Domů
Elektrárny v ČR
V Dukovanech v noci skončila plánovaná odstávka bloku, nevyráběl od 19. ledna
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

V Dukovanech v noci skončila plánovaná odstávka bloku, nevyráběl od 19. ledna

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na dnešek plánovaná odstávka třetího bloku spojená s výměnou části paliva, pravidelnou kontrolou a údržbou zařízení. Elektřinu tento blok nedodával do sítě od 19. ledna. První turbosoustrojí energetici znovu připojili tři minuty po půlnoci a druhé ve 4:13. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V provozu jsou teď všechny čtyři dukovanské bloky.

„Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení,“ uvedl mluvčí.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí ráno. Na plný výkon by se měl blok dostat na přelomu týdne.

V odstaveném třetím bloku udělali energetici přes 17.000 pracovních úkolů, dokončili je podle firmy ČEZ s několikadenním předstihem. Časově a technicky nejnáročnější byly kontrola a čištění těsnosti teplosměnných ploch parogenerátoru, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel a obou parních turbín.

V Dukovanech to byla letošní první odstávka. Dukovanské bloky přešly z jedenáctiměsíčních palivových kampaní na patnáctiměsíční, namísto dřívějších čtyř odstávek bloků s obměnou paliva v roce tak budou letos jen tři.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dukovanská elektrárna vyrobila vloni 14,3 TWh elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.

Firma ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu nového jaderného zdroje.V tendru na nový blok předložily nabídky společnosti EDF, KHNP a Westinghouse. Součástí nabídek byly nezávazné opce na další reaktory. Vláda pak vyzvala společnosti EDF a KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsaná na přelomu let 2024 a 2025, první reaktor by měl být v Dukovanech spuštěný v roce 2036.

vst dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Petr Turek
3. duben 2024, 18:01

A opět se nám rozjela tiskárna na peníze s výkonem všech 4 tiskařských strojů....

Hezký den všem do Dukovan...

Petr
3. duben 2024, 21:33

Ať ta JE dožije, ale hlavně ať se nestaví žádná nová.

Petr
3. duben 2024, 21:32

Nespolehlivý šrot…

Emil
3. duben 2024, 22:02

Článek: Plánovaná odstávka skončila s několikadenním předstihem.

Random hejtr: Nespolehlivý šrot.

Jiří Švarc
3. duben 2024, 23:26

Viďte, taky bych nahradil JE II. generace za III+, které jsou spolehlivější, s lepším koeficientem využitelnosti, nižší spotřebou vody, větším využitím paliva (tj. s méně odpadu) a mnoho dalšími vylepšeními danými desítkami let vývoje.

Martin P
4. duben 2024, 09:16

Petře, připomínáte mi pana domácího e seriálu Hospoda. Ten chtěl taky odrovnat výdělečnou hospodu a udělat z ní v duchu svojí ideologie fitcentrum. A přitom reálně dal přednost tajným tužbám a směřoval to k vytvoření hampejzu.

Přesně takhlen to dopadne, kdyby měli lidé jako jste vy hlavní slovo k budoucnosti v energetice.

Pavel
4. duben 2024, 09:22

Od března do října nebudou budoucí atomové elektrárny vyrábět elektřinu se ziskem. Potřebují cenu přes 100 eur za jednotku.

V roce 2030 si můžeme konečně oddychnout, že se zbavíme toho šíleného tunelu se solary z roku 2010, kdy pokud by se stavěly jaderné elektrárny místo solárû, tak máme teď minimálně tři nové bloky, ale budeme mít kulové, protože jsme dementi a budeme se zase zadlužoval a tentokrát trošku na jiný level v bilionech. My máme rádi drahou elektřinu!

Milan Vaněček
4. duben 2024, 09:47

Energetický oligopol má rád drahou elektřinu. Průmysl a domácnosti ne.

Ale chápu, ta poslední věta byla od Vás ironie. Jen s tím novým jádrem máte pravdu, to je v EU realita.

Jaroslav Studnička
4. duben 2024, 11:17

Obnovitelná energetika produkuje drahou elektřinu, viz citace z článku:

O nízkoemisní energetice je podle Macenauera třeba začít konečně říkat pravdu: „Řadu let upozorňujeme, že obnovitelná energetika bude dražší. Léta letoucí o tom různé kruhy lhaly, když slibovaly, že její cena bude nízká.“

https :// www. seznamzpravy. cz / clanek/ ekonomika-byznys-rozhovory-solarni-revoluce-by-mela-pokracovat-ale-pomaleji-a-bez-dotaci-rika-expert-248744

Milan Vaněček
4. duben 2024, 11:32

Jo, je to dobrý článek, souhlasím, že OZE u nás zvítězí tak jako vítězí (pomalu ale jistě) po celém světě.

Jen v té rostoucí ceně se autor mýlí, to platí když spěcháte, závazky ala EU,

chce to nespěchat, počkat, solární panely jsou jediná věc, která stále zlevňuje, zatímco vše ostatní neustále zdražuje.

A tak si za nějaký čas dáte na balkon balkonový FV set, 1-2 kW, nebo dva sety, nikdo Vám ho nemusí schvalovat a zapojovat, elektřina opravdu za hubičku, cena za distribuci a DPH=0

Emil
4. duben 2024, 11:39

Ne, v té rostoucí ceně se autor nemýlí, mýlíte se vy. Samozřejmě s výjimkou lidí kteří si s elektřinou vystačí jen když zrovna vyrábí "balkonový FV set", ale těch pár podivínů můžeme v klidu zanedbat.

Jirka Líska
4. duben 2024, 11:48

Však si ten balkonový set můžete dát hned, jen ho nesmíte připojit do sítě.

Jaroslav Studnička
4. duben 2024, 12:00

A vy alespoň máte balkónový set, když střešní FVE nepovažujete za výhodnou?

Jinak článek a diskuze je o ČR, která je součástí EU, tak že se nás týká přesně to, co v článku p. Macenauer popisuje včetně cen. Žádná změna v závazcích se v EU neplánuje (myšleno zmírnění).

Milan Vaněček
4. duben 2024, 13:55

Pane Studničko, nebuďte tak smutný, špatné cíle (spěch s klimatickou katastrofou) se dají napravit, brzy budou svobodné volby.

Samozřejmě, když se EU po nich rozhodne ještě k většímu spěchu v boji s uhlíkem (když zvítězí hysterie), tak ceny všeho půjdou nahoru.

Ale EU představuje jen cca 6 % světa, ten si pojede dál bez klimatického šílenství, ten bude využívat obrovský současný vědecký a technický pokrok v obnovitelných zdrojích energie k postupným změnám k lepšímu (snad?)...

Jaroslav Studnička
4. duben 2024, 15:56

Pane Vaněčku, to je již z vaší strany blábolení mimo téma diskuze.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se