Domů
Čistá mobilita
V rámci projektu EU obdržela 3 evropská města 21 mil. € na energetické projekty

V rámci projektu EU obdržela 3 evropská města 21 mil. € na energetické projekty

V rámci evropského projektu STARDUST obdrží trojice měst 21 mil. € na projekty pro zvýšení energetické účinnosti a kvality života obyvatel. Z přihlášených projektů byla nakonec vybrána následující města: španělská Pamplona, severoitalské Trento a Tampere ve Finsku.

Program probíhá za spolupráce španělského národního centra pro obnovitelné zdroje CENER. Města byla vybrána z celkem 17 přihlášených měst v rámci výběrového řízení “města a inteligentní komunikace”, které spadá do evropského program inovací Horizont 2020. Mezi spolupracujícími městy budou Derry ve Spojeném království, řecké Kozani a české Litoměřice.

V období 5 let budou města testovat různé technologie a postupy v oblasti energetiky, e-mobility a vzdělávání. K dosažení cílů bude používáno nejmodernějších technologií a takzvaný internet věcí. Například v Pamploně, která obdrží z celkového rozpočtu 5,5 mil € budou realizovány následující pilotní projekty:

  • Energetická účinnost budov ve čtvrti San Pedro.
  • Instalace mikrosítě se zdroji (OZE a využití odpadního tepla). Takto získaná energie bude použita pro veřejné osvětlení a dobíjení elektromobilů.
  • Implementace pokročilé inteligentní technologie pro management spotřeby energie v obytných domech.
  • Podpora elektromobility a to takovou formou jakou zvolí navarská vláda.
  • Nový systém veřejných elektrokol.
  • Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily.
  • Zavedení zón s inteligentním veřejným osvětlením.

Trento a Tampere budou zavádět obdobné pilotní projekty, to jim umožní vzájemné vyměňování informací o dosaženém pokroku a zkušenostech. Pro výměnu dat bude zavedena speciální online platforma, na které budou publikovány výsledky všech projektů. Tato platforma bude přístupná veřejným institucím, občanům a zainteresovaným firmám. Díky tomu budou všichni moci čerpat z dosažených výsledků v oblastech energetické účinnosti, OZE, elektromobility, komunikace a technologií z oblasti IT.

Štítky:EU
inovace

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se