Domů
Akumulace energie
USA: Plus Power na Havaji zprovoznila nejpokrokovější bateriové úložiště
The Kapolei Energy Storage facility on Oahu. (Zdroj: PlusPower)
Zdroj: PlusPower

USA: Plus Power na Havaji zprovoznila nejpokrokovější bateriové úložiště

Společnost Plus Power uvedla do provozu podle svých slov nejpokrokovější bateriový systém Kapolei Energy Storage. Úložiště na americké Havaji disponuje celkovým výkonem 185 MW a kapacitou 565 MWh. Kromě běžného využití ke krátkodobému ukládání energie systém poskytuje do energetické sítě několik podpůrných služeb. Cílem projektu je pomoci státu přejít z fosilních zdrojů elektřiny na ty obnovitelné.

Americká společnost Plus Power oznámila, že na Havaji zprovoznila svůj projekt bateriového úložiště Kapolei Energy Storage (KES). To se nachází na ostrově Oahu v blízkosti průmyslové zóny na ploše lehce přes 30 tisíc metrů čtverečních. Bateriový systém se skládá ze 158 lithium-železo-fosfátových baterií Tesla Megapack 2 XL. Celkově tak úložiště může poskytnout výkon 185 MW a maximální objem uchovávané energie dosahuje 565 MWh.

"Toto je milník v přechodu na čistou energetiku. Je to poprvé, kdy byla baterie použita provozovatelem k vyrovnání sítě: poskytuje rychlou frekvenční odezvu, syntetickou setrvačnost a start z tmy. Tento projekt je pohlednicí z budoucnosti – baterie budou brzy poskytovat tyto služby ve velkém měřítku i na pevnině," uvedl Brandon Keefe, výkonný předseda Plus Power.

Projekt Kapolei Energy Storage kombinuje následující energetické a podpůrné služby:

  • 135 MW / 540 MWh instalovaného výkonu a dostupné akumulační kapacity,
  • 50 MW / 25 MWh dodatečné „rychlé frekvenční odezvy“, která pomáhá udržovat frekvenci v síti,
  • „Virtuální setrvačnost“ pro nahrazení efektu vyhlazování výkonu točících se synchronních generátorů připojených do sítě,
  • „Black-start,“ která umožňuje obnovu sítě v případě blackoutu.

Umístění v blízkosti tří kritických elektráren Hawaiian Electric dokonce umožňuje poskytnout službu black-start všem třem elektrárnám v případě, že by došlo k úplnému přerušení dodávek elektrické energie.

„Je to poprvé, co samostatná bateriová lokalita poskytuje podpůrné služby v tomto rozsahu. Jedná se o kritickou službu pro sítě s vysokou penetrací obnovitelných zdrojů, kterou poskytují střídače  Megapack,“ uvedl Mike Snyder, ředitel Tesla Megapack.

Integrace OZE do sítě

Model společnosti Hawaiian Electric ukazuje, že během prvních pěti let provozu umožní úložiště společnosti snížit omezování výroby z OZE o 69 %. Zároveň baterie umožní připojit o 10 % více nových obnovitelných zdrojů energie, než umožňovaly předchozí modely. Odhad provozovatele sítě pak počítá, že projekt sníží účty za elektřinu každému odběrateli v průměru o 0,28 dolaru (zhruba 6,4 Kč) měsíčně po dobu 20 let.

„KES je důležitou součástí portfolia zdrojů, které spolupracují na zajištění spolehlivosti a energetické bezpečnosti na ostrovní síti Oahu. Technologie skladování energie, která rychle reaguje na neustále se měnící podmínky, je pro nás základním nástrojem, který můžeme použít k řízení sítě a jejímu co nejefektivnějšímu provozu," řekl Jim Alberts, senior viceprezident a provozní ředitel Hawaiian Electric.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Honza Nedvěd
22. leden 2024, 14:03

k tomu je dobre dodat, ze v soucasne dobe klesla cena bateriovych clanku na 60 USD za kWh, s nastupem sodikovych baterii se ocekava dalsi pokles na cenu 40 usd

Ivan Novák
22. leden 2024, 14:12

"Sníží účty" oproti jaké úrovni?

Emil
22. leden 2024, 17:10

Tady uvádějí, že na Havaji platí za elektřinu zhruba 2,5× víc než je průměr USA, průměrný měsíční účet za elektřinu je 274 dolarů, takže jestli to sníží účty o 0,28 dolaru měsíčně, nestojí to ani za řeč: electricrate. com/electricity-rates-by-state/

Baton David
22. leden 2024, 14:21

to zde machrují jak je to něco super hyper jantar demether, a místní relativně malou jadernou elektrárnu by to dokázalo zálohovat, teda nedokázalo výkonově ale kdyby dokázalo tak je to krásných 15 minut výroby!

Jan Veselý
22. leden 2024, 14:33

A to je ten důvod, proč byste do takových věcí neměl kecat. Tlačit na malý, hustě osídlený sopečný ostrov jadernou elektrárnu, to chce fakt "fištróna".

Baton David
23. leden 2024, 10:56

srovnání s místní malou elektrárnou vypadá dost uboze, nechtějte vidět jak by vypadalo srovnání s velkou elektrárnou. Tlačit elektrárnu na ostrov? no a proč ne, elektrárna může být modulová a plovoucí, oni i ty baterie můžou být plovoucí, to byl taky fištron kdo to chce mít na ostrově

Omega
22. leden 2024, 18:41

10kW+10kWh FVE má cenu 20000 a na Havaji umožní 100% ostrovní fungování.

Jestli elektrika vyjde na 3288USD/rok, tak čistá návratnost je pod 7 let. To je tak krátká návratnost, že se divím, že se divím, že to tam ještě není všude.

Tomáš Foldyna
23. leden 2024, 16:02

Někdo to musí i namontovat, zaplatit, potom alespoň nějakou údržbu nebo revize. Kapacity lidí schopných dělat něco na střeše nejsou nekonečné, pokud nejde o přízemní domky. Kolik je přízemních a vyšších na Havaji nemám tušení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se