Domů
Akumulace energie
Švédský Northvolt přestaví papírenský závod na bateriovou Gigafactory
Papírenský závod Kvarnsveden
Zdroj: Northvolt

Švédský Northvolt přestaví papírenský závod na bateriovou Gigafactory

Švédský výrobce baterií Northvolt v pátek oznámil podepsání dohody o společném záměru se společností Stora Enso, jejímž předmětem je nákup uzavřeného papírenského závodu Kvarnsveden. Lokalitu chce Northvolt využít k vytvoření další „Gigafactory“ pro udržitelnou výrobu bateriových komponent.

Papírenský závod Kvarnsveden byl založen v roce 1900. Buničina a papír se v něm tak vyráběla více než 120 let. Z důvodu poklesu poptávky po grafickém papíru se však společnost rozhodla pro jeho uzavření, ke kterému došlo minulé září. Lokalita se ale má dočkat nového využití, jelikož švédský Northvolt v ní plánuje vybudovat výrobní závod na aktivní hmotu a bateriové články. Při realizaci nového závodu chce Northvolt znovu využít a rekonstruovat podstatnou část stávajících zařízení a infrastruktury areálu.

Nová "Gigafactory" by měla být zprovozněna koncem roku 2024. Závod má vytvořit až 1000 pracovních míst a pro jeho provoz má být využívána 100% čistá energie. Po úplném dokončení má mít nový závod potenciální roční výrobní kapacitu katodového materiálu pro více než 100 GWh baterií, což má zajistit materiál pro kompletaci článků v několika dalších závodech společnosti Northvolt. V lokalitě má mimo to probíhat i samotná výroba bateriových článků.

"Již od založení Northvoltu se zaměřujeme na cirkulární výrobu baterií, toto je ale bude poprvé, kdy opětovně využijeme celý výrobní závod. Díky jeho přístupu ke zdrojům energie, průmyslové vodě a širokému výrobnímu know-how v lokalitě je Kvarnsveden optimálním místem pro gigafactory,“ řekl Peter Carlsson, spoluzakladatel a výkonný ředitel Nortvoltu.

Cílem společnosti je dosáhnout celkové výrobní kapacity 150 GWh do 2030

Projekt nové gigafactory posouvá Northvolt v její snaze o výrobu co nejekologičtějších lithium-iontových baterií na světě a zajistit udržitelné dodávky baterií, které umožní všeobecnou dekarbonizaci společnosti. Podle Nortvoltu má být nový závod klíčový pro plnění objednávek od významných zákazníků v hodnotě více než 50 miliard dolarů. Mezi těmito zákazníky jsou například automobilové společnosti BMW, Scania, Volkswagen či Volvo.

Společnost v současnosti provozuje několik lokalit pro výzkum a vývoj baterií. Tím největším je závod Northvolt Ett, jehož výrobní kapacita po úplném dokončení má činit 60 GWh. Spolu s automobilkou Volvo je zároveň plánována výstavba dalšího závodu s kapacitou až 50 GWh. Cílem společnosti je dosáhnout celkové roční výrobní kapacity přes 150 GWh do roku 2030. Společnost současně chce vytvořit dostatek recyklačních kapacit pro baterie, díky kterým by do roku 2030 společnost měla 50 % potřebných surovin z recyklovaných baterií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516