v provozu na konci roku 2020. Dokončení projektu od mNOC je předpokládáno v říjnu 2019. Ostatní projekty by měly být dokončeny okolo prosince 2020.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují