Křetínského LEAG postaví v Německu obří 50MW baterii. Instalaci zajistí česká firma

DomůAkumulace energieKřetínského LEAG postaví v Německu obří 50MW baterii. Instalaci zajistí česká firma

Německý provozovatel hnědouhelných elektráren a dolů LEAG vlastněný EPH Daniela Křetínského a PPF Petra Kellnera postaví v areálu své hnědouhelné elektrárny v Lužici jednu z největších baterií v Evropě. Projekt s názvem Big Battery Lausitz by měl být zprovozněn v létě roku 2020. Společnost to uvedla ve své tiskové zprávě.

50MW lithium-iontová baterie s kapacitou 53 MWh za 25 milionů euro (644 mil. korun) bude pomáhat se stabilizací německé soustavy a zařadí se mezi největší bateriová úložiště v Evropě. Na projekt přispěje 4 miliony eur také spolková země Braniborsko, na jejímž území se bude baterie nacházet. Výstavba by měla začít na počátku léta příštího roku, ke spuštění by mělo dojít v létě o rok později.

„BigBattery Lausitz je pro LEAG stěžejním projektem, který je v Evropě dosud jedinečný svou velikostí a technickým uspořádáním. Investujeme do inovativních technologií budoucnosti a rozšiřujeme naše stávající zařízení,“ uvedl Hubertus Altmann, člen představenstva LEAG zodpovědný za divizi elektráren.

Úložiště BigBattery Lausitz se bude vyznačovat podle slov společnosti inovativním řízením nabíjení a využívat bude i nového řídicího systému elektráren. Nabíjení a dodávka elektřiny bude zohledňovat podmínky v elektrizační soustavě i na trzích s elektřinou.

„Pro stabilizaci elektrické sítě budeme baterii využívat ve dnech s vysokými výkyvy obnovitelných zdrojů energie. V kombinaci s našimi stávajícími elektrárnami můžeme poskytovat různé systémové služby a vyhovět rostoucím požadavkům elektrizační soustavy,“ dodal Altmann.

Česká stopa

Zodpovědnost za výstavbu převezme českobudějovická společnost EGEM. Ta s využitím regionálních dodavatelů zajistí vybudování 13 bateriových kontejnerů na ploše 120×44 metrů. Úložiště se bude nacházet v areálu hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe a do soustavy bude připojeno na napěťové hladině 110 kV. V budoucnu je také plánována spolupráce s průmyslovým parkem.

„Abychom posílili energetickou pozici společnosti Schwarze Pumpe, chceme spolupracovat se skladovacím zařízením na inovativních aplikacích, které mohou být realizovány ve spolupráci s průmyslovým parkem Schwarze Pumpe,“ uvedl Altmann

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe. Zdroj: SPBer, Wikimedia Commons