V Londýně vyroste největší evropská plovoucí fotovoltaická elektrárna

DomůElektrárny v EvropěV Londýně vyroste největší evropská plovoucí fotovoltaická elektrárna

V Londýně začala instalace největší plovoucí fotovoltaické elektrárny v Evropě. Jedná se o projekt vodárenské společnosti Thames Water, která si stanovila ambiciózní cíl – do roku 2020 chce pokrýt třetinu spotřeby elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů energie.

Loni v říjnu jsme informovali o výstavbě největší plovoucí fotovoltaické elektrárny v Evropě. Šlo o manchesterský projekt s 12 000 panely a výkonem 3 MW. Novým evropským lídrem se brzy stane londýnský projekt s 23 000 panely a výkonem 6,3 MW.

Společnost Thames Water ve svém prohlášení oznámila zahájení prací na nádrži Queen Elizabeth II, která má vodní hladinu o výměře 128,3 hektarů. Přibližně desetina bude pokryta fotovoltaickými panely.

„Zvýšení udržitelnosti je nedílnou součástí naší dlouhodobé strategie a tento inovativní projekt nás posouvá o krok blíž k dosažení našeho cíle. Jde o správnou věc pro naše zákazníky, pro naše akcionáře, a co je nejdůležitější, pro životní prostředí.“

Angus Berry, manažer energetiky v Thames Water

Loni OZE pokryly 12,5 % spotřeby Thames Water

Na výstavbu elektrárny bude potřeba 61 000 plováků a 177 kotev, které se vytvoří plovoucí platformu pro fotovoltaické panely. Po dokončení by měla elektrárna ročně vygenerovat 5,8 GWh elektrické energie, což by stačilo na pokrytí roční spotřeby přibližně 1800 domácností.

Thames Water se snaží snížit závislost na síti a tak si stanovila za cíl pokrýt 33 % spotřeby z vlastních obnovitelných zdrojů. V loňském roce OZE vyrobily 12,5 % požadovaného množství elektřiny, což představuje 4% nárůst oproti předcházejícímu roku. Thames Water má aktuálně instalovány fotovoltaické panely ve 41 lokalitách.

Zdroj úvodní fotografie: Thames Water