Domů
Akumulace energie
Kanada se může stát významným zdrojem kovů potřebných pro transformaci energetiky
Větrná elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: Vattenfall
Zdroj: Vattenfall

Kanada se může stát významným zdrojem kovů potřebných pro transformaci energetiky

Válka na Ukrajině upozornila mimo jiné na rizika spojená s dodavatelskými řetězci pro kovy potřebné pro transformaci energetiky. Analytici z BloombergNEF (BNEF) v této souvislosti uvedli, že Kanada má potenciál stát se významným zdrojem těchto kovů díky svému nerostnému bohatství, velkému podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny a blízkosti americkému trhu. 

V polovině června letošního roku hostil BNEF v Torontu diskuzi se zástupci těžařů a producentů kovů, kdy hlavním tématem diskuze byla právě produkce potřebných kovů a dekarbonizace v tomto sektoru.

"Hlavním tématem, které se objevilo, bylo, že svět může v důsledku rychlejšího růstu poptávky ve srovnání s nabídkou čelit nedostatku kovů, včetně lithia, mědi a niklu," uvedl BNEF.

Účastníci debaty se dále shodli, že největší výzvou při budování nového dolu jsou regulatorní požadavky a povolení a dále potom vysoké investiční výdaje.

"Pro provozovaný důl jsou aktuálně hlavním problémem zvyšující se provozní náklady v důsledku inflace a omezení na straně dodavatelů. Účastnící diskuze se shodli na tom, že za růstem těžebních nákladů stojí zejména růst osobních nákladů, nákladů na paliva a nákladů na elektřinu," dodal BNEF.

Se zvýšením nabídky může pomoci Kanada

Jednou ze zemí, jejíž potenciál v oblasti dodávky kovů potřebných pro transformaci energetiky není prozatím plně využit, je Kanada. Ta má přitom podle BNEF velkou výhodu například v oblasti udržitelnosti těžby, když 56 % elektřiny v Kanadě pochází z vodních elektráren.

"To činí Kanadu environmentálně vhodnou destinací pro investice, a to zejména do zpracování kovů," uvedl BNEF.

Analytici z BENF dodali, že Kanada může těžit také ze své blízkosti ke Spojeným státům americkým, které jsou jedním z největších trhů pro elektromobily. Podle zveřejněného odhadu by do roku 2040 mělo být v USA a Kanadě prodáno zhruba 14 milionů elektromobilů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se