Stanou se bateriová úložiště s výkonem přes 100 MW standardem?
Tesla již brzy přijde o prvenství v největším instalovaném výkonu bateriového úložiště na světě, které bylo vybudováno za méně než sto dní. Australský bateriový projekt Tesly o výkonu 100 MW sloužící k balancování soustavy brzy překoná baterie Hyundai. V Jižní Korei bude totiž v průběhu následujících týdnů uvedena do provozu baterie o výkonu 150 MW. V médiích se již také objevily spekulace o dalším projektu velkého bateriového úložiště v Austrálii.
Díky technologickému pokroku v oblasti vývoje a výroby baterií, který stlačuje jejich cenu dolů, se dá očekávat, že poroste počet projektů velkokapacitních bateriových úložišť. Blíží se tak doba, kdy se stanou běžná bateriová úložiště o výkonu srovnatelném s výkonem bloků našich hnědouhelných elektráren. Tato velkokapacitní úložiště mají potenciál být jedním z prvků, který v budoucnu bude nezanedbatelným způsobem pomáhat se zabezpečením stability dodávek elektřiny. Tyto bateriové systémy mohou být také ekonomicky velmi zajímavé pro velké průmyslové podniky.
Například společnost Hyundai Electric & Energy Systems je již na cestě k zprovoznění bateriového úložišti s největším výkonem na světě. Úložiště o výkonu 150 MW za zhruba 45 milionů dolarů bylo objednáno slévárnou Korea Zinc na jihovýchodním pobřeží Jižní Korei. Korea Zinc odhaduje, že díky bateriovému úložišti a vládní podpoře skladování energie ušetří během následujících tří let až 60 milionů dolarů. Následně po ukončení podpory ze strany vlády, by měla být roční úspora na výdajích za elektřinu dosahovat 6 milionů dolarů. Pro představu, výdaje Korea Zinc za elektřinu přitom v roce 2016 činily 270 milionů dolarů.
Další velká australská baterie na obzoru
Agentura Bloomberg přišla s informací, že se v Austrálii schyluje k další výstavbě bateriového systému, který má být svým výkonem srovnatelný s doposud největším úložištěm světa. Společnost Neoen totiž plánuje takovéto úložiště jako součást svého projektu Kaban Green Power Hub na severovýchodním pobřeží Austrálie.
V Austrálii také letos kromě výstavby dalšího obřího bateriového úložiště začne výstavba 150MW koncentrační solární elektrárny Aurora. Tato elektrárna získala v průběhu tohoto týdne územní rozhodnutí. Během první poloviny letošního roku by pak měla mít k dispozici i všechna ostatní povolení a následně bude zahájena výstavba. Koncentrační elektrárna Aurora by měla být uvedena do provozu v roce 2020.
Zdroj úvodní fotografie: http://mashable.com
Mohlo by vás zajímat:
Ne nestanou. Ta další velká Tesly v Austrálii už má mít jen 20MW.
Ty rekordně velké baterky se staví jen kvůli těm velkým rychlým dotacím.
Jinak bude bez dotací nebo v případě dostupnosi docí všem i středním podnikům levnější a daleko užitečnější rozmisťovat spíš 1-10MW ve formě jednoho nebo několika spojených standartních kontejnerů decentralizovaně po rozvodnách a továrnách.
Běžná standardní elektrárna má za povinnost cca 10-20% přetížitelnost což je i výkonová rezerva. Je-li park 1000MW chce to 100MW rezervu na cca 2 hodiny, na najetí studené zálohy v plynu či uhlí.
Plyn opravdu najede za pár minut, uhlí ze studeného stavu 5-6hodin.
Nemá smysl se tu přít o hodiny. Jde o řád. Např: 1x 5000MWh nebo i 50 000x 0,1 MWh. Ale tuto velikost by síť česka potřebovala. Nicméně je to investice řádu snová.
Ne pokud to uděláte klasickou PVE, ale tam je limit výkonu. Velkou PVE na Linu jsem tu popisoval a šla by další udělat na Vltavě a jedna asi z vytěžených lomů na uhlí. To jsou stovky GWh a jednotky GW výkonu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se