Domů
Elektřina
BP: Růst globální poptávky po energii byl loni mírný, nejvíce ho táhla ropa

BP: Růst globální poptávky po energii byl loni mírný, nejvíce ho táhla ropa

Globální poptávka po energii rostla v loňském roce stejně jako v přecházejících dvou letech pouze mírně, ukazuje report britské nadnárodní energetické skupiny BP. Poslední roky se rovněž vyznačují částečnou změnou energetického mixu, kdy nárůst podílu obnovitelných zdrojů vyvažuje klesající podíl uhlí.

V roce 2016 se růst globální spotřeby energie již třetím rokem v řadě pohyboval na úrovni 1 %, což je přibližně poloviční hodnota ve srovnání s 10letým průměrem. Největší podíl na růstu spotřeby energie měla v minulém roce se 77 miliony tun ropného ekvivalentu (Mtoe) ropa, následovaná zemním plynem (57 Mtoe) a obnovitelnými zdroji (55 mtoe).

„Globální energetické trhy prochází změnou. Dlouhodobější trendy, které můžeme vidět v těchto datech, mění strukturu poptávky a mix nabídky, kdy se svět snaží zajistit dostatek potřebné energie a zároveň snižovat uhlíkové emise. Současně trhy reagují na krátkodobé faktory, zejména na převis nabídky, který měl v posledních třech letech dopad na ceny ropy,“ uvedl Bob Dudley, výkonný ředitel skupiny BP.

Nejvíce se na globálním růstu podílely rychle rostoucí ekonomiky rozvojových zemí jako Čína či Indie, které stály za přibližně polovinou nárůstu.

Vývoj globální spotřeby energie mezi lety 1991 až 2016 podle jednotlivých zdrojů energie. Zdroj: BP Statistical Review of World Energy

V indii poptávka po energii meziročně vzrostla o 5,4 %, tedy přibližně stejně jako v minulých letech. V případě Číny dosáhl růst 1,3 %, což je hodnota srovnatelná s rokem 2015, ale pouze čtvrtina 10letého průměru. V zemích OECD zůstala poptávka s meziročním růstem o 0,2 % téměř beze změn.

Mezi energetickými zdroji tradičně dominovala ropa

Nejvýznamnějším zdrojem energie byla v minulém roce již tradičně ropa, která se na celkové spotřebě podílela přibližně tetinou. V loňském roce podíl ropy mírně narostl již druhým rokem v řadě po 15letém období poklesu mezi lety 1999 až 2014. Za ropou se na druhém místě umístilo uhlí, jehož podíl naopak mírně klesl na 28,1 %, což je nejnižší hodnota od roku 2004.

Vývoj podílů jednotlivých zdrojů na globální spotřebě primární energie. Zdroj: BP Statistical Review of World Energy

Nízké ceny ropy měly v loňském roce za následek výrazný rozdíl mezi růstem poptávky a nabídky, kdy poptávka vzrostla o 1,6 %, zatímco těžba pouze o 0,5 %. Ve výsledku se tak trh částečně stabilizoval, ale vysoké zásoby ve Spojených státech stále bránily významnému růstu cen.

Podobný dopad měly ceny i na těžbu zemního plynu, která stoupla o pouhých 0,3 %. Ve Spojených státech těžba plynu dokonce meziročně poklesla, což se stalo poprvé od boomu těžby z břidlic před zhruba 10 lety.

Nejrychleji stále rostly obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje byly i v loňském roce nejrychleji rostoucím energetickým zdrojem. Přestože se na celkové spotřebě primární energie podílejí stále pouze 4 %, svým růstem v loňském roce pokryly téměř třetinu růstu poptávky.

Celkově objem energie z obnovitelných zdrojů (bez vodních elektráren) loni vzrostl o 12 %.  Ačkoliv poměrový růst ve srovnání s 10letým průměrem (15,7 %) mírně zpomalil, v absolutní hodnotě se jednalo o zatím největší zaznamenaný přírůstek (55 mtoe).

Mezi obnovitelnými zdroji se na prvním místě umístily s více než polovičním podílem na růstu větrné elektrárny, které meziročně navýšily svou výrobu o 16 %. Výroba v solárních elektrárnách v loňském roce stoupla o 30 %. Solární elektrárny se v loňském roce podílely na výrobě obnovitelných zdrojů 18 %, jejich růst byl však s třetinovým podílem ve srovnání s ostatními zdroji rychlejší.

V loňském roce se mírně zvýšila i výroba v jaderných elektrárnách, a to o 1,3 % (9,3 Mtoe). Veškerý čistý přírůstek měla na svědomí Čína, kde výroba meziročně vzrostla o 24,5 %. Čínský meziroční nárůst o 9,6 Mtoe byl rovněž největším ze všech zemí od roku 2004.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Baterie od Škody
22. květen 2022, 23:01
Zestátnit velkou část ČEZ? Drahá legrace, na kterou se minoritní akcionáři těší
22. květen 2022, 11:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se