Domů
Akumulace energie
Statoil vybuduje největší plovoucí větrnou elektrárnu včetně bateriového uložiště

Statoil vybuduje největší plovoucí větrnou elektrárnu včetně bateriového uložiště

Loni v listopadu schválila skotská vláda vybudování 30 MW plovoucí větrné elektrárny u svého pobřeží firmou Statoil. Půjde o největší plovoucí větrný park na světě. Norská ropná a plynárenská společnost Statoil testuje plovoucí elektrárny již od roku 2009. U skotského projektu plánuje vybudovat navíc i bateriové uložiště.

Plovoucí větrné elektrárny patří mezi inovace v oblasti OZE, které mají velký potenciál. Oproti klasickým offshore větrným elektrárnám se liší v ukotvení k mořskému dnu. Plovoucí větrné turbíny nemají pevně ukotvený stožár na dně moře, ale jsou se dnem spojeny lany. Lze je tak využít v mnohem větších hloubkách.

Společnost Statoil testuje svou plovoucí větrnou elektrárnu Hywind u norského pobřeží již od roku 2009. Nyní se Hywind dočká prvního komerčního využití. Pětadvacet kilometrů od skotského města Peterhead má vyrůst největší plovoucí park na světě s pěti turbínami o celkovém výkonu 30 MW. Projekt má být dokončen v roce 2017.

Bateriové uložiště o kapacitě dvou milionů iPhonů

V polovině března byla podepsána dohoda mezi společností Statoil, skotskou vládou a několika dalšími zástupci, na jejímž základě bude vyvíjeno bateriové uložiště pro offshore větrné elektrárny. Bateriový akumulátor s názvem Batwind má vzniknout díky spolupráci Statoilu se skotskými dodavateli a univerzitami.

S využitím uložiště Batwind se počítá již u skotského projektu Hywind. Během roku 2018 bude na pobřeží u plovoucí větrné elektrárny instalována celkem 1 MWh úložné kapacity.

„Vývojem inovativního řešení bateriového uložiště můžeme zvýšit hodnotu větrné energie jak pro Statoil, tak pro zákazníky. S Batwind můžeme optimalizovat systém přenosu energie z větrného parku do sítě.“

Stephen Bull, viceprezident Statoil pro Offshore Wind

Zdroj úvodní fotografie: Statoil

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.