Má mít baterie svůj komín? Nový koncept ověří v Německu

DomůAkumulace energieMá mít baterie svůj komín? Nový koncept ověří v Německu

Minulý týden v pátek bylo uveden do provozu bateriové úložiště v areálu německé uhelné elektrárny Heilbronn. Za projektem bateriového úložiště stojí společnosti Bosch a EnBW. Cílem je získat zkušenosti z reálného provozu kombinace bateriového úložiště a uhelného zdroje. Ověří se také ekonomika provozu baterie, jež je součástí uhelné elektrárny.

Lithium-iontová baterie o výkonu 5 MW a kapacitě 5,6 MWh již od minulého týdne slouží k regulaci frekvence německé soustavy. Jedná se o jednu z prvních integrací bateriového úložiště do uhelné elektrárny v Německu.

Náklady související s projektem nebyly zveřejněny. V dnešní době může bateriové úložiště o výkonu 1 MW a kapacitě 1 MWh přijít zhruba na 20 milionů korun.

V porovnání s výkonem nejmodernějšího bloku elektrárny Heilbronn, který má elektrický výkon 750 MW, je výkon baterie výrazně menší. Přesto bude baterie schopná dodávat zhruba pětinu objemu regulační energie, kterou standardně dodávají do soustavy systémové zdroje.

Dodávku bateriového systému včetně měničů zajistila společnost Bosch. Přístup baterie k síti umožnila společnost EnBW, která je zodpovědná za integraci baterie do stávajících systémů uhelné elektrárny a za obchodování s elektřinou z akumulátoru.

Baterie s komíny se plánují i v ČR

Vývoj české legislativy v oblasti akumulace elektřiny pro poskytování podpůrných služeb nabírá v posledních měsících na obrátkách. První vlaštovkou jsou navržené změny v Pravidlech provozování přenosové soustavy (PPPS). ČEPS navrhuje prozatím umožnit bateriím poskytovat pouze tzv. minutové služby s dodávkou regulační energie do 5 nebo 15 minut. Dalším omezením je možnost poskytovat podpůrné služby pouze v rámci tzv. fiktivních bloků s turbogenerátorem v parních elektrárnách či teplárnách.

Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ požadovala v připomínce k návrhu umožnit tvorbu fiktivních bloků také v kombinaci s obnovitelnými zdroji. Připomínka AKU-BAT CZ ovšem akceptována nebyla. Dle oficiálního zdůvodnění bude případné rozšíření předmětem budoucích úprav Kodexu přenosové soustavy v závislosti na dalším vývoji legislativy, který bude ovlivněn především způsobem implementace unijní legislativy.

Na možnost výstavby vlastního bateriového systému již reagují někteří hráči na českém energetickém trhu. Podle informací webu E15.cz z konce ledna letošního roku se do přípravy investice do bateriového úložiště pustilo až pět českých tepláren. Dá se tak očekávat, že díky bateriovým úložištím se zvýší konkurence v zmíněných podpůrných službách.

Úvodní obrázek – elektrárna Heilbronn. Zdroj: wikimedia.org