Počet připojených fotovoltaik v Česku loni stoupl téměř čtyřnásobně
Do energetické sítě v ČR bylo vloni připojeno více než 240 megawattů (MW) nových fotovoltaických zařízení. Meziročně jde o téměř čtyřnásobný nárůst. Vyplývá to z dat Cechu akumulace a fotovoltaiky. V příštím roce lze podle jeho zástupců očekávat další několikanásobný nárůst instalovaných zařízení, zejména pak u bytových jednotek.
„Každý prozíravý majitel domu si instaluje fotovoltaiku, aby se uchránil od výkyvů cen energií. Při dnešních vysokých cenách energií se návratnost investovaných peněz rapidně zrychluje, takže za pár let bude dům dodávat elektřinu svým obyvatelům zdarma,” uvedl majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) Karel Čáp.
Nárůst instalací potvrdila například i společnost ČEZ. „Počty instalací fotovoltaických elektráren pro domácnosti rostou na nové rekordy a už v létě jsme překonali čísla za celý rok 2021. Každý zákazník, který si pořídí vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nejen snižuje své účty za elektřinu, ale také přispívá k posílené energetické bezpečnosti Česka. Podobně rychle rostou i projekty pro firmy a obce. ČEZ Esco v tuto chvíli pracuje na 100 projektech pro velké zákazníky,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Podle dat od montážních a obchodních firem bylo loni postaveno celkem přes 300 MW nových fotovoltaik, část z nich ovšem stále čeká na připojení do sítě. Vysoký zájem o solární elektrárnu potvrzuje i počet podaných žádostí na instalaci fotovoltaiky na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám, kde vloni zaevidovali 53.000 žádostí, což je více jak pětinásobný nárůst proti roku 2021.
Růst navíc podle CAFT bude pokračovat. „V roce 2023 očekáváme velký nárůst zájmu o fotovoltaiku ze strany bytových domů, kterým se letos zásadně zjednodušily podmínky. Očekáváme také vznik prvních desítek megawattů ve velkých instalacích budovaných na volné ploše. Odhaduji, že celkem by v roce 2023 mohlo být postaveno kolem 750 MW nového výkonu,” uvedl předseda CAFT Aleš Hradecký.
Připomněl přitom nová pravidla, která bytovým domům zjednodušují vnitřní rozúčtování vyrobené elektřiny a zároveň fakticky sdílení vyrobené energie. V prvním čtvrtletí by měla navíc začít platit pravidla k usnadnění instalací obnovitelných zdrojů do 50 kW.
V letošním roce CAFT očekává také zkrácení čekacích lhůt u zákazníků, a to díky vstupu nových dodavatelů a nově proškolených firem na trh. Zároveň cech upozorňuje na riziko možného krachu některých firem. „Cech akumulace a fotovoltaiky proto zpřísňuje svůj etický kodex a aktualizuje doporučení pro koncové zákazníky, fotovoltaické desatero,” dodal majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen představenstva CAFT Radek Orság.
Mohlo by vás zajímat:
FTVE pro rodinný dům je totální nesmysl, neboť elektrárna vyrábí, když je majitel mimo domov a když potřebuje pak je výkon nulový nebo minimální. Instalace baterek projekt prodraží a jeho návratnost je v nenávratnu. Pokud se to ovšem bude dotovat z našich daní, tak to může vyjít, ale je to další pokřivení cen.
FTVE mají smysl pro průmyslové podniky, dílny či zemědělská družstva s odběrem během dne...
Jinak je to zase jen o dotacích...
Nejste doma o víkendech ? Nemůžete nastavit pračku , myčku sušičku aby pracovala přes poledne ? Můžete mít tepelné čerpadlo , přitápět klimatizací ohřívat TUV. a nebo prostě prodáte elektřinu za burzovní cenu..... Větší FVE na střechu s malou baterií aby instalace neprodražila mají návratnost okolo 4 let Ukažte mi lepší zhodnocení peněz , s podobnou mírou rizika - já ho neznám.
Pračku a myčku můžu pustit přes poledne. V létě to může ohřívat vodu v bojleru a pohánět klimatizaci. To máte pravdu. Ale když potřebuji v zimě topit, tak FVE moc nevyrábí. A burzovní cena bude v dobách největší výroby FVE nulová, nebo záporná. Bohužel mi přijde, že buď se to šmahem odsoudí, nebo se to šmahem idealizuje, místo realistického přístupu.
Pokud nikdo není doma, tak nemá smysl nastavovat pračku na poledne, prádlo by zasmrádlo a zmačkalo se, u nás se používá program bez žehlení.
Podobně sušička, pokud se prádlo nevezme ze sušičky po dosušení, tak se prádlo zmačká a je ho potřeba žehlit.
Ohřev vody z FVE - ano.
Přitápění klimatizací v březnu z přebytků solárů - ano.
Co se týče burzovních cen, tak ty budou do budoucna ze solárů nízké. Od 1.1.2023 mají v Německu nulovou sazbu DPH na soláry, bude jich tam přibývat a mají tam podobné počasí jako u nás. Nové stavby se v budoucnu bez solárů nepůjdou postavit (to už v některých částech Německa funguje). Prostě EU donutí lidi, aby bylo co nejvíc solárů a tak vznikaly přebytky, které pak téměř zdarma vykoupí elektrolyzéry na výrobu vodíku.
S tou návratnosti opatrně. Vzhledem k tomu jaký je extrémní nárůst instalací, bude už letos od dubna do srpna elektřiny nadbytek a od roku 2024 v létě se může klidně stát, že bude elektřina téměř zadarmo. Teď zrovna klesl plyn pod 70 eur. Kdo by to ještě nedávno čekal že v půli ledna bude takto dole a to samé čeká elektřinu.
Tak to se velmi mýlíte. Máme hybridní FVE 1 rok (tedy výrazně lepší původní cena)ve svém RD (2 děti, manželka) a ročně vyrobíme 6,4 MWh celkem. Z toho 67% spotřebujeme přímo doma! Zbytek je přetok pro virtuální baterii - tedy další ekonomické využití. Návratnost u nás doma je konkrétně 5 let (na základě našich cen a koncové ceny FVE). FVE je jednoznačně budoucnost, troufnu si říci, pro většinu domácností i bytových jednotek. Diskutovat by se mohlo o jejich aktuálních cenách, které jsou pochopitelně díky vysoké poptávce až příliš vysoké, a jak je snížit..
Zial nemyli sa, lenste nepozorne citali prispevok,pise sa tam totiz aj nasledovne:
Pokud se to ovšem bude dotovat z našich daní, tak to může vyjít, ale je to další pokřivení cen.
Jinak je to zase jen o dotacích...
- vasu FVE ste ziskali predpokladam s 50% dotaciou (to by som bral aj ja) a co sa tyka virtualnej baterie, tak podla mna v najblizsom obdobi sa podmienky budu dost menit (pre prevadzkovatelov VB nebude vyhodne "vykupovat" ci "ukladat" EE v case minimalnych cien, aby to museli vratit v case cien maximalnych)
zaciana mi to velmi pripominat pyramidove hry, ziskava ten kto nastupi najskor (vam sa to podarilo)..
kdyby ty FVE/VTE byly tak strašně super, jak se o tom tvrdí, tak to nepotřebuje takové masivní dotace....
Prostě skvělá politika vede k tomu, že se lidé vracejí k samozásobitelství. A vypadá to na to, že kromě energie se bude hodit i pár slepic na dvoře a několik řádek brambor.
Dělám v PV průmyslu už 6 rokem. Ale instalace jsou dle mých pozorování a řešení problémů se střídači z posledních 2 let často udělané špatně, spousta detailů neodpovídá normám, na požární prevenci se kašle. Dokud je to nové, tak je to ok, ale po 5,6 letech to začne a většina instalací na RD z let 2021, 2022 se promění v krám plný potíží. Spousta vlastníků mikrozdrojů vůbec netuší, že je nutné dělat každoročně pečlivé kontroly zejména DC instalace a nejvíce ohrožené jsou konektory, především ty špatně přístupné, tj. pod panely. Já bych si to na barák nedal, protože některé detaily se kontrolují špatně a v případě jejich selhání, hoříte.
Vím že jsem cynik (s mými zkušenostmi v servisu jsem se jím stal) a to mě současný solární boom výborně živí (opravuji střídače jedné čínské značky)
Přesně moje řeč. FVE nedělám, ale o elektrice něco vím. Když vidím ty zprasené instalace a že jich je, je mi těch chudáků líto.
Jak jsem předpovídal začátkem 2022. Když už se nám stabilizovali dodávky jednotlivých komponent, kvalita díla šla rapidně dolů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se