Domů
Elektřina
Brněnská GEEN zahájila práce na vodní elektrárně v Gruzii
MVE Dobrohošť

Brněnská GEEN zahájila práce na vodní elektrárně v Gruzii

Elektřina
Bez komentáře
29. červen 2017, 12:23
ČTK

Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého zahájila stavební práce na gruzínské elektrárně Jonouli 1 na stejnojmenné řece. Projekt o plánovaném výkonu 1,8 MW je situován severně od města Kutaisi poblíž vesnice Kubalki. Jonouli 1 je první z plánovaného komplexu elektráren s celkovým výkonem 40 MW a investicemi přesahujícími 1,3 miliardy korun (56 milionů USD). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

„Gruzie patří k zajímavým lokalitám vzhledem k velkému hydropotenciálu, stabilnímu podnikatelskému prostředí a proevropsky orientované vládě. Na pracích se podílejí primárně gruzínští a turečtí dodavatelé,“ uvedl generální ředitel holdingu GEEN Aleš Mokrý.

Elektrárna Jonouli 1 bude osazena dvěma 0,95MW turbínami, které dodají Strojírny Brno. Stavební práce budou ukončeny v listopadu 2017, spuštění je naplánováno na květen 2018. Na Jonouli 1 budou navazovat předprojektové přípravy projektu Jonouli 2, který zahrnuje vybudování souboru dalších čtyř vodních elektráren.

Kaplanova turbína. Autor: Bene16
Ilustrační foto

„Díky garantované pevné výkupní ceně ve výši cca 60 dolarů za MWh a délce výkupu 10 let je projekt investičně bezpečný. Je plánována roční výroba o objemu 135 GWh. Gruzie doplňuje naše plány výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů mimo území České republiky a Slovenska,“ dodává Mokrý.

Při uvedených parametrech je počítáno s návratností celé soustavy vodních elektráren v horizontu sedmi let. Její kompletní dokončení je pak plánováno v roce 2020.

GEEN General Energy je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v oblasti energetiky od roku 2009 především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje výrobě elektřiny z dalších zdrojů a technologiím pro uchovávání elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se