Domů
Elektrárny ve světě
Ze zlatého dolu přečerpávací vodní elektrárna

Ze zlatého dolu přečerpávací vodní elektrárna

Australská společnost Genex Power hodlá využít opuštěný zlatý důl ke stavbě přečerpávací vodní elektrárny. Ta by sloužila k ukládání energie v době jejího přebytku a k výrobě elektrické energie ve špičce, kdy je největší spotřeba. Nedaleko zlatého dolu bude postavena velká solární elektrárna, která bude spolupracovat s přečerpávací elektrárnou.

Zlatý důl v australském Kidstonu byl uzavřen v roce 2001. Ve skále zůstaly vytesány dvě obrovské prohlubně, které mají parametry vhodné pro stavbu přečerpávací vodní elektrárny. Toho se rozhodla využít společnost Genex Power.

Schéma přečerpávací vodní elektrárny v Kidstonu. Zdroj: www.gnexpower.com

Prohlubně budou sloužit jako horní a dolní nádrž. V případě přebytku elektrické energie bude voda čerpána z dolní nádrže do horní. Ve špičce při nedostatku energie bude voda z horní nádrže sloužit k výrobě elektrické energie prostřednictvím tří generátorů o celkovém výkonu 330 MW.

Náklady až pětinové

Využití opuštěného zlatého dolu je zajímavé zejména z finančního hlediska. Díky dřívější těžbě zlata je zde vybudovaná infrastruktura, která nyní bude sloužit i přečerpávací vodní elektrárně. Velké finanční prostředky se ušetří za hloubení nádrží, využití starého elektrického vedení a k potřebám přečerpávací elektrárny bude sloužit nedaleká vodní nádrž, která byla vybudována kvůli těžbě zlata.

„Věřím, že náš projekt se může dostat až na 1 milion australských dolarů za instalovaný megawatt, což je čtvrtina nebo pětina nákladů tradičních přečerpávacích elektráren.“

Simon Kidston, spoluzakladatel Genex Power

Nedaleko přečerpávací vodní elektrárny bude postavena velká solární elektrárna. V první fázi bude vybudována část o výkonu 50 MW, ve druhé fázi instalovaný výkon dosáhne 150 MW.

Kidstonská přečerpávací vodní elektrárna o výkonu 330 MW a solární elektrárna o výkonu 150 MW. Zdroj: www.genexpower.com

Přečerpávací elektrárny jsou nejlepším uložištěm velkého množství energie a jsou ideální ke spolupráci s obnovitelnými zdroji, jejichž výroba elektřiny je proměnlivá. Kidstonský projekt je navržen tak, aby v jednom cyklu dokázal poskytnout nepřetržitou výrobou 1650 MWh elektrické energie.

Zdroj úvodní fotografie: Genex Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se