Austrálii sužují velká vedra, s poklesem rezervního výkonu došlo i na přerušování dodávek elektřiny

DomůElektřinaAustrálii sužují velká vedra, s poklesem rezervního výkonu došlo i na přerušování dodávek elektřiny

Austrálie zažívá i v letošním roce velmi teplé léto, kdy teploty šplhají na historická maxima. S růstem teplot a intenzivním využíváním klimatizací roste i poptávka po elektrické energii. Pro zajištění dostatečné výkonové rezervy v síti musela být minulý pátek dokonce postupně přerušena dodávka elektřiny více než 200 tisícům odběratelů ve státě Victoria.

S příchodem jedné z nejhorších vlny veder nastaly i krušné časy pro australskou elektroenergetickou soustavu. S vysokou poptávkou po elektřině klesá i dostupný rezervní výkon v síti, kdy australský operátor trhu (AEMO) vydal několik upozornění na nedostatek výkonových rezerv, a to zejména ve státech Victoria, Jižní Austrálie a Nový Jižní Wales, ve kterých teploty v minulém týdnu přesahovaly v odpoledních maximech i 45 °C.

„Připravovali jsme se na podmínky jako dnes zajišťováním strategických rezerv, které podpoří naše schopnosti zvládat nepředvídané události napříč energetickým systémem. AEMO nyní povolal tyto rezervy, aby omezil riziko nedostatku výkonu,“ uvedl minulý čtvrtek australský operátor trhu.

Přestože australský operátor trhu zpočátku nepředpokládal možné přerušování dodávek tamním odběratelům, v síti státu Victoria byla situace natolik závažná, že se musel uchýlit k tomuto kroku.

Již ve čtvrtek 24.1. se kvůli nedostatku rezervního výkonu vyšplhaly ceny elektřiny ve Victorii během odpolední a večerní špičky až na horní hranici 14 500 australských dolarů za MWh (zhruba 235 tisíc Kč/MWh).

Následující den okolo poledne již australský operátor trhu přistoupil k plánovanému přerušování dodávek elektrické energie. Pro zajištění dostatečné výkonové rezervy bylo sníženo zatížení sítě o 250 MW, v každou chvíli tak bylo bez elektřiny 60 až 100 tisíc odběratelů. Podle operátora trhu výpadky ve státu Victoria postihly celkově více než 200 tisíc odběratelů.