Domů
Elektrárny v ČR
Rada ERÚ žádá Schillerovou, aby navýšila státní dotaci zeleným zdrojům

Rada ERÚ žádá Schillerovou, aby navýšila státní dotaci zeleným zdrojům

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) požádala dopisem ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby navýšila státní dotaci takzvaným zeleným zdrojům energie pro příští rok. Na dnešní webové konferenci Solární asociace to uvedl radní ERÚ Petr Kusý. Vláda v polovině září rozhodla, že stát by měl pro příští rok přispět podporovaným zdrojům energie dotací 27 miliard korun, stejně jako v letošním roce.

Nedávno vydané cenové rozhodnutí nicméně podle ERÚ proti letošku předpokládá v roce 2021 výrazný růst nákladů na financování podpory. Úřad už na konci září upozornil, že výše finanční podpory pro zelené zdroje příští rok vzroste, náklady na její financování mají stoupnout asi o dvě miliardy korun. Situace podle úřadu nejvíce dopadne na průmysl a firmy.

„My jsme jako rada včera (v pondělí) odeslali dopis na paní ministryni Schillerovou s žádostí o zohlednění těch dvou miliard korun ještě ve státní dotaci. S tím, že jinak bohužel nebude jiné cesty, než opravdu zdražit tu část regulované složky ceny elektřiny, která v sobě zahrnuje podporu na obnovitelné zdroje,“ řekl dnes Kusý.

Vyjádření ministerstva financí ČTK shání.

Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie (POZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

„Náklady na podporu hradíme částečně na fakturách za elektřinu v podobě příspěvku na podporované zdroje energie, zbývající díl připadá na státní rozpočet. Rozpočet nyní počítá s výdaji ve stejné výši jako v letošním roce, ačkoliv předpokládané náklady budou významně vyšší,“ uvedl už dříve předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podpora tak příští rok nestoupne například větším zařízením kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), což požadovaly některé teplárny.

„Další navyšování podpor by situaci ještě zhoršilo, zejména pro zákazníky z oblasti průmyslu. Pomoc jednomu typu podniků by tak ohrozila jiné,“ dodal Trávníček.

Situace zřejmě nejvíc dopadne na průmysl a firmy. Důvodem je, že výše poplatku zákazníků na obnovitelné zdroje nesmí překročit 495 korun za megawatthodinu, což by mělo od větších výdajů uchránit domácnosti.

Hlavním důvodem nárůstu nákladů je podle dřívějšího vyjádření Trávníčka pokles cen silové elektřiny na trhu, který musí být kompenzován růstem takzvaného zeleného bonusu. Cenu silové elektřiny určují sami dodavatelé a tvoří zhruba polovinu výsledné ceny pro zákazníky. Zbytek tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou každoročně určuje právě ERÚ.

Zelený bonus garantuje výrobcům elektřiny z podporovaných zdrojů dorovnání rozdílu mezi tržní a výkupní cenou elektřiny. Nyní, když se ceny silové elektřiny z důvodu klesajících velkoobchodních cen elektřiny snižují, kompenzace pro výrobce zelené elektřiny poroste a bude třeba na jejich podporu vynaložit více peněz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Ivan Novák
13. říjen 2020, 18:43

A kdyby se podpora nominálně nezvýšila, tak se stane komu co?

energetik
13. říjen 2020, 19:52

V roce 2014 ERÚ zveřejnilo:

"Stát, firmy a domácnosti loni nalily do systému podpory obnovitelných a dalších zdrojů energie o osm miliard korun více, než bylo potřeba."

"Spotřebitelé se snížení cen elektřiny díky nižšímu příspěvku na podporované zdroje nedočkají. Od letošního roku je jejich příspěvek na krytí podpory stanoven zákonem na 495 korun za spotřebovanou megawatthodinu. Na rozdíl od předchozích let, kdy ERÚ mohl tento příspěvek upravit z roku na rok, by nyní změnu museli schválit poslanci."

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/podpora-zelene-energie-vykazuje-prebytek-stat-letos-usetri-1084799

V roce 2014 byl účet v přebytku a ERÚ se vymlouvalo že poplatky nemůže snížit protože jsou "zastropované" na "495 korun za spotřebovanou megawatthodinu".

Takže to zastropovali shora i zdola.

Teď prý chybí. Tomu nevěřím, jednak ERÚ lže jako když rudé právo tiskne, záměrně tají příjmy z OZE (např. daně za poplatky pro OZE, srážkovou daň pro OZE a daň za silovou elektřinu z OZE, daně za již jednou zaplacené recyklací poplatky, atd..) a také tento rok byl pro např. soláry hodně špatný, ještě horší než rok 2013, takže zase bude na neveřejném a nekontrolovatelném účtu velký přebytek na rozkradení.

PetrV
13. říjen 2020, 20:18

Komunistické plačky to jsou. Švejku, to se nám to podniká za cizí. A že dodáváme do sítě často nekvalitní ee, která není v souladu s připojovacími podmínkami dodavatele ee, to nás nezajímá.

Možná tomu soudruzi ani nerozumí. 95 procent slunečníků je natočeno na jih místo západ- východ. Ráno a večer, když je špička dodávají 00 nic. A ještě se špatným nastavením účiníku, takže spíš škodí přenosové soustavě.

Netuším, kde berou drzost škemrat o dotace, když to neumí.

Tunel za 2 biliony korun pro neumětely, co se chovají jako komunisté.

PetrV
13. říjen 2020, 20:44

Nejen že mají úchylně natočené slunečníky,

když měli nadprůměrné zisky, tak daní na kypru, maltě a jiných daňových rájích.

Dále se blíží doba 10 ti let a snižuje se výkonnost slunečníků a zároveň odcházejí střídače a další technika.

Seřídit účiník je věda a na platy lidí nemají, mají jen techtlení s covidem v chorvatsku na náklady firmy.

typická vlastnost salámového kapitalismu- kapitalizace zisků a socializace ztrát. Hlavně že cucáme dotace.

energetik
14. říjen 2020, 05:33

Účiník se ve výrobnách nastavuje dle aktuálních napěťových parametrů v síti - funkce pro podporu sítě Q(U) a nad 100kW dálkově z dispečinku distributora. U střídačů nemá nastavení účiníku vliv na činný výkon, dokonce mohou odebírat i dodávat jalovinu při nulovém činném výkonu (u FVE i v noci).

Již jsme to tu probírali. Více zde:

https://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/distribucni_soustava/cezdistribuce_provozni-instrukce_0038r00_pozadavky-na-regulaci-vyroben.pdf

Rostislav Žídek
13. říjen 2020, 22:06

Ja jen doufam, ze to Schillerova zamitne...

Jaroslav Novák
13. říjen 2020, 23:20

od r.2013 zaplatil ERÚ 386 mld.Kč, to je celý nový TEMELÍN MIR 1200MWe a ještě by zbylo 130 mld.Kč,.......jóóó když vládnou grázlové energetice, i predikci spotřeby zmanipulují a krizi EE vyvolají!!! Odkládat stavbu ETE34 a EDU 56 dokáže jenom skupina grázlů v ČR!!! Malé a fúzní reaktory předkládá vláda jako vějičku spotřebitelům,..........!!!

Hlavně, aby se na fúzní a SMR reaktory neodvolávala česká vláda a dostavbu Temelína i obnovu Dukovan neodkládala z důvodů vyčkání a nasazení fúzní technologie!!! Naši političtí všeumělci jsou toho schopni, nemají žádné zábrany a energetická krize je jejich cíl, zdraží elektřinu natolik, že bude cenově nedostupná == úpadek životního způsobu občanů ČR je v důsledku činnosti politiků nevyhnutelný!!! Kdyse různé komise a rádci probudí a rozvoj ENERGETIKY ZAHÁJÍ REALIZACÍ ete34 + edu 56?????

Jaroslav Novák
13. říjen 2020, 23:31

dne 9.4.2014 ČEZ na HV PSP sliboval rozvoj a den nato 10.4.2014 tendr na ETE34 v nabídce konsorcia MIR 2x1200MWe za 256 mld.Kč ZRUŠIL!!! v ČR se i v ENERGETICE LŽE LŽE LŽE !!! OCHRANA KI se nerespektuje, predikce spotřeby 2030 jsou vylhané, aby se nemuselo prokázat, jak se lže lže lže!

T
14. říjen 2020, 03:51

A nejen v energetice,staci nechat ,,zaple mikrofony,, ve snemovne ,kdyz nemaji byt...Vypada to na dalsi rekonstrukci v PS.V kazdem rozhlase maji cervene mikrofony,kdyz se vysila...

Petr
14. říjen 2020, 08:26
Kamil Kubů
14. říjen 2020, 11:27

Lidé, kteří se rozhodli urvat si svůj podíl na státní tupostí vytvořeném Klondajku, jsou pro mne démoni.

Připomíná mi to bonmot ze socíku "Kdo neokrádá stát, okrádá svojí rodinu". Tehdy bylo rabování státu umožněno jeho naprosto laxním přístupem, protože všechno bylo všech a zároveň ničí. Dnes je rabování státu a jeho občanů posvěcováno zákony přijímanými jejich zastupiteli, kterým jsou občané, jež zastupují, úplně ukradení. Je to stejný princip, jen na vyšším levelu :-)

PetrV
14. říjen 2020, 12:36

Plný souhlas.

luboš
14. říjen 2020, 09:44

V jiných zemích řídí energetiku ministerstvo energetiky a nikoli úřad. Je to lepší, nebo horší?

PetrV
14. říjen 2020, 12:40

Je to o lidech a ne o modrých bolsevicich.

Je to jen plošná forma daně na spotrebitele. Nic víc nic méně.

Pavel
18. říjen 2020, 20:27

Za solární tunel mohou jen a pouze ti červení a oranžoví bolševici.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se