Nissan a Enel chtějí udělat z elektromobilů mobilní baterie

DomůAkumulace energieNissan a Enel chtějí udělat z elektromobilů mobilní baterie

Nissan, výrobce nejprodávanějšího elektromobilu Nissan Leaf, a italský energetický gigant Enel podepsali tento týden na klimatické konferenci COP21 v Paříži smlouvu o spolupráci při vývoji revolučního způsobu řízení spotřeby energie pro spotřebitele a firmy. Inovativní systém dostal název Vehicle to Grid. 

Inovativní systém Vehicle to Grid (V2G) umožní majitelům elektromobilů, ale i spotřebitelům elektřiny provozovat takzvané individuální energetické uzly s možností využití, akumulace a případně i navrácení přebytečné elektřiny do sítě.

„Naše průkopnické partnerství se společností Enel je skvělým příkladem záměru využití elektromobilů nejen na silnicích, ale také k napájení domovů a kanceláří. To znamená, že se elektromobily mohou nyní stát plnohodnotnou součástí národních elektrizačních soustav napříč Evropou.“

Předseda představenstva Nissan v Evropě Paul Willcox.

Smlouva mezi Nissanem a Enelem přinese inovativní technologii nejdříve do Dánska, následovat bude Německo, Nizozemsko a severské země.

Nabít levně, využít elektřinu ve špičce nebo prodat

V2G dobíjecí infrastruktura a V2G podporované elektromobily poskytnou majitelům těchto elektromobilů možnost vytvoření mobilních energetických uzlů začleňujících elektromobily do elektrizační soustavy.

Systém nabízí majitelům vozů Nissan Leaf nabíjet vozidlo v období nízké spotřeby energie, kdy je nabíjecí tarif nižší, s možností využití uložené energie k následnému napájení domácností v době špičky v soustavě. Elektřinu bude možné vracet také zpět do soustavy, z čehož budou majitelé vozu moci profitovat.

tiskové zprávě je dále uveden příklad pro Francii, kde je v současnosti v provozu asi 38 milionů automobilů a instalovaný výkon elektráren 130 GW. V případě nahrazení všech automobilů elektromobily a plug-in hybridy by zde díky V2G systému vznikla virtuální elektrárna s výkonem až 380 GW.

Zdroj úvodní fotografie: enel.ru