Domů
Elektrárny v Evropě
DONG Energy postaví offshore větrné parky s cenou elektřiny 72,7 €/MWh

DONG Energy postaví offshore větrné parky s cenou elektřiny 72,7 €/MWh

Nizozemské ministerstvo hospodářství udělilo dánské společnosti DONG Energy kontrakt na výstavbu offshore větrných parků Borssele 1 a 2. DONG Energy vyhrál tendr díky nejnižší nabídnuté strike price nezahrnující náklady na vyvedení výkonu ve výši 72,7 €/MWh na 15 let. Po 15 letech bude elektrárna muset pokrýt své náklady z prodeje elektřiny na trhu. 

DONG Energy postaví podle nizozemských pravidel pro zmíněný tendr oba offshore větrné parky s celkovým instalovaným výkonem 700 MW (2x 350 MW) do čtyř let s možností prodloužení výstavby o jeden rok.

„Vítězství v tomto tendru ve vysoce konkurenčním prostředí je dalším důkazem naší vůdčí pozice na trhu a funkčnosti našeho obchodního modelu postaveného na pokračující inovaci, industrializaci a rozsahu. Díky Borssele 1 a 2 jsme poprvé pokořili hranici LCOE 100 €/MWh a dosáhli jsme tak klíčového milníku o více než tři roky dříve. To ukazuje obrovský potenciál offshore větrné energetiky,“ řekl Samuel Leupold, výkonný viceprezident a vedoucí větrné energetiky v DONG Energy.

Uvedené LCOE (Levelised Cost of Energy) ve výši 100 €/MWh je cíl pro rok 2020, který si Dong Energy stanovil před čtyřmi lety.

Umístění nizozemských větrných parků Borssele 1 a 2. Zdroj: www.dongenergy.com

Za vyvedení výkonu bude odpovědný TenneT

Podle zveřejněné tiskové zprávy je vysoutěžená cena 72,7 €/MWh spojená pouze se samotnými větrnými parky a neuvažuje náklady na vyvedení výkonu.

Exportní kabel, rozvodny a další potřebná zařízení pro vyvedení výkonu zajistí nizozemský provozovatel přenosové soustavy TenneT, který nedávno přišel s konceptem umělého ostrova v Severním moři, jenž má umožnit rozvoj offshore větrných parků i ve větších vzdálenostech od pevniny.

Větrné parky Borssele 1 a 2 budou umístěny 22 km od nizozemského pobřeží v oblasti, kde se hloubka vody pohybuje mezi 14 a 38 m. Celková rozloha obou parků bude podle DONG Energy 128,3 km2. Průměrná rychlost větru ve vybrané lokalitě je 9,5 m/s.

Úvodní fotografie: Offshore větrný park Horns Rev 2 (zdroj: www.dongenergy.com)

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.