Domů
Elektrárny v Evropě
320MW přílivová elektrárna Swansea Bay je drahá, přesto by měla být postavena

320MW přílivová elektrárna Swansea Bay je drahá, přesto by měla být postavena

Včera došlo k dlouho očekávanému zveřejnění nezávislého posouzení využití přílivových lagun pro výrobu elektřiny ve Velké Británii, tzv. Hendry Review. Ačkoliv budou tyto projekty v počáteční fázi dražší než jaderné elektrárny a offshore větrné elektrárny, v delším časovém horizontu budou náklady na vyrobenou elektřinu nižší než u obou zmiňovaných zdrojů. Studie rovněž doporučuje uskutečnit pilotní projekt Swansea Bay. 

Vypracováním studie byl v květnu minulého roku britskou vládou pověřen bývalý britský ministr pro energetiku – Charles Hendry. Cílem studie bylo zjistit, zda budou přílivové elektrárny v uměle vybudovaných lagunách nákladově efektivním řešením výroby energie ve Velké Británii.

„Spojené království má druhý největší rozsah přílivu a odlivu na světě (po Kanadě) a je těžké najít zdroj energie, u kterého jsou lidé povědomě vstřícnější než právě u přílivové energie. Ve své době jsem jako ministr neustále slýchal lidi mluvit negativně o většině zdrojích pro výrobu elektřiny, ale jen zřídka, pokud vůbec, o principech využití síly přílivu a odlivu,“ uvádí Hendry ve zprávě.

Při průzkumu veřejného mínění v roce 2016 provedeného britským Ministerstvem energetiky a klimatických změn bylo zjištěno, že veřejnost silně podporuje využívání energie vln a přílivu, se 76 % dotázaných podporujících tuto formu získávání energie. Pro srovnání, 84 % podporuje solární elektrárny, 76 % offshore větrné, 69 % onshore větrné, 63 % biomasu, 55 % Carbon Capture and Storage, 38 % jaderné elektrárny a 19 % břidlicový plyn.

Samotná studie dochází k závěru, že z důvodu zajištění potřebné investice je vhodné začít pilotním projektem menších rozměrů, jako je právě projekt Swansea Bay ve Walesu s instalovaným výkonem 320 MW. Tento typ projektu zavede technologie, umožní rozvinout dodavatelský řetězec a vytvoří základnu expertů.

Investiční náklady přílivových lagun. Zdroj: Hendry Review

Financování přílivových lagun

Ze studie rovněž vyplývá, že vhodným způsobem financování projektů přílivových lagun je Contract for Difference (CfD).

Podle analýzy jsou projekty přílivových lagun v počátečním období dražší než offshore větrné a jaderné elektrárny. V případě 60leté doby porovnání jsou přílivové laguny větších rozměrů levnější než offshore větrné elektrárny a výrazně levnější než jaderné elektrárny.

Podle odhadů by se Strike Price pro první rok provozu pro velké přílivové laguny Cardiff, Newport a Bridgewater pohybovala v rozmezí 105-120 liber (3250 -3715 korun) za vyrobenou MWh v závislosti na lokalitě a designu a v rozmezí 90-115 liber (2786-3560 korun) po redukci nákladů vlivem zavedení technologie.

V případě přílivových lagun by se ovšem podle návrhu studie nejednalo o plně indexovanou cenu (navyšovanou o inflaci) a ekvivalentní hodnota pro plně indexované CfD v případě současných jaderných a obnovitelných zdrojů energie by tak dosahovala hodnoty 75-90 liber (2322-2786 korun) a 65-85 liber (2012-2631 korun) po redukci nákladů zavedením technologie.

Přílivové laguny by se tak staly konkurenceschopné pro nové cíle nákladovosti offshore větrných elektráren a jaderných elektráren v Británii uváděných do provozu v polovině příštího desetiletí.

Ilustrativní náklady na vyrobenou MWh za dobu životnosti projektu. Zdroj: Hendry Review

Komentáře

(2)

Petr

13. leden 2017, 12:11

Že se nestydí ti hnusní zrádci kapitalismu z jeho kolébky :)

Tohle je úplně jasné centrálně plánované hospodářství.

Pavel

14. leden 2017, 18:49

V GB nic nového. Od 50. do 70. let zuřil v Anglii odborářský socialismus. V jeho důsledku v Anglii přestal prakticky existovat automobilový průmysl a Anglie vstupovala do EHS jako chudý příbuzný. Angličani se dokázali poučit a i přes tyhle dotační nesmysly v oblasti energetiky není GB tak promořená socialistickými regulacemi devastujícímu ekonomiku jako zbytek EU.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.