Domů
Elektřina
Čína stále nejoblíbenější zemí pro investice do OZE, ČR v žebříčku chybí
Solární elektrárna. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parque-solar-canada-honda-01.jpg

Čína stále nejoblíbenější zemí pro investice do OZE, ČR v žebříčku chybí

Elektřina
15 komentářů
29. říjen 2017, 10:57
ČTK

Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE). Vyplývá to z říjnového indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček obsahuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014.

Čína už v květnu letošního roku vystřídala v čele žebříčku Spojené státy, které se kvůli politice nového prezidenta Donalda Trumpa na jaře propadly na třetí místo, na kterém zůstaly i nyní.

EY uvedla, že Trumpova administrativa omezuje opatření v boji proti klimatickým změnám. Kromě toho je rozvoj fotovoltaického průmyslu v USA zpomalen sporem ohledně dovozních cen solárních panelů.

Květnové druhé místo v indexu si udržela Indie, která si stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2022 celkového instalovaného výkonu solárních elektráren 100 gigawattů (GW).

Výrazný posun směrem nahoru pak zaznamenaly některé blízkovýchodní a severoafrické státy. Na jejich atraktivnosti se pozitivně projevilo množství projektů a politických opatření podporujících obnovitelné zdroje v tomto regionu, podotkla EY.

Ilustrační foto

Nejvýše postavené z těchto zemí je třinácté Maroko, například Egypt si pak od května polepšil z 27. na 19. místo. Ze sousedních zemích ČR se nejlépe umístilo Německo, a to na čtvrtém místě.

Francie se posunula o dvě místa výše na šestou příčku, což lze podle EY přičíst mimo jiné výrazné politické podpoře OZE po nástupu prezidenta Emmanuela Macrona.

„Je stále zřejmější, že se éra tradičních energetických modelů blíží ke konci, a tak jednotlivé země soupeří o co nejlepší pozici v odvětví čistých energií. Ve většině zemí dominují solární a větrné elektrárny jako v tuto chvíli nejlevnější technologie pro výrobu elektřiny,“ uvedl partner EY pro energetiku Blahoslav Němeček.

V Česku celkový instalovaný výkon konkrétně solárních elektráren od roku 2012 prakticky stagnuje. Ke konci letošního prvního pololetí bylo v tuzemsku podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) instalováno 2026,9 megawattu (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný výkon solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

„V České republice bohužel obnovitelné zdroje, a především fotovoltaika, evokují v lidech spíše negativní reakci spojenou s náklady na jejich podporu z doby jejich boomu v letech 2009 a 2010. I přes tuto zkušenost nemá cenu zavírat oči před technologickým pokrokem a celkově novými trendy podpořenými digitalizací všeho kolem nás. Už nějakou dobu neplatí, že obnovitelné zdroje potřebují ke své existenci masivní podporu,“ dodal Němeček, který mezi lety 2001 až 2012 působil na ERÚ.

Ilustrační foto

Deset nejoblíbenějších zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (říjen 2017)

1.Čína
2.Indie
3.USA
4.Německo
5.Austrálie
6.Francie
7.Japonsko
8.Chile
9.Mexiko
10.Velká Británie

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Milan Vaněček
29. říjen 2017, 14:55

Čína už je velmoc nejen ve výrobě slunečních panelů ale i v jejich instalacích. V letošním roce by měla vyrobit i v Číně instalovat přes 50% nových fotovoltaických panelů. Podle údajů výrobců základní suroviny pro fotovoltaiku (polysilicon, největším výrobcem je německý Wacker) by se letos mohlo vyrobit a instalovat 96 GW slunečních panelů. Doba kdy se ve světě budou ročně instalovat stovky GW výkonu fotovoltaických elektráren se rychle blíží....

Martin Hájek
29. říjen 2017, 16:20

Taková doba, pane Vaněčku, nikdy nepřijde, to bychom si tu elektřinu museli, jak se lidově říká, bouchat do trenek. Čeká nás ještě tak deset let masivní instalace fotovoltaiky a pak přijde i na globální úrovni logický útlum a pokles, protože už nebude mít smysl další fotovoltaiky instalovat. Moje babička říkala, že žádný strom neroste do nebe a to platí i v tomto případě. Ostatně v EU jsme dávno za vrcholem ročních instalací a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tempo mělo zase zrychlit. V ČR stále jsou lidé i podniky ochotné fotovoltaiku instalovat jen když na to dostanou štědrou dotaci, jinak ne.

Milan Vaněček
29. říjen 2017, 17:10

Říkám jen že doba kdy se budou ve SVĚTĚ ročně instalovat stovky GW výkonu fotovoltaických elektráren se nezadržitelně blíží. Bude to do 5 let kdy se roční instalovaný výkon zvýší nad 200 GW. A to v roce 2000 to byly jen stovky MW.

ČR je a zůstane anomálií a odstrašujícím případem z hlediska instalace fotovoltaiky.

Martin Hájek
29. říjen 2017, 17:31

Ale to já nevylučuji, že se podaří dosáhnout mety 200 GW ročně instalovaného výkonu. Ale bude to špička, po které bude nutně následovat poměrně rychlý útlum. A čím dříve a rychleji té špičky svět dosáhne, tím rychlejší bude potom zase sešup dolů. Prostor pro uplatnění fotovoltaiky v globálním měřítku není neomezený, i když bude úplně zadarmo.

Jan Veselý
29. říjen 2017, 18:53

Žádný strom neroste do nebe, ale výhodou fotovoltaiky je to, že má ještě DLOOOOOOHo kam růst a co vytlačovat z trhu. Vždyť 100GW fotovoltaiky za rok je jen zabrání si nějakých 0.7% světového trhu s elektřinou. A jestli, a já o tom nemám pochyb, zlevní FVE a VtE ještě více, začnou se cpát do jiných energetických odvětví. Nejdříve je třeba zlomit moc "krále uhlí" a hned po něm půjde na mušku "královna ropa".

Martin Hájek
29. říjen 2017, 21:18

Omyl, při dnešních podmínkách končí fotovoltaika někde na 15 % trhu, protože už obsadí celou část diagramu, kterou je s ohledem na přírodní podmínky schopná. Dál se bez velmi levné akumulace nedostane, i kdyby byla cena panelů nulová.

Bohužel jste nepochopil základní věc, a sice že další zásadní rozšíření FVE a VtE už není o dalším výrazném zlevnění těchto technologií, ale o potřebě výrazného zlevnění jejich integrace do trhu, neboli v první řadě o zlevnění akumulace elektřiny. Jistě, to také přijde, jenom to nemusí být dost rychlé a nebudou dost rychle k dispozici potřebné kapacity, a to výrazně zbrzdí další růst FVE a VtE a povede k zásadní krizi jejich výrobců.

Jan Veselý
30. říjen 2017, 08:43

Před dvěma lety stavěli v Německu pilotní bateriový systém pro účely regulace sítě za 800 USD/kWh. Dneska se v Jižní Austrálii staví za 400 USD/MWh. A cena jde a půjde dále dolů. Velmi levná akumulace bude. Stejně tak jdou velice rychle dolů s cenou i trackery, takže výroba je více rozložená v čase. Nehledě na to, že při poklesu cenu FV instalací o polovinu (tak do 10 let) by bylo pro jejich majitele možné klidně i polovinu elektřiny vyhazovat nebo ji dodávat pro nějaké nestandardní použití (nahřívání podloží na zimu, vyvíjení vodíku, ...) za pár šušní a pořád by byli plně konkurenceschopní a výděleční.

Stejně tak diagram spotřeby není bohem daná věc. V českých podmínkách je to také i produkt sociálního inženýrství, kdy se už více než 50 let uměle stimuluje poptávka v nočních hodinách, aby diagram lépe odpovídal nejekonomičtějšímu výrobnímu profilu velkých tepelných elektráren.

Vláďa
30. říjen 2017, 06:29

Energetika musela vždy zajišťovat výrobu el. energie celých 24 hod. Není možné když zapadne slunce tak aby se život zastavil. V prvním kole se bude FV přetlačovat s klasikou která bude dodávat el. energii v noci a když slunce nebude svítit. V druhém kole musí nastoupit akumulace která umožní překrytí doby kdy FV nevyrábí. Zatím podotýkám zatím je toto úzké místo které není uspokojivým způsobem vyřešeno.

Milan Vaněček
30. říjen 2017, 08:48

Bateriová akumulace jede po stejné vědecké, technické a výrobní (learning curve) křivce jako fotovoltaika. A už jsem Vám citoval tvrdá data z vývoje fotovoltaiky: v roce 2000 instalace stovek MW špičkového výkonu ve světě. V roce 2017 to bude téměř 100 GW (mezi mega a giga je faktor tisíc).

Takže s akumulací jsme někde jako byla fotovoltaika někde po roce 2000. Je zde cca 15 let zpoždění. Za 15 let bude akumulace cca TISÍCKRÁT větší než teď!!! Pochopte to. A co je to 15 let z hlediska stavby velké tepelné elektrárny (třeba jaderné).

Jan Veselý
30. říjen 2017, 08:50

Jasně, že není. Je třeba pochopit jednu věc, pokroku se dociluje tím, že se věci reálně dělají a reálně produkují, problémy se řeší průběžně, tak jak přicházejí. Nemá smysl čekat "až to bude dokonalé", protože pak nikdy nic nepostavíte, nic nekoupíte.

Existuje jediný způsob jak zjistit kolik % výroby elektřiny nebo celkových energetických služeb mohou produkovat větrné a solární elektrárny. Musí se stavět a stavět a stavět dokud nenarazí na nějaké opravdové technické limity. Jisté je jen to, že tyhle technologie jdou úžasným tempem technologicky dopředu a s cenou dolů.

Milan Vaněček
30. říjen 2017, 10:20

Kolik procent mohou produkovat větrné elektrárny a jaká je přitom cena silové elektřiny už experimentálně ověřili Dánové. Je to nad 50% a silovou elektřinu mají Dánové jednu z nejlevnějších v EU (to že Dánové platí vysoké poplatky a daně je jiná věc, mají i velmi vysoké mzdy a za ty daně něco od státu dostanou).

U fotovoltaiky bude dosažení padesatiprocentní hranice ještě tak 20 let trvat, je to zcela nová technologie na rozdíl od těch všech ostatních.

Takže minimálně dalších 20 let růstu FVE, ale pak začne fotovoltaika i pronikat do dalších energetických oblastí (jako následek masivního chemického uskladnění elektrické energie z fotovoltaiky či přímé fotochemické přeměny).

Martin Hájek
30. říjen 2017, 11:38

Pane Vaněčku,

s Dánskem jste samozřejmě úplně mimo, protože Dánsko drží při životě okolní státy, samo by nemělo šanci udržet soustavu v provozu. Nebo jinými slovy, co jde v Dánsku nepůjde v Německu nebo v Indii, protože ty nemůžou spoléhat na to, že je udrží sousedi. Reálně je zatím nejdál v EU Španělsko, je už dnes provozně dost na hraně a na 50 % není ani omylem.

Milan Vaněček
30. říjen 2017, 14:29

Každá země je nějak specifická o tom se s vámi dohadovat nemusím. Ale vždy jsou pionýři (tím myslím ty v původním významu slova, ty americké) pak následovači a nakonec ti potížisté, co říkají "to nééjde".

Vláďa
31. říjen 2017, 07:19

Snažím se psát o naší zemi i když článek je o Číně. V letních měsících byla FV opravdu s výkonem na vysoké úrovni. V denním průběhu dávala více než bylo potřeba (doba optimistická). V půlce října se už povětrnostní podmínky výrazně změnily a aby dosahovala stejných hodnot musela by být plocha trojnásobná. O větru ani nemluvě.

Milan Vaněček
31. říjen 2017, 08:48

Vláďo, přečtěte si můj článek o fotovoltaice. Samozřejmě Vás i nás nezajímají jen TWh ale i rozložení v denním čase a celoročně. Nežijeme mezi obratníky Raka. Kozoroha, u nás může fotovoltaika s krátkodobou akumulací (ta tu bude v masovém měřítku do 15 let) pokrýt skoro celou spotřebu elektřiny v období od jarní do podzimní rovnodennosti.

Stejně tak u nás stačí topit (s kogenerací elektřiny) v období od podzimní do jarní rovnodennosti (a nikdo neprotestuje).

Vítr ten fouká nepravidelně, celý rok, u nás hlavně na podzim, vody je nejvíc na jaře.

Zkrátka neplatí "poručíme větru, dešti" ale musíme (a většina nás i chce) žít v souladu s přirodou, která je (dokud nezačne celosvětová jaderná válka) silnější než lidstvo. A technického pokroku (fotovoltaika, akumulace elektřiny) musíme využít když nás je na Zemi mnohonásobně více než před 200 lety a chceme žít opět ve zdravějším prostředí, jen na "vyšším levelu".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se