Domů
Elektrárny v Evropě
Uniper plánuje spustit 1,1GW uhelnou elektrárnu Datteln 4 i přes opozici uhelné komise
Uhelná elektrárna Datteln 4
Zdroj: Uniper

Uniper plánuje spustit 1,1GW uhelnou elektrárnu Datteln 4 i přes opozici uhelné komise

Německý Uniper plánuje i přes opozici tzv. uhelné komise spustit v příštím roce budovanou černouhelnou elektrárnu Datteln 4 s instalovaným výkonem 1 100 MW. Na začátku května to uvedl finanční ředitel Uniperu Christopher Delbrück.

Jediná aktuálně budovaná uhelná elektrárna v západní Evropě by dle vyjádření finančního ředitele Uniperu měla být podle aktuálního plánu uvedena do provozu příští rok v létě.

„Nyní pracujeme na plný výkon na tom, abychom učinili elektrárnu Datteln 4 provozuschopnou. Na stavbě pracuje v průměru 450 až 500 pracovníků. Sestavování nového kotle vykazuje dobrý pokrok – polovina membránových stěn již byla nainstalována a sváření pokračuje podle plánu,“ uvedl Delbrück.

Proti zabránění zprovoznění nadkritického bloku Datteln 4 se v březnu vyslovil i provozní ředitel Uniperu Eckhardt Rümmler, který uvedl, že Uniper považuje za absurdní zabránit tomu, aby německá nejmodernější elektrárna vstoupila do provozu.

Uhelná komise má jiný názor

Tzv. uhelná komise (oficiálně Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost) má však jiný názor, když ve své závěrečné zprávě doporučuje, aby dosud nezprovozněné elektrárny do provozu již uvedeny nebyly. Shrnutí závěrů komise je k dispozici zde.

„Komise rovněž doporučuje, aby již nebyla schválena výstavba nových uhelných elektráren. V případě elektráren, které již byly postaveny, ale dosud nejsou v provozu, komise doporučuje, aby se hledalo řešení, které by zabránilo uvedení těchto elektráren do provozu,“ uvádí závěrečná zpráva Uhelné komise.

Delbrück uvedl, že debata o budoucnosti výroby elektřiny z uhlí zůstává dominantním tématem v oblasti německé energetické politiky.

„Dalšími očekávanými kroky je přenesení doporučení uhelné komise do legislativy a jejich implementace. Na konkrétní legislativu a vyjednávání však stále čekáme. Rád bych opět zdůraznil, že doporučení uhelné komise odráží široký společenský konsenzus. Měla by být co nejrychleji implementována a ne „naředěna“ novými návrhy jendotlivých hráčů,“ dodal Delbrück.

Opakovaně odložené zprovoznění elektrárny

Stavba nadkritického bloku Datteln 4 začala v roce 2007 a komerční provoz měl být podle původního plánu zahájen v roce 2011.

Termín zprovoznění byl naposledy posunut loni v květnu kvůli poškození kotle při testování. Poškození kotle bylo natolik závažné, že bylo rozhodnuto o jeho plném nahrazení.

Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým výkonem 1100 megawattů a čistou elektrickou účinností přesahující 45 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
frank
21. květen 2019, 15:46

Staví se skoro stejně dlouho jako jaderná elektrárna, při srovnání možného výkonu stojí pomalu jako jaderná elektrárna a v Německu je populární asi jako jaderná elektrárna, smrtelný koktejl...

Tady se vsadím, že Uniper hraje na dohodu, my to " skoro dostavíme a vy nám zaplatíte za to co jsme prostavěli, nějaký ten ušlý zisk a připlatíte nám, aby jsme to zbourali " .

Pěkná hra o +- 2-2,5 miliardy EUR a němečtí zelení dělají co mohou, aby to Uniperu vyšlo.

Navíc je to jedna z dalších (mega)staveb, nejenom průmyslových, které dřív v Německu uměli udělat rychle, kvalitně a za dobrou cenu a která se nyní, v nové době, neuvěřitelně prodražuje a je pronásledována technickými minelami :(, další známka odcházení z pozice technologické mocnosti...

Martin Hajek
21. květen 2019, 20:05

Nevím, jestli máte základní potuchy o zodpovědnosti managementu vůči akcionářům. Management nemůže stavbu zastavit jen proto, že nějaká komise něco napsala na cár papíru. Pokud by to udělal, bude žalován akcionáři. Takže i povídačky o tom, jestli někdo na něco hraje jsou mimo mísu. Ekonomicky dostavba zřejmě vychází a management ji nemůže zastavit jen kvůli nějaké Komisi. To není žádná hra, to je postup s péčí řádného hospodáře. No a jestli později Německo přijme nějakou legislativu, která znemožní uvedení do provozu, no tak samozřejmě zaplatí škody.

frank
22. květen 2019, 09:05

Potuchy mám nebojte se a o tom, že tuto hru mají, jako řádní hospodáři, v celkové rozvaze vůbec nepochybuji, navíc jak říkám tamní zelení jim na to přímo nahrávají:)

Stejně je to legrační když jedinou zemí staré EHS, kde se otevírají nové uhelné doly a staví uhelné elektrárny je Německo.

Petr
22. květen 2019, 08:40

Za stejné odškodnění by ale mohli nechat uzavřít minimálně 3x víc starších špinavějších bloků. Plus pokud se to skutečně podaří dát do dlouhodobého provozu, tak by na tom mohli získat nějaké patentovatelné vědomosti o konstrukčních vylepšeních, co můžou prodat do Číny desítkám tamních nově stavěných či rekonstruovaných bloků.

Ale samozřejmě taky tyhle šílené nevyzkoušené GW uhelné bloky (i u nás tlačené globalisty podplácenými zelenými na úkor spolehlivých rekonstrukcí českými technologiemi s možností mnohem přužnějšího provozu) žádnou budoucnost mít nemusí, a místo toho je vytlačí v uhlí střední kogenerační teplárny a v obřích řešeních uhelné zplynovače.

Ivan Novák
22. květen 2019, 10:25

Srovnatelná elektrárna Moorburg (2x800MW, černé uhlí, Vattenfall) na okraji Hamburku běží od r. 2015, stavba začala jako u Datteln v r. 2007. Ale nenarazila na úspěšně se soudící aktivní sousedy. Asi lepší vstupní PR. Problematický materiál kotle byl v rodince nadkritických projektů intenzivně řešen před více než 5 lety, a proč si E.ON/Juniper nechal tu potíž na později, trochu divné je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se