Domů
Elektrárny ve světě
Geotermální energie v rozvojových zemích má obrovský potenciál. Výzvou zůstává financování

Geotermální energie v rozvojových zemích má obrovský potenciál. Výzvou zůstává financování

Řada rozvojových zemí se snaží řešit své rostoucí nároky na energie rozvojem obnovitelných zdrojů, mezi kterými se často vyskytuje i geotermální energie. Investice do projektů ale přináší řadu problémů s financováním a také výzvy, jak nejlépe nastavit legislativní podmínky.

Rozvojové země jako Keňa, Papua-Nová Guinea, nebo Indonésie nabízí velký potenciál v geotermální energii. Potenciál zemí je vysoký stejně jako ambice. V souhrnu chtějí tyto země produkovat v roce 2030 až 23 GW energie z geotermálních zdrojů. V současnosti je z daných oblastí největší geotermální elektrárnou indonéská Sarulla, nacházející se na Sumatře, která se svým instalovaným výkonem 330 MW představuje velký zdroj energie, dodávající elektřinu stabilně do rozvodné sítě.

Financování je výzvou

Podle nové zprávy Sanfranciské organizace Climate Policy Initiative bude pro financování plánovaných projektů v oblasti geotermální energetiky potřeba 73 mld. USD z veřejné podpory. To je desetinásobek současné hodnoty veřejných investic, které dosahují výše 7,4 mld. USD. Vlády a rozvojové banky by proto měly poskytnout zhruba 55 % z celkových 133 mld. USD potřebných pro vytvoření dostatečných záruk pro společnosti, které mají v plánu investovat do odvětví geotermální energie.

Ze zprávy také vyplývá, že budou-li dodrženy zásady pro minimalizaci rizik během investic, je možné snížit veřejnou podporu až o 2/3 a přilákat do projektů dostatek kapitálu od soukromých investorů.

Geotermální boom

Rozvoj geotermální energie je v současnosti světovým trendem, který se nevyhýbá ani nejrozvinutějším zemím. Příkladem může být Japonsko, které v nedávné době učinilo řadu legislativních kroků k rozvoji geotermální energie. Geotermální potenciál v „zemi vycházejícího slunce“ je ve výši 23 GW, je dán především množstvím sopek v dané oblasti.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie jde mílovými kroky kupředu a oblast geotermální energie je součástí tohoto vzestupného trendu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.