Domů
Elektřina
Na burze roste zájem o obchodování s elektřinou v samostatné německé zóně

Na burze roste zájem o obchodování s elektřinou v samostatné německé zóně

Na německé energetické burze EEX roste zájem o kontrakt Phelix-DE, který se tak postupně stává benchmarkem pro ceny elektrické energie v Německu. Samostatný produkt pro oblast Německa burza představila letos v dubnu v reakci na plánované rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny.

Zvýšení důvěry účastníků na trhu s elektrickou energií vedlo k výraznému posunu likvidity ze staré společné produktové řady Phelix-DE/AT k novému produktu Phelix-DE, a to zejména u kontraktů, které pokrývají plnění po rozdělení původní nabídkové zóny, které je v současné době plánováno na říjen 2018.

„Je velmi povzbudivé vidět návrat důvěry v německý trh s elektrickou energií. Od představení produktu pozorujeme velmi pozitivní vývoj Phelix-DE futures. Tento vývoj vrátí zpět na trh pocit bezpečí,“ komentuje vývoj na německém trhu Steffen Koehler, provozní ředitel lipské burzy EEX.

V první polovině letošního srpna bylo v rámci nového kontraktu Phelix-DE zobchodováno nebo vypořádáno více než 40% objemu base dodávky elektřiny v Německu v roce 2019 (Cal19). Pro Cal20 ve stejném období přesáhl podíl obchodů v rámci samostatné zóny 75%, k přechodu k Phelix-DE dochází rovněž i v případě ročních kontraktů pro rok 2020.

Samostatný německý trh posiluje

Od dubnového představení se v rámci nové produktové řady Phelix-DE zobchodovalo již 49 TWh elektrické energie. Zajímavý je postupný růst, kdy zatímco v květnu dosahoval objem zobchodovaných nebo vypořádaných kontraktů 8,1 TWh, v dubnu vzrostl na 12,2 TWh a v červnu již na téměř dvojnásobek květnové hodnoty, 15 TWh.

Minulý rok byl pro EEX, co se týče do objemu obchodů, rekordním. Zatímco v první polovině letošního roku bylo možné pozorovat nižší objemy, což je dle Koehlera v souladu s celkovým zmenšujícím se objemem velkoobchodu na všech evropských trzích, i tak je pro burzu druhým nejlepším v obchodování s deriváty elektrické energie, a to zejména na německém trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se