Britská vláda chce podpořit rozvoj bateriových úložišť, uvolní podmínky pro jejich výstavbu

DomůAkumulace energieBritská vláda chce podpořit rozvoj bateriových úložišť, uvolní podmínky pro jejich výstavbu

Význam bateriových úložišť s rostoucí výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů v posledních letech značně stoupá. Vláda Spojeného království se tak rozhodla, že uvolní podmínky pro jejich výstavbu, což by zemi mělo přinést na stovku nových projektů.

Výstavba bateriových úložišť nyní ve Spojeném království podléhá předpisům, které omezují jejich maximální instalovaný výkon. Nová úprava legislativy by tak měla odstranit současný limit, který omezuje jejich maximální výkon na 50 MW v Anglii a 350 MW ve Walesu.

Spojené království v současné době disponuje nejvyšším instalovaným výkonem v offshore větrných elektrárnách na světě. Přestože jsou povětrnostní podmínky na moři obvykle stabilnější než na pevnině, stále může docházet k situacím, kdy tyto zdroje dodávají více elektřiny, než je aktuálně potřeba, či naopak. Bateriová úložiště tak budou v budoucnu hrát jednu z klíčových rolí, při vyrovnávání jejich proměnlivé výroby.

„Odstranění překážek pro projekty akumulace energie, které odrazují investiční rozhodnutí pro větší bateriová úložiště, by mohlo ztrojnásobit počet baterií v elektrizační soustavě. To pomůže vybudovat zařízení, jež jsou pětkrát větší, než která jsou k dispozici nyní,“ uvedla britská vláda.

Zařízení pro akumulaci energie podle vlády rovněž prokázala svůj význam během koronavirové krize, kdy spotřeba elektřiny poklesla v zemi až o 20 %, což měla za následek zvýšené nároky při udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny.

Spojené království v současné době disponuje přibližně 1 GW instalovaného výkonu v bateriových úložištích, přičemž další projekty o celkovém výkonu 4 GW jsou ve fázi přípravy. Celkově by uvolnění legislativy mohlo podle vlády přilákat na 100 nových projektů.