Domů
Úřady a instituce
USA vydaly zprávu o stavu a spolehlivosti trhu s elektřinou. Doporučuje revizi současného trhu

USA vydaly zprávu o stavu a spolehlivosti trhu s elektřinou. Doporučuje revizi současného trhu

Americké ministerstvo energetiky vydalo dlouho očekávanou zprávu zaměřenou na spolehlivost a stav amerického trhu s elektřinou. Dokument, jenž má být podkladem pro budoucí rozhodování, přináší aktuální informace k přechodu od konvenčních k obnovitelným zdrojům.

Ve středu byla americkým ministerstvem energetiky (Department of Energy – DOE) vydána studie trhu s elektřinou a elektroenergetické sítě, jejíž vznik v dubnu inicioval nový americký ministr energetiky Rick Perry. Jeho hlavní motivací bylo nalezení odpovědí na otázky související s odstavováním konvenčních elektráren, podporou nových zdrojů a jejich vlivem na trh s elektřinou a stabilitu sítě.

„Průmysl zaznamenal v posledních letech masivní změny a vláda s nimi nedokázala držet krok. Zákonodárci a regulátoři by měli dělat svá rozhodnutí na základě toho, jak trh vypadá dnes, ne jak vypadal před lety,“ nechal se slyšet Perry.

Vzhledem k tomu, že výstupy zprávy mají být základem pro budoucí rozhodování, panovaly obavy z jejího účelného zaměření, které by posvětilo cíle administrativy prezidenta Trumpa, jako jsou podpora uhelných a jaderných elektráren. Dle analýzy zahraničního serveru však studie nepřináší velké novinky a většina doporučení koresponduje s myšlenkami, které již byly na různých vládních úrovních diskutovány.

Uhelné elektrárny se nevyplatí provozovat

Prvním ze závěrů zprávy je informace k odstavování uhelných elektráren, které je způsobeno zejména jejich stářím a potřebou dalších investic do jejich provozu a dále faktem, že jejich výroba je dražší než výroba v elektrárnách na zemní plyn, jehož ceny klesají. Dále ekonomiku zdrojů pracujících v základním zatížení ovlivňují podporované obnovitelné zdroje energie, které na trh vstupují s nulovými marginálními náklady. V těchto ohledech tedy zpráva nepřináší žádné novinky.

Mezi zajímavá doporučení studie pak patří potřeba zrevidovat model trhu, který byl navržen za zcela jiné tržní situace, a například nastavení kompenzací za služby přispívající k odolnosti sítě, což se setkává s kritikou zejména z řad asociací výrobců z obnovitelných zdrojů.

„Více než hledání možností, jak připravit síť a model trhu na čistou, bezuhlíkovou a dostupnou energii, se zdá, že je ministerstvo odhodláno věnovat se uhelné energetice,“ uvedl ke studii John Moore z NRDC a zároveň označil zprávu za „obrovské zklamání.“

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.