Domů
Čistá mobilita
V rámci projektu EU obdržela 3 evropská města 21 mil. € na energetické projekty

V rámci projektu EU obdržela 3 evropská města 21 mil. € na energetické projekty

V rámci evropského projektu STARDUST obdrží trojice měst 21 mil. € na projekty pro zvýšení energetické účinnosti a kvality života obyvatel. Z přihlášených projektů byla nakonec vybrána následující města: španělská Pamplona, severoitalské Trento a Tampere ve Finsku.

Program probíhá za spolupráce španělského národního centra pro obnovitelné zdroje CENER. Města byla vybrána z celkem 17 přihlášených měst v rámci výběrového řízení “města a inteligentní komunikace”, které spadá do evropského program inovací Horizont 2020. Mezi spolupracujícími městy budou Derry ve Spojeném království, řecké Kozani a české Litoměřice.

V období 5 let budou města testovat různé technologie a postupy v oblasti energetiky, e-mobility a vzdělávání. K dosažení cílů bude používáno nejmodernějších technologií a takzvaný internet věcí. Například v Pamploně, která obdrží z celkového rozpočtu 5,5 mil € budou realizovány následující pilotní projekty:

 • Energetická účinnost budov ve čtvrti San Pedro.
 • Instalace mikrosítě se zdroji (OZE a využití odpadního tepla). Takto získaná energie bude použita pro veřejné osvětlení a dobíjení elektromobilů.
 • Implementace pokročilé inteligentní technologie pro management spotřeby energie v obytných domech.
 • Podpora elektromobility a to takovou formou jakou zvolí navarská vláda.
 • Nový systém veřejných elektrokol.
 • Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily.
 • Zavedení zón s inteligentním veřejným osvětlením.
 • Trento a Tampere budou zavádět obdobné pilotní projekty, to jim umožní vzájemné vyměňování informací o dosaženém pokroku a zkušenostech. Pro výměnu dat bude zavedena speciální online platforma, na které budou publikovány výsledky všech projektů. Tato platforma bude přístupná veřejným institucím, občanům a zainteresovaným firmám. Díky tomu budou všichni moci čerpat z dosažených výsledků v oblastech energetické účinnosti, OZE, elektromobility, komunikace a technologií z oblasti IT.

  Štítky:EUinovace

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.