Domů
Elektrárny v Evropě
Itálie se vrací k jádru: Nová éra energetiky na obzoru
Jaderná elekrtrárna a větrné turbíny
Zdroj: Jeanne Menjoulet / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Itálie se vrací k jádru: Nová éra energetiky na obzoru

Itálie plánuje návrat k jaderné energetice, což by mohlo výrazně změnit její energetický mix. K založení nové jaderné společnosti přistupuje kvůli rostoucí závislosti na dovozu elektřiny a snaze omezit emise CO2 v souladu s klimatickými cíli Evropské unie.

V roce 2022 bylo více než 15 % elektrické energie v Itálii importováno. Z toho významná část pocházela z Francie, kde jádro tvoří dominantní podíl na energetickém mixu. Naproti tomu Česká republika má dlouhou historii jaderné energetiky a významně spoléhá na své dvě jaderné elektrárny – Dukovany a Temelín.

Energetický mix Itálie a Česka

Zatímco Itálie v roce 2022 vyrobila zhruba 45 % své elektřiny z plynu a 40 % z obnovitelných zdrojů energie, Česká republika generovala více než 37 % elektrické energie z jádra, jak uvádí Český statistický úřad. To výrazně snižuje její závislost na fosilních palivech i na zahraniční dodávky.

Vzhledem k současné geopolitické situaci, zejména konfliktu na Ukrajině, se Itálie snaží diverzifikovat své energetické zdroje, což zahrnuje i návrat k jádru jako stabilnímu a dlouhodobému řešení.

Investice do jaderné energetiky

Založení nové jaderné firmy v Itálii je součástí širších evropských snah o přechod k nízkoemisním zdrojům energie. Podle dat Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) moderní jaderné reaktory, včetně těch IV. generace, nabízejí vyšší bezpečnost, účinnost a nižší produkci radioaktivního odpadu.

Itálie se tak může v budoucnu zapojit do výstavby pokročilých jaderných zařízení, která by nejen snížila její závislost na dovozu elektřiny, ale zároveň přispěla k dosažení klimatických cílů do roku 2050.

Výzvy a perspektivy

Hlavním problémem pro Itálii zůstává veřejná podpora pro jadernou energetiku, která po havárii ve Fukušimě v roce 2011 výrazně poklesla. Na rozdíl od Česka, kde je jádro pevnou součástí energetické strategie, bude Itálie muset překonat i finanční překážky spojené s výstavbou nových jaderných reaktorů.

Evropská unie však jádro považuje za součást řešení energetické bezpečnosti a dosažení cílů uhlíkové neutrality. Díky tomu by v budoucnu mohla itálie získat finanční podporu k výstavbě stabilních energetických zdrojů

Itálie se tedy ocitá na klíčové křižovatce, kde bude muset pečlivě zvážit, jakým způsobem rozvinout svou jadernou energetiku. Cílem je zlepšit soběstačnost, snížit emise skleníkových plynů, a zároveň zajistit bezpečnost dodávek elektřiny v dlouhodobém horizontu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jirka Líska
10. září 2024, 14:41

Tak jsem zvědavý jestli do roku 2050 stihnou nějakou JE uvést do komerčního provozu.

Honza Nedvěd
10. září 2024, 15:47

Mohu uvést 10 dobrých důvodů proč JE nemá v Itálii absolutně šanci. Článek evidentně chce vyvolat v neznalem čtenáři pocit, že JE má nějakou budoucnost. Ano, veřejnost je třeba tahat za nos.

Bob
10. září 2024, 16:16

Tady ztrácíte čas. Měl byste se přihlásit do výběrového řízení na místo ministra energetiky Itálie, abyste to vysvětlil jejich vládě.

Ondřej Energetik
10. září 2024, 17:54

Tak jim jděte poradit. Určitě na Vás čekají s otevřenou náručí...

Richard Vacek
10. září 2024, 19:29

Bohužel očekávám jako u řady dalších evropských zemí poznání, že nejsou lidi. Ostrakizovaný obor si málokdo vybral ke studiu a tento nedostatek se nedá napravit importem kvalifikovaných inženýrů.

Rostislav Žídek
12. září 2024, 18:58

Proč ne? Zrovna do Itálie míří hromada inženýrů z Afrických zemí :)

Rostislav Žídek
12. září 2024, 19:05

Teď vážně. Pro nás to je vlastně dobře... Třeba nějaké dodávky a sub-dodávky padnou i českým firmám.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se