Domů
Elektřina
Asociace evropských obchodníků žádá o odložení rozdělení německo-rakouské zóny
Zdroj: ČEPS

Asociace evropských obchodníků žádá o odložení rozdělení německo-rakouské zóny

Evropská federace obchodníků s energií (EFET) žádá německého regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA), aby přehodnotil svůj požadavek na zavedení alokací pro přeshraniční toky elektrické energie na německo-rakouském profilu již v průběhu roku 2018. Podle EFET by rozdělení zóny v průběhu kalendářního roku mělo negativní dopady, a mělo by tak proběhnout až na začátku roku 2019.

V prohlášení, které asociace EFET předložila německé BNetzA v tomto týdnu, federace obchodníků klade důraz na to, aby požadavky regulátora byly implementovány s dostatečným předstihem a způsobem, který zajistí minimální dopad na obchodní aktivity. Rozdělení společné cenové zóny může mít podle EFET negativní dopad na likviditu trhu a hospodářskou soutěž.

„Jakákoliv změna vymezení obchodní zóny, i když se týká pouze dvou zón či zemí, musí být organizována transparentně a implementována objektivně,“ uvedl Peter Styles, člen představenstva EFET a předseda výboru pro elektrickou energii.

EFET rovněž německého regulátora žádá, aby přehodnotil své rozhodnutí z října loňského roku a odložil rozdělení společné obchodní zóny z plánovaného 3. července 2018 až na 1. ledna 2019. Rozdělení zóny v průběhu roku by podle federace mělo neblahý dopad na celoroční kontrakty pro rok 2018, které již byly uzavřeny a účastníci trhu by tak museli během krátké doby přehodnotit své obchodní strategie, na což by v konečném důsledku mohli doplatit koncoví zákazníci.

Rozdělení společné obchodní zóny s Rakouskem by Německu rovněž mohlo pomoci vyřešit problémy s potenciálním nedostatkem výkonové rezervy v nadcházejících letech.

Podle BNetzA současné analýzy německých provozovatelů přenosových soustav stanovují potřebnou rezervu pro zimu 2017/2018 na 10,4 GW, přičemž v následujícím roce (zima 2018/2019) by potřebná rezerva klesla na pouhých 3,7 GW, což by již dokázaly pokrýt německé elektrárny nabízející rezervní výkon 5,7 GW.

Na rozdělení se připravuje i burza

Na chystané rozdělení společné obchodní zóny mezi Německem a Rakouskem se připravuje i Evropská energetická burza (EEX), která na konci dubna přestavila novou produktovou řadu Phelix DE, jež má obchodníkům umožnit obchodovat s elektrickou energií v regionu Německa.

Podle výkonného ředitele EEX je však plánované rozdělení společné zóny krokem špatným směrem, jelikož by pravděpodobně vedlo k poklesu likvidity na trhu a nárůstu cen za dodávku elektrické energie.

Komentáře

(2)

Petr

14. květen 2017, 19:36

To by člověk neřekl, kolik neštěstí to přinese bohatým Němcům a Rakušanům, když se Polsko a Česko rozhodnou a uskuteční miliardové obranné investice zabraňující neplacenému zneužívání jejich sítí.

Martin Hájek

14. květen 2017, 22:39

Obchodníci chtějí co největší trh, protože chtějí vydělávat na obchodech, co se děje reálně v sítích je nezajímá. Mají ale smůlu, protože Německo už smlouvu o jednotné obchodní zóně vypovědělo. Samozřejmě může dojít k nějakému technickému zdržení a pak by bylo logické odložit začátek platnosti rozdělení zóny na 1. ledna 2019.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.