Domů
Elektřina
Francie odloží zavedení uhlíkové daně pro uhelné elektrárny
UUhelná elektrárna Cordemais
Uhelná elektrárna Cordemais. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centrale_de_Cordemais.jpg

Francie odloží zavedení uhlíkové daně pro uhelné elektrárny

Francouzská vláda při jednání parlamentu na konci minulého týdne vypustila dodatek, jenž by zavedl uhlíkovou daň na emise z uhelných elektráren. Podle serveru Euractiv měl zásadní vliv na rozhodnutí vlády tlak ze strany odborů sdružujících horníky a pracovníky v energetickém průmyslu.

Ještě v dubnu letošního roku přitom francouzský prezident François Hollande představil návrh na zavedení minimální ceny emisních povolenek pro tepelné elektrárny spalující fosilní paliva. Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová později uvedla, že se opatření bude týkat pouze uhelných elektráren.

„Tato cena dá více informací investorům a podpoří používání plynu místo uhlí v elektroenergetickém sektoru,“ uvedl k návrhu François Hollande.

Plánovaná daň by se tak dotkla celkem čtyř elektráren, dvou provozovaných francouzskou státem vlastněnou EDF a dvou provozovaných německou společností Uniper (dříve E.ON).

Plánovaná daň vedla k protestům organizovaným francouzskou odborovou organizací CGT, podle níž by zavedení takovéhoto opatření vedlo k uzavření dotčených elektráren do dvou let a následné ztrátě 5000 pracovních míst.

Daň bude, ale později

Ministr pro rozpočet Christian Eckert tak návrh dodatku, jenž by zrušil uhelným elektrárnám výjimku na spotřební daň na uhlí, na čtvrtečním jednání vypustil. Eckerta nicméně dodal, že daň bude zavedena později. Podle francouzského ministerstva pro životní prostředí by mělo být opatření přijato na úrovni EU.

Uhlí v současné době zažívá ve Francii a dalších evropských zemích renesanci. Hlavními faktory vedoucími k nárůstu ceny uhlí jsou kromě snížené výroby z francouzských jaderných zdrojů i nižší produkce větrných elektráren v Německu či napjaté vodní rezervy vodních elektráren ve Skandinávii.

Úvodní fotografie: Francouzská uhlená elektrárna Cordemais. Autor: Clément Bucco-Lechat @Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se