Domů
Životní prostředí
Ekologové odmítají výjimky pro vypouštění rtuti uhelnými zdroji
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Ekologové odmítají výjimky pro vypouštění rtuti uhelnými zdroji

Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedly organizace Greenpeace, Hnutí Duha a advokátní kancelář Frank Bold. Podle ekologů jsou výjimky pro elektrárny zbytečné s ohledem na nedávnou změnu vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP), která umožňuje uhelným zdrojům odečíst si 40 procent z naměřených hodnot rtuti jako nejistotu měření. MŽP uvedlo, že změnu vyhlášky si vyžádala evropská legislativa.

„Ministerstvo životního prostředí vlastně vydalo uhelným elektrárnám plošnou výjimku z limitů pro ochranu zdraví lidí před toxickou rtutí. Je tedy zcela nepřípustné a navíc zbytečné, aby nyní vydalo nějaké uhelné elektrárně ještě další individuální výjimku na rtuť,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ekologové uvedli, že o individuální výjimku žádá aktuálně elektrárna Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače. Pardubický kraj na začátku července vyhověl žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Mimo jiné uložil elektrárně povinnost předkládat jednou ročně, kromě zprávy o plnění podmínek integrovaného povolení, i zprávu o provedených technických opatřeních na zařízení, která povedou k plnění emisních limitů.

Společnost požadovala výjimku, aby mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná investice 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

„Provozovatelé elektrárny Chvaletice si požádali o výjimku pro vypouštění rtuti s odůvodněním, že neví, jak zajistit její spolehlivé kontinuální měření. To už teď neplatí, protože nyní jim hraje do karet tato kontroverzní vyhláška a mohou si 40 procent naměřené rtuti odškrtnout. Je tedy jasné, že ministerstvo životního prostředí má nyní při posuzování odvolání výjimky pro Chvaletice z nových emisních limitů už jen jednu možnost – výjimku odmítnout,“ uvedl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

„Rozhodnutí státní správy nebudeme komentovat. Soustředíme se na pokračující ekologizaci elektrárny a co nejlepší nastavení všech technologií,“ reagovala mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Ekologové kritizují také samotnou změnu vyhlášky. Označují ji za skandální, protože podle nich má MŽP chránit zdraví lidí a čistotu prostředí, ne zájmy znečišťovatelů. Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva ČTK řekla, že změnu vyhlášky si vyžádala evropská legislativa. „MŽP na jednáních za účasti nevládních organizací také jasně konstatovalo, že do budoucna nevylučuje zpřísnění vyhlášky. V tuto chvíli je to ale předčasné, kontinuální měření emisí rtuti je úplnou novinkou,“ uvedla. Dodala, že vyhláška prošla transparentním připomínkovým řízením za účasti mimo jiné právě nevládních organizací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Mirous
10. září 2019, 08:14

Polsko!!!

Vinkler
10. září 2019, 08:26

A co domácí topeniště, ten smrad- kdo ví co v něm je-nic?

Martin Hajek
10. září 2019, 09:00

A teď jak je to doopravdy. Jaké nejistoty se podle vyhlášky 415/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů odečítají? 10 % u oxidu uhelnatého, 20 % u oxidu siřičitého, 20 % u oxidů dusíku, 20 % u amoniaku, 30 % u tuhých znečišťujících látek, 30 % u celkového organického uhlíku, 40 % u rtuti, 40 % u chlorovodíku, 40 % u fluorovodíku, 40 % u sulfanu a 40 % u sirouhlíku. Nově byla do vyhlášky doplněna pouze hodnota pro rtuť a je vidět, že nejistota jejího měření nijak nevybočuje z případů jiných stopových znečišťujících látek, kde tyto nejistoty ekologické organizace nerozporovaly. A zejména se ve vyhlášce píše: "U naměřených výsledků vyšších, než je hodnota emisního limitu, se odečte výše uvedený procentní podíl hodnoty specifického emisního limitu."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se