Domů
Elektrárny ve světě
V Maroku vyroste největší koncentrační solární elektrárna světa

V Maroku vyroste největší koncentrační solární elektrárna světa

V Maroku je budována největší koncentrační solární elektrárna světa, která bude po dokončení dodávat 580 MW elektrické energie. Elektrárna s rozlohou větší než hlavní město Maroka Rabat bude zároveň největší solární elektrárnou Afriky. První část elektrárny s názvem Noor 1 s výkonem 160 MW bude zprovozněna ještě do konce letošního roku. 

Projekt výstavby největší koncentrační solární elektrárny (CSP) světa, jejíž první část s názvem Noor 1 má začít dodávat elektřinu již příští měsíc, probíhá v blízkosti marockého města Ouarzazate. Po dokončení bude vyrábět dostatek elektřiny pro zásobování milionu marockých domácností.

„Jsme na tento projekt velmi hrdí. Myslím si, že se jedná o nejvýznamnější solární elektrárnu na světě,“ řekl k projektu marocký ministr životního prostředí Hakima el-Haite.

El-Haite zároveň upozornil na fakt, že Maroko neprodukuje žádnou ropu a je nuceno 94 % energetických zdrojů dovážet. To se negativně odráží do státního rozpočtu.

Proto se Maroko rozhodlo využít obrovský potenciál využití obnovitelných zdrojů na svém území a do roku 2020 plánuje pokrýt téměř polovinu své spotřeby elektřiny právě z těchto zdrojů.

Budovaná solární elektrárna Noor 1 a její následovníci Noor 2 a Noor 3 významně napomohou k dosažení tohoto cíle. Elektrárny Noor 2 a 3 mají být uvedeny do provozu v roce 2017.

Elektrárna bude vyrábět elektřinu i v noci

Velkou výhodou koncentračních solárních elektráren oproti fotovoltaickým elektrárnám je, že díky možnosti uložení energie v roztavených solích dokáží vyrábět elektřinu i po západu slunce.

Pokud jde o elektrárnu Noor 1, ta sestává celkem z půl milionu parabolických zrcadel, z nichž každé je dlouhé 12 metrů.

Celkové náklady na solární komplex Noor dosáhnou 9 mld. dolarů. Komplex se po dokončení zařadí mezi největší solární elektrárny světa.

Zdroj úvodní fotografie: www.worldfinance.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.