Partneři BP a Ørsted plánují v Německu vyrábět tisíce tun zeleného vodíku ročně
Britský ropný koncern BP a dánská energetická společnost Ørsted plánují projekt na výrobu zeleného vodíku v německém Lingenu. Předmětem projektu je kombinace z offshore větrné energie a elektrolýzy vody v areálu místní rafinérie BP. Firmy společně zažádaly o finanční podporu z Inovačního fondu EU.
Společnost BP chce učinit první kroky směrem k vodíkovému hospodářství. V partnerství s dánskou společností Ørsted plánuje instalaci jednotky pro elektrolytickou výrobu vodíku o celkovém výkonu 50 MW v Lingenu na severovýchodě Německa v areálu jedné ze svých rafinérií. Společnosti o svém záměru informovaly 10. listopadu 2020.
Uvedení jednotky do provozu se chystá na rok 2024. Systém umožní produkci 1 tuny vodíku za hodinu a bezmála 9000 tun za rok. Množství vyrobeného vodíku tak má pokrýt zhruba 20 % stávající výroby vodíku na bázi fosilních paliv v uvedené rafinérii, v důsledku čehož dojde k úspoře emisí ve výši 80 000 tun CO2 za rok. Tato hodnota odpovídá emisím z přibližně 45 000 aut.
Smyslem projektu má být přispění k dlouhodobější ambici vybudovat v areálu zázemí pro elektrolytickou výrobu zeleného vodíku, která má v budoucnu dosáhnout desetinásobku původního výkonu tj. 500 MW. Touto cestou by se dal vyrábět vodík nejen pro účely místní rafinérie, ale mohl by posloužit i jako vstupní surovina pro budoucí výrobu syntetických paliv.
Energie z větru, finance z Inovačního fondu
Obnovitelnou elektřinu pro elektrolýzu má obstarat offshore větrný park společnosti Ørsted v Severním moři. Součástí záměru projektu je kromě výroby zeleného vodíku také maximalizace účinnosti elektrolytického systému, umožnění jeho flexibilního provozu a integrace do uvedené rafinérie.
BP a Ørsted společně zažádaly o dotaci na tento projekt z Inovačního fondu, jednoho z největších evropských fondů současnosti zaměřeného právě na inovativní nízkoemisní technologie. To, zda-li se na projekt podaří získat peníze z evropských dotačních programů, do značné míry ovlivní konečné investiční rozhodnutí BP ohledně projektu, které bude učiněno v roce 2022.
Podle slov šéfa úseku pro obchod s nízkoemisními technologiemi BP Dana Senyala, je vodík na správné cestě k tomu, aby hrál v přechodu na čistší zdroje energie významnou roli. „[Společnost BP] je odhodlána získat na tomto rostoucím trhu vedoucí pozici,“ prohlásil.
Odhodlání britského ropného giganta začít vyrábět zelený vodík vychází ze závazku stát se uhlíkově neutrální společností do roku 2050. BP plánuje v následující dekádě snížit produkci fosilních paliv o 40 % a čím dál více investovat do udržitelných energetických řešení, například do obnovitelné energie, zeleného vodíku a technologií pro záchyt CO2.
Zdroj úvodní fotografie: Siemens
Mohlo by vás zajímat:
"Systém umožní produkci 1 tuny vodíku za den a bezmála 9000 tun za rok."
Takže spíš umožní produkci 1 tuny vodíku za hodinu, ne? Jinak nám to nesedí +- 365 krát :-)
Napřed vyrobí EE v VtE a FVE, uloží do vodíku, potom večer vyrobí zase EE, účinnost cyklu 50%!!! PVE má činnost 75% ale není cool, raději tvořit chyméry a bludy!!! Strategické odvětví zapleveleno totálními amatéry a politiky, jak dál? Faleš a pokrytectví ekologistů nezná mezí, jenom političtí hlupáci se mezi ně zařazují.
V ČR pirátka Balcarová a spol. dokládá, že politikům na skutečných a věrohodných důkazech pro povolení PVE projekty nezáleží, hlavně že vyvolají zbytečnou krizi k rozpadu EPS a EE i ekonomiky+společnosti a států!!!
Politici krize milují a proto je vyvolávají.... a my je volíme!!!
Proč Proč Proč je volíme??? Aby na krizích plynaři+lobbisté+politici zbohatli!!!!!!!!!!!!!!!
To je dobrý příklad a správný přístup BP. V místě kde je vybudovaná kompletní infrastruktura pro výrobu průmyslu potřebného vodíku, vyrábět tento vodík z přebytků OZE elektřiny místo ze zemního plynu.
Jakých přebytků? Ukažte mi OZE zdroj, který má konstantní přebytky 50 MW 24/7/365, tohle s přebytky nemá vůbec nic společného.
Otázka zní: co budou v té rafinerii rafinovat, když se kompletně zbavíme fosilních zdrojů energie?
Pro pana Kubů: jednak to bude ještě dlouho trvat, než se zbavíme fosilních zdrojů (přes 30 let), jednak se jen přejmenuje továrna z "rafinerie ropy", která vyrábí "základní produkty pro chemický průmysl" na
"výroba základních chemických produktů ze vzduchu a vody pomocí OZE", s názvem třeba "OZE synthezia". Produktovody a zásobníky zůstanou, technologie se modernizuje, tak jde život....
"výroba základních chemických produktů ze vzduchu a vody pomocí OZE"
To zní jako popis ráje. Snad se toho dočkám.
Jestli je Vám míň než 40, tak zřejmě ano. Já už jsem moc starý, ale vidím kam věda a technologie směřují.
I historie nám to ukazuje, vzpomeňte na výrobu dusíkatých hnojiv s pomocí nejstarší OZE (tekoucí voda pro výrobu elektřiny), začalo to asi před 100 lety v Norsku a Německu
A tato technologie byla velmi rychle nahrazena technologií jinou, protože ta první se stala absolutně nekonkurenceschopnou z hlediska ceny a kapacity výroby.
Pokud se k tomu vrátíme, musíme se vrátit i k ekonomice této technologie. A to nám říká to důležité o transformaci, do které se na plný plyn řítíme.
Ta vaše ekonomie mívá jednu řekl bych zásadní vadu. Nikdy ji nedonutíte aby vyčislovala všechny náklady. Vždy se najde někdo kdo ucítí skulinu v socializaci nějakého z nákladů a tím pádem pro něj kapitalizaci daného "zisku".
Kdy již proboha někdo něco vymyslí a postaví za své peníze a bude i na tom vydělávat.
Projekty založené na kradení peněz daňových poplatníků jsou lumpárna a nic jiného to není a může se to klidně jmenovat třeba čerpání z fondu zelených dementních mozků (zde Inovační fond)...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se