Ekologické organizace žádají rozhodnutí o emisích pro elektrárnu Chvaletice
Hnutí Duha a další ekologické organizace a spolky vyzvaly ministerstvo životního prostředí, aby krajskému úřadu v Pardubicích odebralo řízení o změně integrovaného povolení pro elektrárnu Chvaletice a samo rychle rozhodlo. Elektrárna stále nezískala pravomocnou výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, před rokem ji zrušil soud. Přísnější normy přitom platí od srpna 2021. Zároveň organizace připravují žalobu na krajský úřad, pokud by výzvy ministerstvu nepomohly, uvedly v tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva a krajského úřadu ČTK zjišťuje.
„Krajský úřad nerozhýbalo ani to, že na začátku letošního května vydalo ministerstvo životního prostředí závazný příkaz, aby bezodkladně nejpozději do 22. května rozhodl,“ uvedly ekologické organizace.
Podle Jiřího Koželouha, vedoucího energetického programu Hnutí Duha, krajský úřad, který má povinnost rozhodnout a limity elektrárně zpřísnit, rozhodnutí neustále oddaluje a tím umožňuje poškozování životního prostředí a zdraví lidí. „Úředníci buď nepracují, nebo záměrně elektrárně nadržují. V každém případě by ministerstvo mělo případ převzít a rychle rozhodnout. V sázce není jen zdraví, ale také důvěra lidí v právní stát,“ uvedl Koželouh.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí organizace Greenpeace uvedl, že ministerstvo musí celou věc převzít a emise elektrárně snížit samo, jinak si velcí znečišťovatelé budou dál dělat, co se jim zamane. Podle Elišky Beranové, právničky Frank Bold, jiní provozovatelé uhelných elektráren od 17. srpna 2021 plní nové emisní limity, případně z nich získali výjimku. Provozovatel Elektrárny Chvaletice však nové limity neplní a výjimku nemá. „To by nebylo možné, nebýt nezákonné nečinnosti Krajského úřadu Pardubického kraje, která trvá již rok,“ uvedla Beranová.
Krajský úřad řízení o změně integrovaného povolení přerušil koncem února, začátkem května se k němu vrátil. Dne 5. května úřad oznámil elektrárně pokračování v řízení prostřednictvím datové zprávy, písemnost byla doručena ve lhůtě deseti dnů. Elektrárna měla možnost se podle správního řádu ve lhůtě do 15 dnů od obdržení oznámení o pokračování řízení seznámit s podklady pro vydání rozhodnutí, tedy do 30. května. Na konci lhůty zaslala své vyjádření, které musí úřad prostudovat, protože z něj vyplynuly nové závažné skutečnosti.
Elektrárna o výjimku z emisí rtuti a oxidů dusíku usiluje několik let. Žádost podala na konci roku 2018, ale stále ji i kvůli odporu ekologických organizací nemá. V minulosti výjimku na šest let vydal krajský úřad v Olomouci a potvrdilo ministerstvo životního prostředí, pobočka Krajského soudu v Olomouci ji však zrušila. Provozovatel elektrárny proti rozhodnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.
Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by podle svého vyjádření investovat další vysoké částky, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity, původní výjimka umožňovala vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu o dva roky kratší. Elektrárna tvrdila, že pokud výjimku nezíská, bude muset výrobu ukončit, což by ohrozilo stabilitu energetické sítě. Za loňský rok elektrárna vykázala čistý zisk přes miliardu korun.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Vloni vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
Náklady na modernizace elektrárny v roce 2016 byly asi 3 mld. korun. Přitom el. má sloužit do roku 2030. Zavřít jí je nesmysl , není za ní alternativa na bázi fosilních substitucí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se