Domů
Akumulace energie
V jižním Německu vyroste jeden z největších závodů na výrobu vodíku v zemi

V jižním Německu vyroste jeden z největších závodů na výrobu vodíku v zemi

Nový závod společnosti Siemens na výrobu vodíku bude vybudován v Bavorsku. Elektrická energie potřebná pro výrobu vodíku bude pocházet výhradně z obnovitelných zdrojů. Vyrobený vodík bude primárně určen pro spotřebitele v severním Bavorsku a příhraničních oblastech České republiky. Po uvedení do plného provozu bude mít závod výrobní kapacitu 2000 tun vodíku ročně.

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a WUN H2 podepsaly smlouvu na vybudování jednoho z největších závodů na výrobu vodíku v Německu. Nový závod bude vybudován ve Wunsiedelu v severním Bavorsku. Zásobování elektrickou energií pro nový závod bude výhradně z obnovitelných zdrojů s instalovaným výkonem 6 MW. Závod bude mít v první fázi výrobní kapacitu 900 tun vodíku ročně. Po úplném uvedení do provozu bude výrobní kapacita 2000 tun vodíku ročně. Zahájení prací je plánováno na konec tohoto roku a uvedení do provozu je plánováno na konec roku 2021.

Německo se zavázalo, že bude do roku 2050 uhlíkově neutrální. Za tímto účelem musí všechna odvětví využívající energii usilovat o dekarbonizaci. Závod ve Wunsiedelu bude sloužit jako pilotní projekt pro celé Německo. Jedná se o transformaci elektrické energie z obnovitelných zdrojů na skladovatelný vodík. Tímto dojde k zpřístupnění vodíku pro aplikace v mobilitě a průmyslu. Je to jedna z cest, jak plně využít potenciál obnovitelných zdrojů v době, kdy tyto zdroje vyrábí více elektrické energie, než je potřeba.

Projekt poskytne regionům v severním Bavorsku vlastní zdroj vodíku. Doposud musel vodík pro koncové zákazníky cestovat relativně dlouhou vzdálenost. Hlavními lokalitami pro dodávku vodíku budou Horní Franky, Horní Falcko, jižní část Turynska, Sasko a západní Čechy. Závod také pomůže zmírnit dopady přebytkových dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů a poskytne tím flexibilitu místní přenosové soustavě. Ve všech lokalitách mohou být později přidány čerpací stanice vodíku pro nákladní automobily a autobusy.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens Smart Infrastructure

Komentáře

(12)

petr

1. říjen 2020, 09:17

Moc hezký článek, akorát 2 000 t H2 postačí asi tak pro 600 osobních vozidel... a nebo 54 autobusů pražské MHD...

Tedy jak by řekl klasik kapka vody v oceánu...

Kamil Kubů

1. říjen 2020, 10:32

Nu, jsou to inženýři, v tom Německu. Ti dokážou i nemožné. Například donutit OZE pracovat ve vypůjčeném čase.

Trocha matematiky. Produkce 2000 tun H2 elektrolýzou při spotřebě 50 kWh/kg vyžaduje 100 GWh elektřiny. 100 GWh elektřiny vyrobí 6 MW zdroj za 16666 hodin. Což je 1,9 násobek počtu hodin v roce. Jinými slovy řečeno, budou používat OZE zdroj s kapacitním faktorem 190%.

Buď máte chybu v článku, nebo těm inženýrům v Německu falíruje násobení.

Kamil Kubů

1. říjen 2020, 11:55

Kdybyste trošku použili Google, což jsem udělal za vás, a ne jenom špatně překládali zdrojový článek, tak byste zjistili, že těch 6MW není instalovaný výkon OZE zdroje EE, ale příkon elektrolyzéru v první fázi výstavby projektu. Potřebný instalovaný výkon OZE zdrojů bude muset být podstatně větší.

Rostislav Žídek

2. říjen 2020, 01:04

Možná těch 6MW mysleli na ten startup kde planujou 900t vodiku rocne.

... ale i tady nejak nestymuje ten koeficient vyuziti OZE v praxi. Rekl bych ze jim preklepem ulitla nula.

Kamil Kubů

2. říjen 2020, 08:52

Neulítla jim nula, ale pletou si příkon elektrolyzéru s instalovaným výkonem OZE zdrojů co to budou napájet. Z veřejně dostupných stránek Siemensu je snadné se dočíst a dopočítat, že jejich výrobní jednotka Sylizer300 o příkonu 6 MW vyrobí 1200 Nm3 vodíku za hodinu, což je nějakých 944 tun za rok při 100% využití. Předpokládám, že 100% nedosáhnou, tak je těch 900 tun ročně vcelku reálná hodnota. Ale na to jim OZE zdroje v instalovaným výkonem 6 MW rozhodně stačit nebudou.

Chyba je rozhodně v článku, nikoliv u Siemense :-)

Josef

1. říjen 2020, 10:54

Závod na ničení energie v rámci zelené ideologie....

Rostislav Žídek

2. říjen 2020, 01:06

Ale tak někdo ten vývoj zaplatit musí... Jinak zelení nebudeme... leda tak závistí.

Petr

5. říjen 2020, 09:44

Souhlas. Jestli jde o drahou technologii a budou vyrábět vodík v podsatatě neustále, místo maximálně tak třetiny času, kdy jsou nějaké přebytky OZE, tak se skutečně jedná o jasné ničení energie.

Petr výtluka

2. říjen 2020, 12:35

Aha jak se váží něco co lítá nad zemí a co když to přiděláme k váze tak to odletí i s tou váhou?

Petr Doležal

26. prosinec 2020, 09:23

Tuším že se váží kapalina.

Petr Doležal

26. prosinec 2020, 07:29

Trochu se tady smějí nad těmi propočty. Oni ty zdroje prostě nemají a nebudou stát kvůli bezvětří. To vám nedošlo, proč to staví kousek od Temelína? A ne u severního more? Jenže pak budem valit oči nad cenou elektřiny.

Jan Hudec

4. říjen 2020, 10:54

Největší přebytky El. z obnovitelných zdrojů jsou na severu z větrných elektráren na moři tak je logické postavyt továrnu na spotřebu téhle energie na jihu už před 2 lety byly vedení ze severu na jich Německa přetížený tímhle to úplně zabyjou

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.