Domů
Akumulace energie
Partneři BP a Ørsted plánují v Německu vyrábět tisíce tun zeleného vodíku ročně

Partneři BP a Ørsted plánují v Německu vyrábět tisíce tun zeleného vodíku ročně

Britský ropný koncern BP a dánská energetická společnost Ørsted plánují projekt na výrobu zeleného vodíku v německém Lingenu. Předmětem projektu je kombinace z offshore větrné energie a elektrolýzy vody v areálu místní rafinérie BP. Firmy společně zažádaly o finanční podporu z Inovačního fondu EU.

Společnost BP chce učinit první kroky směrem k vodíkovému hospodářství. V partnerství s dánskou společností Ørsted plánuje instalaci jednotky pro elektrolytickou výrobu vodíku o celkovém výkonu 50 MW v Lingenu na severovýchodě Německa v areálu jedné ze svých rafinérií. Společnosti o svém záměru informovaly 10. listopadu 2020.

Uvedení jednotky do provozu se chystá na rok 2024. Systém umožní produkci 1 tuny vodíku za hodinu a bezmála 9000 tun za rok. Množství vyrobeného vodíku tak má pokrýt zhruba 20 % stávající výroby vodíku na bázi fosilních paliv v uvedené rafinérii, v důsledku čehož dojde k úspoře emisí ve výši 80 000 tun CO2 za rok. Tato hodnota odpovídá emisím z přibližně 45 000 aut.

Smyslem projektu má být přispění k dlouhodobější ambici vybudovat v areálu zázemí pro elektrolytickou výrobu zeleného vodíku, která má v budoucnu dosáhnout desetinásobku původního výkonu tj. 500 MW. Touto cestou by se dal vyrábět vodík nejen pro účely místní rafinérie, ale mohl by posloužit i jako vstupní surovina pro budoucí výrobu syntetických paliv.

Energie z větru, finance z Inovačního fondu

Obnovitelnou elektřinu pro elektrolýzu má obstarat offshore větrný park společnosti Ørsted v Severním moři. Součástí záměru projektu je kromě výroby zeleného vodíku také maximalizace účinnosti elektrolytického systému, umožnění jeho flexibilního provozu a integrace do uvedené rafinérie.

BP a Ørsted společně zažádaly o dotaci na tento projekt z Inovačního fondu, jednoho z největších evropských fondů současnosti zaměřeného právě na inovativní nízkoemisní technologie. To, zda-li se na projekt podaří získat peníze z evropských dotačních programů, do značné míry ovlivní konečné investiční rozhodnutí BP ohledně projektu, které bude učiněno v roce 2022.

Podle slov šéfa úseku pro obchod s nízkoemisními technologiemi BP Dana Senyala, je vodík na správné cestě k tomu, aby hrál v přechodu na čistší zdroje energie významnou roli. „­[Společnost BP] je odhodlána získat na tomto rostoucím trhu vedoucí pozici,“ prohlásil.

Odhodlání britského ropného giganta začít vyrábět zelený vodík vychází ze závazku stát se uhlíkově neutrální společností do roku 2050. BP plánuje v následující dekádě snížit produkci fosilních paliv o 40 % a čím dál více investovat do udržitelných energetických řešení, například do obnovitelné energie, zeleného vodíku a technologií pro záchyt CO2.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens

Komentáře

(11)

Tomáš Dvořák

17. listopad 2020, 15:45

"Systém umožní produkci 1 tuny vodíku za den a bezmála 9000 tun za rok."

Takže spíš umožní produkci 1 tuny vodíku za hodinu, ne? Jinak nám to nesedí +- 365 krát :-)

Jaroslav Novák

18. listopad 2020, 00:44

Napřed vyrobí EE v VtE a FVE, uloží do vodíku, potom večer vyrobí zase EE, účinnost cyklu 50%!!! PVE má činnost 75% ale není cool, raději tvořit chyméry a bludy!!! Strategické odvětví zapleveleno totálními amatéry a politiky, jak dál? Faleš a pokrytectví ekologistů nezná mezí, jenom političtí hlupáci se mezi ně zařazují.

V ČR pirátka Balcarová a spol. dokládá, že politikům na skutečných a věrohodných důkazech pro povolení PVE projekty nezáleží, hlavně že vyvolají zbytečnou krizi k rozpadu EPS a EE i ekonomiky+společnosti a států!!!

Politici krize milují a proto je vyvolávají.... a my je volíme!!!

Proč Proč Proč je volíme??? Aby na krizích plynaři+lobbisté+politici zbohatli!!!!!!!!!!!!!!!

Milan Vaněček

18. listopad 2020, 08:51

To je dobrý příklad a správný přístup BP. V místě kde je vybudovaná kompletní infrastruktura pro výrobu průmyslu potřebného vodíku, vyrábět tento vodík z přebytků OZE elektřiny místo ze zemního plynu.

Jiří

18. listopad 2020, 10:33

Jakých přebytků? Ukažte mi OZE zdroj, který má konstantní přebytky 50 MW 24/7/365, tohle s přebytky nemá vůbec nic společného.

Kamil Kubů

18. listopad 2020, 11:30

Otázka zní: co budou v té rafinerii rafinovat, když se kompletně zbavíme fosilních zdrojů energie?

Milan Vaněček

18. listopad 2020, 13:09

Pro pana Kubů: jednak to bude ještě dlouho trvat, než se zbavíme fosilních zdrojů (přes 30 let), jednak se jen přejmenuje továrna z "rafinerie ropy", která vyrábí "základní produkty pro chemický průmysl" na

"výroba základních chemických produktů ze vzduchu a vody pomocí OZE", s názvem třeba "OZE synthezia". Produktovody a zásobníky zůstanou, technologie se modernizuje, tak jde život....

Kamil Kubů

18. listopad 2020, 14:01

"výroba základních chemických produktů ze vzduchu a vody pomocí OZE"

To zní jako popis ráje. Snad se toho dočkám.

Milan Vaněček

18. listopad 2020, 14:20

Jestli je Vám míň než 40, tak zřejmě ano. Já už jsem moc starý, ale vidím kam věda a technologie směřují.

I historie nám to ukazuje, vzpomeňte na výrobu dusíkatých hnojiv s pomocí nejstarší OZE (tekoucí voda pro výrobu elektřiny), začalo to asi před 100 lety v Norsku a Německu

Kamil Kubů

18. listopad 2020, 15:35

A tato technologie byla velmi rychle nahrazena technologií jinou, protože ta první se stala absolutně nekonkurenceschopnou z hlediska ceny a kapacity výroby.

Pokud se k tomu vrátíme, musíme se vrátit i k ekonomice této technologie. A to nám říká to důležité o transformaci, do které se na plný plyn řítíme.

pr

19. listopad 2020, 10:26

Ta vaše ekonomie mívá jednu řekl bych zásadní vadu. Nikdy ji nedonutíte aby vyčislovala všechny náklady. Vždy se najde někdo kdo ucítí skulinu v socializaci nějakého z nákladů a tím pádem pro něj kapitalizaci daného "zisku".

petr

18. listopad 2020, 22:14

Kdy již proboha někdo něco vymyslí a postaví za své peníze a bude i na tom vydělávat.

Projekty založené na kradení peněz daňových poplatníků jsou lumpárna a nic jiného to není a může se to klidně jmenovat třeba čerpání z fondu zelených dementních mozků (zde Inovační fond)...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.