Domů
Elektřina
Ceny elektřiny dosáhly nových rekordů. Výrazně k tomu přispěly neplánované odstávky jádra ve Francii
Zdroj: Pixabay

Ceny elektřiny dosáhly nových rekordů. Výrazně k tomu přispěly neplánované odstávky jádra ve Francii

Ceny elektřiny v minulém týdnu vylétly na nové rekordy kvůli dopadům nečekaných výpadků jaderných elektráren ve Francii a znepokojivě nízkým zásobám plynu na celém kontinentu. Přestože v pátek ceny zemního plynu na základě informací o dodávkách z Ruska poklesly, stále se pohybují na závratně vysokých úrovních.

Energetická krize v Evropě se prohloubila, když v pátek francouzské ceny špičkové elektřiny s dodávkou na následující měsíc dosáhly až 1 200 EURMWh. Kontrakt zakončil seanci na burze EEX na úrovni 975 EUR/MWh poté, co se v předchozí seanci zdvojnásobil.

Důvodem jsou neplánované odstávky francouzských jaderných elektráren, rostoucí cena plynu, očekávaný pokles teplot a podprůměrná výroba větrných elektráren. V Německu se elektřina na 21. prosince obchodovala za 430 EUR/MWh, což by byl rekord, pokud by tuto cenu dnešní spotová aukce potvrdila.

"Kombinace nízké likvidity a velmi vysoké nejistoty vytváří volatilitu v rozsahu, jaký jsme v evropské energetice ještě neviděli," uvedl jeden z obchodníků pro agenturu Platts.

Ceny plynu na rekordu

Kontrakt na dodávku zemního plynu pro následující měsíc dosáhl v nizozemském obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, nového rekordu. Příčinou byly nové zprávy ohledně certifikačního procesu týkajícího se ruského plynovodu Nord Stream 2 a pokračující nejistoty ohledně dodávek plynu z Ruska.

Situaci nepomáhají ani nestabilní dodávky Gazpromu do Evropy přes plynovod Jamal a nízká zaplněnost evropských plynových zásobníků.

Neplánované odstávky jaderných elektráren

Francouzská společnost EDF ve čtvrtek oznámila, že neplánovaně odstaví další dva své jaderné reaktory ve Francii. U dalších dvou odstávku prodloužila až do jarních měsíců.

Reaktor Chooz 2 společnosti EDF byl odstaven 16. prosince a reaktor Chooz 1 následoval 18. prosince, oba kvůli preventivní údržbě po objevení závady v jaderné elektrárně Civaux. Obě elektrárny používají podobné bezpečnostní vstřikovací systémy v primárním okruhu, uvedla společnost EDF 15. prosince.

Jaderná elektrárna Chooz. Zdroj: Wikimedia Commons / MOSSOT / CC BY-SA 3.0

Podle výpočtů agentury Platts znamenají změny v dostupnosti od nynějška do dubna ztrátu přibližně 8 TWh. Platts Analytics snížila svůj předpoklad francouzské jaderné výroby na rekordně nízkých 48,8 GW pro leden a 47,9 GW pro únor.

Trh nyní s napětím sleduje vývoj teplot

Ceny ve Francii a Německu jsou již nyní rekordní, zatímco počasí je relativně mírné a poptávka zatím příliš netestuje limity systému. Špička spotřeby obvykle přichází v lednu nebo únoru, kdy je nejchladněji.

Analytici tvrdí, že k tomu, aby letos došlo ke zhroucení trhu, není potřeba významnějšího jevu, stačí jen několik stupňů pod normálem.

"Zdá se, že pouze mírná zima může zmírnit napětí na energetickém trhu," řekl Jean-Paul Harreman, analytik výzkumné společnosti Enappsys Ltd.

Teploty ve Francii by měly 21. prosince klesnout o 2 °C pod normál, což podle provozovatele sítě RTE zvýší špičkovou poptávku na 79,1 GW. Kupující i prodejci jsou nyní ve vysoké pohotovosti, aby se neobjevily náznaky ochlazení.

Podle společnosti Maxar Technologies má být zbytek prosince chladnější než obvykle a tento stav přetrvá i v lednu, kdy lze v prvních dvou týdnech očekávat podprůměrné teploty.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
josef
20. prosinec 2021, 10:05

Dnes elektřina v topné sazbě vychází na 15kč kWh včetně DPH a poplatku za OZE. To je 7x více než loni.... Když si protáhneme křivku růstu pak zjistíme, že přímka má stále stejnou směrnici, vypadá to, že cena dále poroste patrně až do konce ledna, pak ceny začnou klesat. Pokud to hospodářství ustojí pak se celý cyklus bude opakovat zase příští rok.

Milan
20. prosinec 2021, 10:33

Este, ze sme si vo firme nechali stary kotol na tuhe paliva a ten plynovy iba z dialky zavidi. Mame dost vyradenych paliet a kartonov na to aby sme kurili s tym, bohuzial maximalne neekologicke, ale aby sme prezili a nezabila nas cena energii nemame na vyber.

Ak to takto pojde dalej a zaratam este rastuce ceny materialov, ropy resp. benzinu a silnu konkurenciu z ciny a ziadnu podporu od statu tak to vidim tak, ze do roka a do dna budem ja a dalsich 26 zamestnancov na urade prace :/

Miloslav Černý
20. prosinec 2021, 10:47

Takové informace dají pořádný impuls pro zaměření se ještě více na veškeré dostupné ekonomické přijatelné OZ. To nenahradí žádná nově budovaná velká jaderná elektrárna z možným provozem za nejistých dlouhodobých let, kde bude vypadat energetika úplně někde jinde. Těch vlivů, které se dají předpokládat a těch nečekaných je celá řada.

Ivan
20. prosinec 2021, 11:13

díky bohu, že ty OZE vyrábí překotné množství EE i v zimě....

Vladimír Šťastný
20. prosinec 2021, 12:00

Pane Černý, vždyť by úplně stačilo, když by ty OZE jen trochu přidaly na výrobě, instalovaného výkonu mají hafo. Proč nepřidají?

Milan Bačík
20. prosinec 2021, 12:05

No aspoň spoustě lidí dojde, co ten zelenj úděl znamená v praxi a budou volit politiky, kteří budou mít odvahu proti zeleným pošahancúm bojovat.

Marek Kuchejda
20. prosinec 2021, 13:37

A co teprve ty další vrcholy, které nás ještě čekají. Vůbec bych se nedivil, kdyby na konci ledna bylo na spotu běžná cena přes 1.000€ u elektřiny a cena zemního plynu přes 200€. Vysvětlete pak lidem na vesnicích, kteří dnes topí za 30.000 Kč budou co nevidět topit za 150.000 Kč a dalších 80.000 Kč vysypou za elektřinu.

Arimatejský
20. prosinec 2021, 14:32

Normální člověk topí na vesnici dřevem, za něj 150k fakt nedá.

Atom
20. prosinec 2021, 18:07

V příspěvku je dnes za 30, co nevidět 150.

Jaroslav Loudil
20. prosinec 2021, 13:53

Tato situace s elektřinou za 1200 Euro za 1 MWh vyžaduje zevrubný rozbor, protože to tu opravdu ještě před několika lety nebylo ! Je nutné identifikovat viníka a ukázat na něj prstem , i kdyby to byla německá vláda či evropská komise. Bylo by pohodlné to jako obvykle -"hodit na Putina a soustavné nekalé rejdy čínských a iránských tajných služeb v Evropě" , ale mám obavu, že se tentokrát viník nachází v -"našich vlastních řadách".

Bojkas
20. prosinec 2021, 14:45

Takže budeme hledat jen ve vlastních řadách a pro jistotu z toho raději vyřadíme Putlera úplně? Na které trollí farmě děláte?

Milan Vaněček
20. prosinec 2021, 13:56

Jsou krásně vidět výsledky nespolehlivosti JE na celý EU trh s elektřinou. Zatímco s nespolehlivostí větru každý musí počítat, výpadky JE jsou nečekané, nepředvídané a je vidět že i nezálohované (resp extrémně draze zálohované).

To je rozdíl proti OZE, která by měla mít rychlou zálohu v plynu ze zásébníků, které většina zemí EU má, kdyby právě nezuřila válka okolo NS2 s dodávkami plynu.

Jan Stehlik
20. prosinec 2021, 14:29

Jste uplně napalici !!! Vy chcete zálohovat OZE fosilem ? Vždyt to je nejhorší možná . UVAŘÍME SE .

Emil
20. prosinec 2021, 14:38

S nespolehlivostí každého zdroje musí každý počítat, včetně zdrojů plynových, které mají mimochodem právě teď ve Francii úplně stejné procento využití jako to jádro, navzdory cenám vysoko přes 400 €/MWh. Což napovídá, že se na ten plyn nedá spolehnout o nic víc než na jádro.

U intermitentních zdrojů se navíc ještě musí počítat s nepředvídatelností danou závislostí na počasí.

Vymlouvat se na co by kdyby je poněkud dětinské, plno odborníků na nebezpečnou závislost na ruském zemním plynu dlouhodobě upozorňovalo.

Jan Veselý
20. prosinec 2021, 17:15

"se navíc ještě musí počítat s nepředvídatelností danou závislostí na počasí."

Takže to předvídatelné je, podle počasí, které předpovídá paní Zárybnická každý večer vcelku spolehlivě. Příště prosím bez kontradikcí.

"na nebezpečnou závislost na ruském zemním plynu" Pro řešení závislosti na zemním plynu je třeba v prvé řadě radikálně snížit jeho spotřebu při vytápění. O což se EU dlouhodobě snaží.

Emil
20. prosinec 2021, 17:25

1) Takže je to předvídatelné asi tak podobně jako ty zmiňované "nečekané výpadky JE", tedy na pár dní dopředu. Příště prosím bez kontradikcí.

2) "Radikálně snížit jeho spotřebu při vytápění. O což se EU dlouhodobě snaží", tím že se tu staví nové plynovody, plyn má být zařazen do taxonomie jako udržitelný zdroj a hromadně se přechází z vytápění uhlím právě na plyn? To má být nějaký zvláštní vtip?

David Kratochvíl
20. prosinec 2021, 14:09

Větší blábol jsem dlouho nečetl...

Marek Kuchejda
20. prosinec 2021, 14:31

A už je to tu!

Jaroslav Loudil
20. prosinec 2021, 16:44

Další zoufalství je nařízení o ukončení používání plynových kotlů rokem 2040. Vodík bude potřebovat natáhnout zcela nové sítě po celé Evropě , starý plynový kotel asi nepůjde používat na vodík , tak pokud někomu v prosinci 2039 odejde starý kotel na plyn, tak si bude muset pořídit nový a za 14 dní mu ho pak zakáží od 1.ledna 2040 používat. Kolik topenářů vlastně Evropa bude potřebovat, aby zvládli vyměnit plynové kotle za vodíkové u 500 mil. obyvatel EU a natáhnout vodík do každé vesnice ? U nás v ČR je to s podobnými řemeslníky - "parádně našponované už dnes", jak tomu bude za 10 let ? Bude ještě hůře, protože české děti už nechtějí dělat tu - "špinavou manuální práci" a jejich rodiče žádají ,aby byli do role topenářů a instalatérů zacvičeni barevní běženci z Angoly, Eritreje a Mosambiku, případně Afganistánu. Za 18 let má skončit v Evropě plyn , ale vždyť naši borci stavěli elektrárnu Olkiluoto- 3 celých 17 let ! To je stejná doba ! Je možné za stejnou dobu vytvořit - "Plně vodíkovou Evropu ??"

Znám spoustu vesnic, kam ani roku 2021 není zaveden klasický zemní plyn , když nezvládli "naši machři" natáhnout zemní plyn to zvládnou natáhnout vodík ? Nebo ti lidé budou mít po svých zahradách obří vodíkové bomby ?? Já mám z vodíkové bomby strach , asi jako z atomové !

Turby
21. prosinec 2021, 00:51

Kdyz vezmu tu "vodikovou bombu" jako zasobnik na vodik, tak bych jen dodal, ze v tom zasobniku ten vodik dlouho nevydrzi. Molekula vodiku je potvora, zadny bezny material ji nedokaze udrzet. Takze ti lide si sice koupi vodik, ale ten jim z vetsi casti zmizi nez ho stihnou spotrebovat. Takze vodik na topeni ze zasobniku je vlastne nesmysl.

Proto je i vodikovy pohon aut vlastne nesmysl, protoze staci nechat auto chvili stat a plna nadrz bude brzo prazdna nadrz. A na dvore si vodik nedoplnim.

S ostatnim nelze nez souhlasit. Je to jeste vice nerealne nez postavit energetiku na fve a vte. Inrastruktura neni a nebude a vymena kotlu je nerealizovatelna. O (ne)bezpecnosti vodiku ani nemluve.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se