Domů
Elektrárny v Evropě
Regulace kapacitních mechanismů v EU může ohrozit "poslední uhelnou elektrárnu Polska"
Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa
Zdroj: Energa

Regulace kapacitních mechanismů v EU může ohrozit "poslední uhelnou elektrárnu Polska"

Evropská unie plánuje postupně úplně zastavit státní podporu elektrárnám spalujícím fosilní paliva, a to včetně tzv. kapacitních mechanismů. Důsledkem toho by se ale podle zprávy think tanku Carbon Tracker mohla během několika let stát „poslední uhelná elektrárna Polska“ Ostroleka C ztrátovou. Informoval o tom portál Euractiv.

Uhelná elektrárna Ostroleka C je součástí plánu polské vlády zajistit energetickou bezpečnost země. Je prezentována jako nutný doplněk obnovitelných zdrojů, které mají částečně nahradit několik neefektivních uhelných elektráren, jenž mají být uzavřeny do roku 2020.

Elektrárna Ostroleka C by ovšem podle zprávy think tanku Carbon Tracker byla závislá na státní podpoře pro fosilní paliva, zejména v podobě kapacitních mechanismů. Tyto ale mají být na úrovni EU postupně zastavovány.

Regulace kapacitních mechanismů v EU

Dle současného návrhu má být ukončena možnost podporovat státem zdroje, které emitují více než 550 g CO2/ kWh. Podpora by tak nebyla možná pro uhelné a některé zastaralé a neefektivní plynové elektrárny. Výsledky jednání by ale měly být známy až v listopadu nebo v prosinci tohoto roku.

„Může se jednat o poslední uhelnou elektrárnu postavenou v Polsku. Pokud se postaví, je odsouzená k tomu, aby byla finanční a ekonomickou pohromou.“

Matthew Gray, seniorní analytik v Carbon Tracker

Podle zprávy think tanku Carbon Tracker by investoři tzv. poslední uhelné elektrárny Polska Ostroleky C mohli přijít až o 1,7 miliard euro (43,8 miliard Kč), pokud se elektrárna postaví a nebude předčasně uzavřena a pokud nebude podporována kapacitními platbami.

Uhelná elektrárna Ostroleka C

Ostroleka C je projektem dvou státních polských společností Energa SA a Enea SA. Výstavba byla o čtyři roky zpožděna, protože Energa zastavila zahájení prací v roce 2012 z důvodu finančních problémů. Projekt byl oživen v roce 2016 spolu se snahou nalézt strategického investora. Samotná výstavba ovšem doposud nebyla zahájena.

Firma Energa v prohlášení v květnu 2016 uznala, že Ostroleka C bude potřebovat mechanismy, které budou podporovat nové investice v konvenčním elektroenergetickém sektoru. Existence kapacitních plateb po roce 2030 je ovšem nejistá. Jejich neexistence by podle Carbon Tracker znamenala, že by zmizela dlouhodobá výnosnost projektu.

Mluvčí společnosti Energa Group Adam Kasprzyk uznal, že kapacitní platby jsou významným faktorem v předpovědích cash flow. Dodal ale, že většina příjmů má být generována skrze trh a že se jeho společnost neztotožňuje se závěry zprávy Carbon Tracker. Zároveň jsou podle jeho slov polské kapacitní aukce naplánované na konec tohoto roku, tedy ještě předtím, než navrhované nařízení Evropské komise vstoupí v platnost. Kasprzyka tedy naznačil, že případné získané kapacitní kontrakty v této aukci by měly být respektované a platné.

„Očekáváme tedy, že by kapacitní platby představovaly stabilní cash flow pro výherce aukcí.“

Adam Kasprzyka, mluvčí Energa Group

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Petr
2. září 2018, 13:09

Řešení pro Polsko.

Na kapacitní platby se dlouhodobě vykašlat.

Domácí státní uhelný průmysl a levná elektřina se dá dalších 20 let udržitelně podporovat tak, že:

-nezavedou dotace pro OZE elektrárny drtivou většinou dodávané z ciziny

-podpora pro elektřinu půjde jen formou posilování sítí hlavně pro elektroauta

-výstavbu baterek zadotují tak, aby potřebnou kapaciu většinově postavili první ve svých areálech uhelky

-největší dotace půjdou do teplárenství buď trubky k ne příliš vzdáleným sídlištím nebo na výstavbu obřích skleníků.

Petr
2. září 2018, 13:17

Ovšem jestli chce nadále Polsko posilovat takovým tempem (hlavně na úkor líného lichváři morálně zdevastovaného jihu EU) v průmyslu, tak nemá jinou možnost než budoucí velké elektrárny stavět už jaderné.

Petr
2. září 2018, 14:49

Samozřejmě nové elektrárny na uhlí se budou stavět v EU i do vzdáleného budoucna, ale půjde o dost odlišné střední kogenerační dálkové teplárny na odpad, biomasu a uhlí.

Vladimír Wagner
2. září 2018, 14:28

Nejsem si jistý, zda je opravdu smysluplné hnát polskou energetiku na hranu katastrofy. Nutit Polsko k tomu, aby přešlo z uhelných zdrojů na plynové a plyn nakupovalo z Ruska (tam je možné je dostat za nejnižší cenou) opravdu není moc prozřetelné. Stavbě jaderných bloků v Polsku i třeba v Bulharsku zabránili také hlavně západní zelení ideologové. A nyní se snaží o úplný rozvrat. Přechod od uhlí k plynu v požadované době by pro Polsko znamenal totální sociální katastrofu. Pokud má Michal Šnobr pravdu s Německým rozbřeskem, tak při těch cenách povolenek, které předpokládá, nezbude Polsku nic jiného než vystoupit z evropského systému emisních povolenek, ať už to bude mít jakékoliv politické dopady. Prostě jen z pudu sebezáchovy. Začínám mít dojem, že zelení ideologové se snad rozhodli evropskou energetiku a vlastně celou Evropu úplně rozvrátit.

Petr
2. září 2018, 14:45

Konec éry zelených ideologů už je načasován jejich zakladateli a donátory na rok 2022.

Jediné co může zůstat jsou daně, poplatky a cla podle CO2, ale i to pak přejde pod ekonomy.

Carlos
2. září 2018, 16:31

Já si zase nejsem jistý že je dobrý nápad nechávat v provozu uhelky bez CCS a tolerovat polákům znečišťování vzduchu široko daleko. ;)

Myslím že "snaha o úplný rozvrat" postrádá odpověď na základní otázku: Cui Prodest? Možná máte nějakou tajnou informaci, myšlenku, ale já i nevidím, spíš snad je to následek dlouhodobého zanedbávání ze strany Polska, což je může dovést k ekonomicko-sociální katastrofě. Rýsuje se snad možnost že by zvedli importy a šetřili za emisenky výraznějšími změnami výkonu uhelných zdrojů. Jaké jsou ale kapacity pro tyto importy nevím.

Jako odpověď na Cui Prodest mne napadá snad jen že buď jsou zelení součástí nějakého spiknutí jak Evropu a lidstvo odpálit do středověku, nebo jedou bez vztahu k realitě svou politiku. Ani jedno se mi ale nezdá jako pravděpodobné, to spíš je možné to zanedbávání ze strany Polska, které bylo přehlíženo a po tom co už není kde jinde brát se brzy srazí s realitou.

Jan Veselý
2. září 2018, 19:11

Není to nic jiného než hrubá strategická chyba, za kterou si mohou Poláci sami a za kterou (doslova a do písmene) zaplatí.

A nic jako zelené spiknutí neexistuje, nás tři s Vaněčkem si neplatí, nemají centrálu v Irsku a není pravda, že jsem chtěl nedávno přidat :-)

Martin Pácalt
2. září 2018, 17:03

Pokud se Polsko blíží nárazu do zdi, bude to špatně. Kdyby jsou chyby, ale pokud by země jako Česko měly vyvinuty malé modulární reaktory (zároveň řešící stávající odpad JE) a byli bychom schopni je vyvážet alespoň v rámci Evropy (střed, východ, jihovýchod, Francie, Británie, USA), mohlo by jít o pro Poláky přijatelnou variantu, jaku nekupovat ruský plyn a nebo německé větrníky.

Jedno je jisté, uhlí se v Polsku udrží ještě dlouho a bude smrdět na všechny světové strany. Bohužel pro všechny zúčastněné.

Milan Vaněček
2. září 2018, 17:28

Kdyby se Polsko orientovalo na malé jaderné reaktory 4 generace nebo na termojadernou fůzi nebo dokonce na perpetum mobile tak to vyjde nastejno, víte jak to myslím.

Polsko má velký potenciál ve větrných elektrárnách, už jsou levné, i náš ČEZ tam toužil do nich na Baltu investovat, my zase máme lepší podmínky pro fotovoltaiku, ta už je též levná , od září poletí v EU ceny panelů dolů, a tak se přes stejné dráty sever-jih můžeme dobře doplňovat v rámci V4. To je možné už nyní, bez nějakých scifi jiných možností.

Tož tak.

Jan Veselý
2. září 2018, 19:06

A co teprve, kdybysme měli vyvinuté a odzkoušené ZPM. Co navrhujete? Vrátit se časem 30 let a ukecat Vašky Havla a Klause, Miloše Zemana a jánevímkohoještě, aby až se dostanou k veslu, tak aby veškeré prachy z privatizace narvali do vývoje SMR, že se to může kolem roku 2020 hodit?

A větrníky nejsou jen německé, jsou i americké, čínské, dánské, japonsko-dánské nebo indické. Mohou si vybrat.

Martin Pácalt
2. září 2018, 20:16

Já si to umím představit i bez cestování v čase a sarkastických odkazů. A rozhodně bez státní účasti.

Jan Veselý
2. září 2018, 20:27

Dobře, teď bez sarkasmů. Ty SMR reálně neexistují a není naděje, že by mohly být v příštích 15-20 letech masivně stavěny. To, že neexistují je důsledek chybných strategických rozhodnutí jaderného průmyslu a zainteresovaných vlád učiněných v 80. a 90. letech 20. století.

Takže se nemá smysl bavit o tomhle scénáři, protože se reálně nemůže uskutečnit, což je škoda. Polsko si bude muset vystačit s ekonomickými, politickými a technickými nástroji, které reálně existují.

Martin Pácalt
4. září 2018, 13:09

Já jsem měl doteď za to, že je brzdí malý poměr cen čerstvého uranu/ použitého uranu z JE. Nepodceňuju inovaci v oborech akumulace, ale ani v jaderné energetice.

Martin Pácalt
2. září 2018, 20:19

Pokud byste rád další zdroj, zkuste na FB "ezokraviny". To je pastva pro alternativní mediky, potažmo energetiky.

Jan Veselý
2. září 2018, 18:58

Klidně ten nesmysl o "zlých zelených", kteří zničili jadernou energetiku pište dál, pravda to ovšem být nezačne. Polsko si za onu případnou "totální sociální katastrofu" bude moci jen a jen samo. To mají opravdu 20 let po Kjótském protokolu a po 13 letech existence ETS právo dělat překvapeného?

Opravdu se můžou trvale spoléhat na to, že si v Bruselu vždycky vyvztekají výjimku?

Vladimír Wagner
2. září 2018, 23:41

Pane Veselý, Vy si opravdu myslíte, že sociální a politický kolaps 40 milionového Polska nezasáhne hodně dramaticky Evropu? A že tím nebude zasažen jeho nejbližší soused Česko? Nevím, jestli Váš postoj "Ať si zaplatí" je prozíravý. A teď k tomu, jestli Poláci nebo třeba Bulhaři, Rumuni, Češi i Slováci a další, za své problémy v energetice opravdu mohou jen sami:

1) Odstavení jaderných bloků na Slovensku i v Bulharsku, které hlavně Bulharům opravdu chybí , prosadili přes EU zelení protijaderní aktivisté, dokonce trvali na tom, že bez tohoto by tyto země nebyly do EU přijaty. Protijaderné kampaně i v Polsku byly a jsou do značné míry vedeny organizacemi mimo tyto země (jmenujme třeba Candole Partners, která se podílela na rozvratu v Bulharsku, i když nakonec s intenzivní pomocí místních politiků, no a pak různé další protijaderné aktivistické organizace i u nás).

2) Jak dobře popsal i Michal Šnobr, Německo kvůli své Energiewende vytvořilo obrovský přebytek výkonu a drželo ceny povolenek nízko. Takže se vytvořilo absolutně netržní prostředí absolutně nepřejícím investicím do energetiky kromě těch dotovaných, .

3) Německo vybudováním obrovského výkonu ve větru a nevybudováním nutných elektrických vedení ze severu na jih vytvořilo podmínky, že německé větrníky podrážejí cenu pro ty polské a zároveň zahlcují vedení jak v Polsku tak v Česku. Dnes pro Polsko stavět větrníky, které by se vzájemně kanibalizovaly s těmi německými a praly by se s nimi o stejná vedení ze severu na jih, moc užitečné není (to by si mohl uvědomit i pan Vaněček). A podobné je to i pro fotovoltaiku. Ani v Německu a ani jinde v regionu nebudou po značnou následující dobu chybět větrníky, ale naopak zdroje, které fungují i když nefouká a nesvítí Slunce.

4) Současná cena povolenek je v rozumné výši a i pro Polsko, i když se skřípěním zubů, únosná. Ale pokud má pravdu Michal Šnobr s "Německým rozbřeskem" , tak tímto Německem vytvořená cena povolenek a intenzivní nákup plynu z Ruska by byly pro Polsko katastrofou. A na tom by opravdu Polsko žádný podíl nemělo.

5) Podmínky v regionu, které nejen Polsku daly velmi malý prostor pro manévrování a vytváření energetické koncepce, byly dominantně vytvořeny Německem. I to třeba zdůrazňuje Michal Šnobr.

Carlos
3. září 2018, 00:32

Pane Wagnere,

poláci si energetiku dopindřili sami, centrální plánování tam padlo někdy 90. roce, v EU jsou od 2004, To je dost dlouhá doba na to aby provedli alespoň základní diverzifikaci zdrojů, modernizovali a nahrazovali staré bloky. Pokud opět vytáhnu mou oblíbenou Vřesovou, což je klasická plynárna, jakých bylo v republice několik, s připojenou PPE (oboje je dost dobře prověřené), tak ta má celkovou účinnost cca 50%, navíc se jedná o pružný zdroj, Polsko mohlo mít dávné časy velmi čisté, zdroje s relativně vysokou pružností, neudělali to. Mají ale flotilu elektráren, kterou musí začít nahrazovat pro zastarání. Myslím že přístup pana Veselého "ať si to zaplatí" je i vzhledem k obecné prasáckosti Polska vůči ŽP zcela na místě.

1) Odstavení V1 se dá pochopit, nejsou náhodou VVER440 V230 navržené na poněkud menší maximální havárie než pozdější V213? Co za reaktory odstavili v Rumunsku přesně nevím, ale hádám že tam byl podobný problém.

Ano, někdo mohl mít v určitý moment nějaký zájem (o Candolem a Partners jsem už hodně dlouho neslyšel), ale pokud tomu není nakloněna místní politická reprezentace a obyvatelstvo, tak s tím to neziskovek nehne. (P.S. kolik toho u nás zvládají chronicky protijaderní Greenpeace, Jihočeské matky etc.?)

2) K tomu netržnímu prostředí si přidejte klidně i rozdávání povolenek po určitou dobu gratis, například u nás.

3) Ano, Němci předvedli trestuhodnou nedbalost ve výstavbě vedení, stejně tak ale všechny státy, a zejména Německo, vykazuje trestuhodnou nedbalost co se flotily elektráren týče, kdy není tlačeno na jejich maximální zpružnění, zavírání starých a jejich náhradu třeba elektrárnami s integrovaným zplyňováním, není to jen o CO2 a účinnosti, ale i o jiných látkách, které zle z plynu odstranit snáze.

4) Pokud poroste cena povolenek, tak se částečně problém větrníků vyřeší, protože proud začnou odebírat například poláci, mimochodem by měli mít ve výstavbě nová 400kV vedení místo současných 220kV., pokud tomu tak je, pak by se podmínky pro přenos energie a importy měly zlepšit. Na toto pak může být navázáno omezování výroby v uhelných elektrárnách.

Jan Veselý
3. září 2018, 00:54

Kvůli vyšší ceně silové elektřiny opravdu Polsku nehrozí sociální kolaps, jen je to bude ekonomicky dost bolet. A polská vláda má pořád k dispozici spoustu nástrojů jak na tenhle problém okamžitě i dlouhodobě reagovat. Pokud má být "politickým kolapsem" to, že PiŚ půjde do opozice/do historie, jsem jen pro, stejně jako velká část polského národa. Je to totiž důsledek jejich krátkozraké vládní politiky.

ad 1) Netahejte sem nesouvisející státy, Slovensko ani Bulharsko ona vyšší cena povolenky nijak tragicky nepostihne.

ad 2) A vy pláčete nad tím, že se to bude měnit?

ad 3) Na DE-PL hranici jsou PST transformátory a polské VtE se rozhodně nebudou prát s německými o přenosové kapacity skrze Polsko.

ad 4) Co je na nákupu plynu v Rusku pro Polsko katastrofální? Oni v Polsku stejně nemají moc elektráren na zemní plyn. Při ceně povolenky 20 EUR/tCO2 jsou marginální náklady provozu plynových zdrojů vyšší než současné PPA VtE a FVE ve střední Evropě. Chápete i Vy co to znamená?

ad 5) V tom případě jsou Poláci (přesněji poslední vlády PiŚ) hlupáci, kteří si mysleli, že se jich netýká německá a unijní energetická a environmentální politika. Bohužel z českých energetických koncepcí cítím stejný nedostatek rozhledu. Scénáře v ASEK, které zcela ignorují okolní státy jsou toho příkladem.

Milan Vaněček
3. září 2018, 03:59

Pan Wagner už zase věští kolaps. Podobně jako věštil kolaps Bavorska po 2022. S Bavorskem už ho to snad přešlo, s Polskem to bude za pár let podobné?

A druhé oblíbené téma má kanibalizaci. Kterou budou provádět německé větrníky. Zkrátka kdo nemá jádro je podle pana Wagnera ztracen.

Je zřejmé že Polsko nezkolabuje na nedostatek elektřiny, že z obnovitelných zdrojů začne masivně budovat větrné elektrárny jako všechny země (ne jen Německo, pane Wagnere) okolo Severního a Baltského moře. EU může po Polsku chtím aby něco s emisemi CO2 dělalo ale cíle si stanovuje každá země svoje, to ví moc dobře třeba pan Hájek, tak aby průměr EU splnil plán Bruselu.

Tož tak,

Petr
4. září 2018, 12:39

Větrníky budou stavět masivně všechny země kolem Baltského a Severního moře, ale žádná kanibalizace nebudééé :)

Tak jo, jsem se fakt zase dobře zasmál.

Kolaps Bavorska v roce 2022 nebude (nebo jen na pár měsíců), protože v Německu nakonec jaderným elektrárnám povolí fungovat dál.

Martin Hájek
2. září 2018, 17:21

Nepodceňujme Poláky a nedělejme ukvapené závěry z výkřiku jedné zelené nevládky. Poláci to mají celkem ošetřené, jejich uhelná energetika pošlape dál a nejen díky kapacitním mechanismům. Už jenom proto, že prostě není odkud do Polska významné množství elektřiny dovést. I při maximálním dovozu zbyde dost prostoru pro pokračování polského uhlí. Navíc nové uhelné elektrárny se superkritickými bloky na odpis hned tak nebudou. A jestli se investice vrátí? No soukromníkovi s nákladem kapitálu 10 % by se vracela obtížně, stát se ovšem na návratnost dívá trochu jinak.

Petr
2. září 2018, 23:12

Když si Polsko zaplatí tak může dovážet docela dost jaderné elektřiny z Ukrajiny a brzy i Běloruska a přebytkového Slovenska.

Další věc je, že v Polsku se teď postavili jedny z nejmodernějších fabrik v EU, a určitě by zvládli platit i za elekřinu z Česka v krizi víc než některé staré podniky v Německu.

Jan Veselý
3. září 2018, 08:02

ad Wagner) Udělal jsem si ještě takový jeden rychlý výpočet. Cena emisní povolenky 20 EUR/tCO2 znamená, že kdyby s emisemi CO2 Poláci neudělali vůbec nic, tak to zvedne cenu silové elektřiny o 15.4 EUR/MWh (tj. ~0.4 Kč/kWh). Fakt by to způsobilo sociální a ekonomický kolaps? Nebuďte směšný.

Vladimír Wagner
3. září 2018, 08:31

Pane Veselý, Vy opravdu neumíte číst. Cituji můj bod 4) "Současná cena povolenek je v rozumné výši a i pro Polsko, i když se skřípěním zubů, únosná. Ale pokud má pravdu Michal Šnobr s „Německým rozbřeskem“ , tak tímto Německem vytvořená cena povolenek a intenzivní nákup plynu z Ruska by byly pro Polsko katastrofou." Takže současná cena povolenek 20 EUR/t je podle mého názoru rozumná a vrací nás v podstatě do doby před deseti lety. A i pro Polsko je přijatelná. Ale ta opravdu nestačí na to, aby plyn tržním způsobem v Německu vytlačil uhlí (zvláště to hnědé). Pokud tedy nastane Michalem Šnobrem předpovídaný Německý rozbřesk, tak bude cena povolenek ! násobně ! vyšší, a to už opravdu pro Polsko přijatelné nebude.

Víte, Vy a pan Vaněček standardně vložíte člověku do úst, co nikdy neřekl, a snažíte se ho tím zesměšnit. Nevím, jestli je to úmyslné, nebo jenom nejste schopni přečíst a pochopit text, ale je to opravdu příliš často.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se