Skotský vodíkový vlak bude představen letos na COP26

DomůČistá mobilitaSkotský vodíkový vlak bude představen letos na COP26

Na letošní listopadové konferenci OSN o změně klimatu v Glasgow bude představen první skotský vodíkový vlak. Jeho vývoj a nasazení do provozu dostalo na starosti konsorcium čtyř klíčových hráčů spojených se skotským železničním sektorem. Projekt má přispět k vytvoření znalostní a zkušenostní báze v oboru a rozvoji příležitostí pro místní železniční dodavatelský řetězec.

Již v listopadu 2021 bude možné spatřit první vodíkový vlak ve Skotsku. Nově vzniklé konsorcium se jej chystá předvést v provozu na 26. konferenci OSN o změně klimatu (COP26), která se má konat ve skotském Glasgow. Projekt cílí především na vytváření příležitostí pro skotský železniční dodavatelský řetězec prostřednictvím rozvoje dovedností a industrializace vodíkových palivočlánkových technologií.

Vedením konsorcia byla pověřena společnost Arcola Energy, která se specializuje v zavádění bezemisních technologií v dopravě. Jmenovaly ji nevládní veřejnoprávní orgán Scottish Enterprise, dopravní společnost Transport Scotland a Hydrogen Accelerator pod hlavičkou Univerzity v St Andrews.  Stalo se tak v návaznosti na oznámení plánu německé Deutsche Bahn zavést vlastní vlaky na vodíkový pohon do roku 2024.

Pro záměr projektu poskytne železniční dopravce ScotRail osobní vlak třídy 314. Arcola Energy pro jeho přestavbu na provozuschopný vodíkový palivočlánkový vlak využije svoji pohonnou jednotku A-Drive. Technologické zázemí a logistickou podporu při testování vodíkového vlaku zajistí železnice The Bo’ness and Kinneil Railway.

Konsorcium tvoří čtyři partneři. Zmiňovaná Arcola Energy bude vedoucím subjektem a postará se o návrh projektu, projektovou dokumentaci, a o samotné nasazení a prezentaci vodíkového vlaku na COP26. Poradenská společnost Arup poskytne expertízu z oblasti inženýringu a bezpečnostní strategie. Bude také spolupracovat s Hydrogen Accelerator v souvislosti s rozvržením železničních tras pro vodíkové vlaky v celém Skotsku. Abbott Risk Consulting se postará o to, aby využité technologie a produkty byly ve shodě s příslušnými předpisy a normami, a o řízení bezpečnosti a ochrany zdraví. AEGIS Certification Services přináší znalosti z oblasti příslušných certifikací a schvalovacích procesů.

„Tažná síla vodíku nabízí bezpečnou, spolehlivou a bezemisní alternativu pro skotskou železniční síť. Projekt vodíkového vlaku je vynikající příležitostí ke spolupráci průmyslových lídrů v oblastech vodíku, železničního inženýrství a bezpečnosti se skotskými poskytovateli technologií na vývoji řešení připraveného k nasazení,“ uvedl Dr. Ben Todd, CEO společnosti Arcola Energy.

Autor úvodní fotografie: Joseph Brent (flickr)