Tesla již brzy přijde o prvenství v největším instalovaném výkonu bateriového úložiště na světě, které bylo vybudováno za méně než sto dní. Australský bateriový projekt Tesly o výkonu 100 MW sloužící k balancování soustavy brzy překoná baterie Hyundai. V Jižní Korei bude totiž v průběhu následujících týdnů uvedena do provozu baterie o výkonu 150 MW. V médiích se již také objevily spekulace o dalším projektu velkého bateriového úložiště v Austrálii.

Díky technologickému pokroku v oblasti vývoje a výroby baterií, který stlačuje jejich cenu dolů, se dá očekávat, že poroste počet projektů velkokapacitních bateriových úložišť. Blíží se tak doba, kdy se stanou běžná bateriová úložiště o výkonu srovnatelném s výkonem bloků našich hnědouhelných elektráren. Tato velkokapacitní úložiště mají potenciál být jedním z prvků, který v budoucnu bude nezanedbatelným způsobem pomáhat se zabezpečením stability dodávek elektřiny. Tyto bateriové systémy mohou být také ekonomicky velmi zajímavé pro velké průmyslové podniky.

Například společnost Hyundai Electric & Energy Systems je již na cestě k zprovoznění bateriového úložišti s největším výkonem na světě. Úložiště o výkonu 150 MW za zhruba 45 milionů dolarů bylo objednáno slévárnou Korea Zinc na jihovýchodním pobřeží Jižní Korei.  Korea Zinc odhaduje, že díky bateriovému úložišti a vládní podpoře skladování energie ušetří během následujících tří let až 60 milionů dolarů. Následně po ukončení podpory ze strany vlády, by měla být roční úspora na výdajích za elektřinu dosahovat 6 milionů dolarů. Pro představu, výdaje Korea Zinc za elektřinu přitom v roce 2016 činily 270 milionů dolarů.

Další velká australská baterie na obzoru

Agentura Bloomberg přišla s informací, že se v Austrálii schyluje k další výstavbě bateriového systému, který má být svým výkonem srovnatelný s doposud největším úložištěm světa. Společnost Neoen totiž plánuje takovéto úložiště jako součást svého projektu Kaban Green Power Hub na severovýchodním pobřeží Austrálie.

V Austrálii také letos kromě výstavby dalšího obřího bateriového úložiště začne výstavba 150MW koncentrační solární elektrárny Aurora. Tato elektrárna získala v průběhu tohoto týdne územní rozhodnutí. Během první poloviny letošního roku by pak měla mít k dispozici i všechna ostatní povolení a následně bude zahájena výstavba. Koncentrační elektrárna Aurora by měla být uvedena do provozu v roce 2020.

Zdroj úvodní fotografie: http://mashable.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *