Domů
Elektrárny v ČR
ČEPS pokračuje ve cvičení na blackout. Vysočinu by zachránily Dalešice a Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany

ČEPS pokračuje ve cvičení na blackout. Vysočinu by zachránily Dalešice a Dukovany

ČEPS, provozovatel české přenosové soustavy, se ve středu zapojil do dalšího krajského cvičení na vypořádání se s blackoutem, tedy přerušením dodávek elektrické energie na rozsáhlém území. Tentokrát se cvičilo v kraji Vysočina, který by v případě rozpadu elektrizační soustavy energeticky zachránily jaderná elektrárna Dukovany společně s přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice

Jaderná elektrárna Dukovany je společně s přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice schopna rozjet elektrizační soustavy v kraji Vysočina. To je výsledek středečního cvičení simulujícího náhlý výpadek elektrické energie podle fiktivního scénáře, kdy se přes Vysočinu přežene vichřice a vyřadí některá přenosová vedení.

„Blackout nemůžeme vyloučit nikdy. Neexistují bezpečná a riziková období. Větší pravděpodobnost takového výpadku je samozřejmě v situacích, kdy elektrizační soustava pracuje na hranici svých možností. Pak stačí jeden nebo dva poruchové výpadky, které spustí rozsáhlou systémovou poruchu,“ řekl ke cvičení Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Pro pojištění bezpečnosti využily Dukovany PVE Dalešice

V rámci středečního cvičení regulovala jaderná elektrárna Dukovany na hranici možností, přesto však nebyla schopna síť udržet a byla tedy odpojena od sítě. Následně snížila výkon a vyráběla elektřinu jen k pokrytí své vlastní spotřeby, aby byly splněny podmínky bezpečného provozu.

Následně Dukovany vyhověly požadavku dispečinku Praha a poskytly potřebný výkon pro rozjezd a obnovu soustavy v postižených okresech kraje Vysočina. Pro pojištění své vlastní bezpečnosti využily nedalekou PVE Dalešice. Podle prohlášení ČEZ, a.s. by pro pokrytí krizových potřeb postižených okresů (Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou) stačil výkon z 2. reaktorového bloku.

„Klíčovou předností je schopnost dukovanských bloků zregulovat na vlastní spotřebu a v daný okamžik opět začít elektřinu do sítě dodávat. Významným posilujícím bezpečnostním prvkem je možnost napájení JE Dukovany z blízké Vodní přečerpávací elektrárny Dalešice, která je schopna zajistit dostatek záložní energie pro najíždění nebo odstavování všech čtyř dukovanských bloků,“ řekl Libor Fejta, projektový manažer JE Dukovany zodpovědný za scénář cvičení EDU.

Jedno z mnoha cvičení pro ČEPS

Proběhlé cvičení bylo jedno z mnoha na toto téma, kterých se provozovatel české přenosové soustavy pravidelně účastní. Miroslav Vrba, místopředseda představenstva společnosti ČEPS zodpovědný za dispečerské řízení dodal, že si je ČEPS vědom toho, že vedle investic do stále chytřejší přenosové soustavy je právě pravidelný trénink dispečerů jedním z kroků, které pomáhají předcházet poruchovým výpadkům a v případě jejich vzniku jim čelit.

Příčinou blackoutu mohou být poruchy mající původ v dlouhodobém zanedbávání údržby prvků přenosové soustavy nebo náhlé události, jakými jsou extrémní přírodní vlivy. V poslední době dělají dispečerům starosti opakující se tranzitní přetoky z Německa.

„U nás je vážným problémem silné zatížení soustavy tranzitními toky z Německa na jih do Rakouska. Soustava mnohdy pracuje až na hranici svých technických možností,“ připomněl aktuální problém Jan kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

V loňském roce zaznamenala česká přenosová soustava 40% nárůst tranzitního zatížení. 

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516