Domů
Elektrárny ve světě
V Maroku vyroste největší koncentrační solární elektrárna světa

V Maroku vyroste největší koncentrační solární elektrárna světa

V Maroku je budována největší koncentrační solární elektrárna světa, která bude po dokončení dodávat 580 MW elektrické energie. Elektrárna s rozlohou větší než hlavní město Maroka Rabat bude zároveň největší solární elektrárnou Afriky. První část elektrárny s názvem Noor 1 s výkonem 160 MW bude zprovozněna ještě do konce letošního roku. 

Projekt výstavby největší koncentrační solární elektrárny (CSP) světa, jejíž první část s názvem Noor 1 má začít dodávat elektřinu již příští měsíc, probíhá v blízkosti marockého města Ouarzazate. Po dokončení bude vyrábět dostatek elektřiny pro zásobování milionu marockých domácností.

„Jsme na tento projekt velmi hrdí. Myslím si, že se jedná o nejvýznamnější solární elektrárnu na světě,“ řekl k projektu marocký ministr životního prostředí Hakima el-Haite.

El-Haite zároveň upozornil na fakt, že Maroko neprodukuje žádnou ropu a je nuceno 94 % energetických zdrojů dovážet. To se negativně odráží do státního rozpočtu.

Proto se Maroko rozhodlo využít obrovský potenciál využití obnovitelných zdrojů na svém území a do roku 2020 plánuje pokrýt téměř polovinu své spotřeby elektřiny právě z těchto zdrojů.

Budovaná solární elektrárna Noor 1 a její následovníci Noor 2 a Noor 3 významně napomohou k dosažení tohoto cíle. Elektrárny Noor 2 a 3 mají být uvedeny do provozu v roce 2017.

Elektrárna bude vyrábět elektřinu i v noci

Velkou výhodou koncentračních solárních elektráren oproti fotovoltaickým elektrárnám je, že díky možnosti uložení energie v roztavených solích dokáží vyrábět elektřinu i po západu slunce.

Pokud jde o elektrárnu Noor 1, ta sestává celkem z půl milionu parabolických zrcadel, z nichž každé je dlouhé 12 metrů.

Celkové náklady na solární komplex Noor dosáhnou 9 mld. dolarů. Komplex se po dokončení zařadí mezi největší solární elektrárny světa.

Zdroj úvodní fotografie: www.worldfinance.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se