Francouzští odboráři se obávají, že vláda zanevře na biomasu

DomůElektrárny v EvropěFrancouzští odboráři se obávají, že vláda zanevře na biomasu

Největší francouzská odborová organizace CGT se obává, že vláda nedodrží svůj slib vůči uhelné elektrárně Cordemais a nebude ji umožněna transformace na spalování biomasy. Uhelná elektrárna Cordemais by dle slibu mohla být v provozu i po roce 2022, pokud bude jako palivo využívat z 80 %  biomasu.

Francie má v plánu do roku 2022 zavřít 5 uhelných elektráren. Mimo jiné se jedná o elektrárny Le Havre či Cordemais, které obě patří společnosti EDF – na seznamu jsou ovšem i další elektrárny, například dvě uhelné elektrárny od německé společnosti Uniper.

Možné řešení chystaného uzavření

EDF hledalo alternativu k nucenému uzavření elektrárny Le Havre a Cordemais. V úvahu přicházela především transformace uhelné elektrárny tak, aby k výrobě elektřiny využívala převážně biomasu. V lednu letošního roku potom francouzské ministerstvo pro energetiku přislíbilo, že elektrárna Cordemais bude moci pokračovat v provozu i po roce 2022, pokud bude vyrábět 80 % elektřiny z biomasy. Zpravodajská agentura Montel tento týden informovala, že dle posledních zpráv vláda otočila.

„Aktuálně není politická vůle ke konverzi uhelných elektráren na biomasu,“ prohlásil delegát unie CGT pan Guillaume Argentin. „Vláda nyní argumentuje, že biomasa není ekologicky udržitelný zdroj, což není pravda,“ prohlásil dále pan Argentin po pátečním jednáním mezi energetickou unií CGT a francouzským ministrem pro energetiku panem Francoisem de Rugy.

Jiný delegát organizace CGT za elektrárnu Cordemais po pátečním jednání tento názorový obrat vlády potvrdil. Dle jeho slov se nyní situace jeví opačně oproti stavu v lednu a vláda plánuje elektrárnu Cordemais uzavřít, aniž by dala biomase šanci.

Rozhodnutí o osudu uhelných elektráren se očekává na podzim

Ať už se budou vyjednávání vyvíjet jakýmkoliv směrem, EDF musí nejpozději na podzim oznámit své rozhodnutí ohledně případné konverze. Ze strany EDF se zdaleka nejedná o hotovou věc, konverze na biomasu je pouze možnost, u které se musí nejprve důkladně prozkoumat všechny ekonomické a technické aspekty.

Biomasa dle delegáta Argentina 60krát méně znečišťuje ovzduší než například nová plánovaná paroplynová elektrárna v Landivisiau. Nicméně environmentální skupiny ve Francii jsou proti transformaci elektrárny a varovaly, že případná konverze povede ke zvýšení skleníkových plynů.

Francouzský provozovatel přenosové sítě nedávno uveřejnil studii ohledně bezpečnosti dodávek elektřiny. Pokud by se vyskytly potíže s očekávaným spuštěním reaktoru v elektrárně Flamanville, pak studie doporučuje nechat elektrárnu Cordemais v provozu až do roku 2024. Report dále uvádí, že pokud by se měla konat konverze na biomasu, tak jedině u Cordemais.

Autor úvodní fotografie: PSNH