Domů
Elektřina
Blackouty – 2. část: Významné události 21. století

Blackouty – 2. část: Významné události 21. století

První díl série zaměřené na rozsáhlé výpadky dodávek elektrické energie, tzv. blackouty, přinesl pohled na ty nejrozsáhlejší, které kdy zasáhly lidstvo. Druhý díl nabízí přehled dalších z těchto událostí, které během 21. století ponechaly velkou masu lidí bez elektrické energie.

Nejrozsáhlejší blackouty v historii lidstva proběhly na území Asie, kde kvalita a bezpečnost rozvodných sítí obvykle nedosahují stejné výše jako v případě sítí evropských či amerických.

Nadcházející odstavce však ukáží, že rozsáhlé výpadky elektrické energie mohou postihnout také země, jejichž infrastruktura byla považována za špičkovou.

Severovýchod USA a Kanada – srpen 2003

Rozsáhlý výpadek elektřiny postihl obyvatele severovýchodní oblasti USA a středu Kanady během 14. a 15. srpna roku 2003. Odhaduje se, že na 50 milionů lidí se náhle ocitlo bez elektrické energie.

Jako prvotní příčina tak vážného selhání sítě se ukázalo zanedbání údržby přenosových tras, konkrétně nedbalost v podobě přerostlých stromů. Dne 14. srpna, okolo druhé hodiny po poledni, se jedno z přenosových vedení vlivem vysokého zatížení prověsilo více, než tomu bývalo běžně, a přišlo do kontaktu s korunami okolních stromů.

3442882309_f4868bd5c3_b
Blackout v New Yorku. Zdroj: Flo’s shots 4 me

Vlivem nesprávné funkce řídícího softwaru došlo i v případě ne zcela ohrožující situace k odpojení linky. Výkon, který musely pojmout zbylé linie, byl natolik velký, že vedl k podobnému scénáři u dalších třech přenosových vedení, která musela být rovněž následně odpojena.

Krátce po čtvrté hodině bylo tedy během několika minut odstaveno více než 20 elektráren a na 50 milionů Severoameričanů se ocitlo bez proudu. Událost si tehdy vyžádala okolo desítky lidských životů a způsobené škody se vyšplhaly do řádů miliard dolarů.

Velká část dodávek byla obnovena během několika hodin, některé oblasti se elektřiny dočkaly až další den, 15. srpna.

Švédsko a Dánsko – září 2003

O tom, že s blackouty se můžeme setkat i v Evropě, se v témže roce přesvědčili obyvatelé jihu Švédska a východní části Dánska. Krátce po poledni 23. září byly zhruba čtyři milióny švédských a dánských domácností či podniků.

K událostem osudného dne vedla velmi nepravděpodobná souhra více faktorů. První závadou, jež vše odstartovala, byla ztráta jednoho z bloků švédské jaderné elektrárny Oskarshamn o výkonu 1200 MW. Ačkoliv výkon v síti poklesl o tuto hodnotu do několika minut, jedná se o situaci, na kterou byla švédská síť připravena a nepředstavovala žádné významné riziko.

Nešťastná souhra okolností

S čím však nikdo počítat nemohl, byla závada v rozvodné stanici, která slouží k vyvedení výkonu další jaderné elektrárny Ringhals. Vinou poškozeného odpojovače přišla norská síť o dalších 1800 MW elektrické výkonu. Ačkoliv první událost neměla žádný vliv na vznik druhé, obě nastaly shodou okolností v rozmezí pěti minut.

Ztráta výkonu v hodnotě 3000 MW, která činila přibližně pětinu aktuální výroby, byla pro švédskou síť již nepřekonatelnou. Nedostatek výkonu způsobil pokles napětí a frekvence, což vyvolalo reakci ochranných zařízení a postupný rozpad sítě. Z důvodu úzkého propojení mezi jihem Švédska a východem Dánska postihla tato událost obě země.

Dodávky elektrické energie byly obnoveny do sedmé hodiny večerní téhož dne. Závada na elektrické rozvodně vedoucí k blackoutu byla odstraněna v průběhu dne následujícího.

 

Itálie – září 2003

Rok 2003 se ukázal jako velmi hojným pro velké výpadky elektrické energie. V nočních hodinách dne 28. září se bez elektřiny muselo obejít 56 milionů obyvatel Itálie a části Švýcarska.

Datum události bylo poněkud nešťastné, jelikož v noci z 27. září probíhala v Itálii Bílá noc. Díky tomuto svátku byly ulice velkoměst plné lidí a veřejná doprava byla v provozu i navzdory pokročilé hodině. S náhlým výpadkem proudu se tak tisíce lidí ocitli uvězněni ve vlacích a dalších dopravních prostředcích. Velké masy lidí byly přinuceny trávit celou noc v ulicích měst, jelikož neměli žádnou možnost dostat se do svých domovů.

blackout Italy
Satelitní snímek Itálie ponořené do tmy. Zdroj: www.attivissimo.net

Jako příčinu italského blackoutu uvádí zpráva tehdejší organizace UCTE (nyní ENTSO-E) situaci podobnou jako v případě blackoutu na území Severní Ameriky. 380 kV vedení na území Švýcarska se pod vlivem vysokého zatížení prověsilo a došlo k výboji mezi ním a přilehlým stromem.

Z důvodu neúspěšných pokusů o opětovné zapnutí linie musely zátěž převzít dvě okolí paralelní linky. Jedna z těchto linek však byla přetížena a po 24 minutách musela být po výboji mezi stromem rovněž odpojena. Poslední ze tří linek tento výkon nemohla v žádném případě přenést a její odpojení následovalo po pouhých čtyřech sekundách. Po ztrátě veškerého výkonu přicházejícího do Itálie ze Švýcarska byla země po 12 sekundách odpojena od zbytku evropské soustavy.

 

Rok 2015 – Holandsko, Turecko či Washington

Ani rok letošní se neobešel bez několika incidentů. Menší blackouty postihly například obyvatele Holandska, Turecka či hlavního města USA Washingtonu D.C.

Holandsko – březen 2015

První ze jmenovaných událostí proběhla 27. března na velké části severního Holandska, přičemž se nevyhnula ani hlavnímu městu Amsterdamu.

Podle provozovatele holandské přenosové sítě v Holandsku byl výpadek způsoben poruchou na rozvodné stanici v Diemenu. Zasažen byl více než jeden milión domácností a mezinárodní letiště. Dodávky elektrické energie se povedlo uvést do provozu přibližně po pěti hodinách

Turecko – březen 2015

Další z postižených zemí v letošním roce bylo Turecko, jež se muselo s výpadkem elektřiny vypořádat 31. března. Bez proudu se až po dobu 10 hodin ocitlo 70 milionů obyvatel většiny velkých měst včetně hlavního města Ankary a nejlidnatějšího města Istanbulu.

Ministr energetiky Taner Yildiz výpadek elektřiny popsal jako největší v Turecku za posledních 15 let. První spekulace dokonce hovořily o kybernetickém útoku, nicméně byly následně vyvráceny. Ke vzniku blackoutu velkou mírou přispěla údržba vedení, která probíhala na několika paralelních větvích ve stejnou dobu.

Města postižená blackoutem. Zdroj: Twitter

Washington D.C. – duben 2015

Třetím z výpadků dodávek elektrické energie v rozmezí dvou týdnů byl blackout v hlavním městě USA. Podle vyjádření dodavatele elektrické energie pro danou oblast bylo postiženo 2400 zákazníků po dobu maximálně několika hodin.

Příčinou se nakonec ukázal pád jednoho z izolátorů, jenž poškodil 230 kV linku a způsobil menší požár v rozvodné stanici.

Zdroj úvodní fotografie: Dennis Milam

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropský jednotný vnitrodenní trh s elektřinou je po připojení Slovenska a Řecka dokončen
2. prosinec 2022, 06:07
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se