Domů
Německo
EK chce Německu rozdělit trh s elektřinou, může za to přenosová soustava
Zdroj: Pixabay

EK chce Německu rozdělit trh s elektřinou, může za to přenosová soustava

Podle informací deníku Welt uvažuje Evropská komise nad rozdělením trhu s elektřinou v Německu na severní a jižní část, čímž by došlo k růstu cen elektřiny v jižní části Německa. Důvodem pro úvahy o rozdělení německého trhu je hlavně nedostatečně rychlá výstavba liniového vedení.

Podle názoru Evropské komise Německo nedostatečně rychle rozvíjí přenosovou soustavu, která je zároveň „příčinou pro politické konflikty a komplikuje možnost propojení trhů s elektřinou ve východní a západní Evropě.

Mezi státy, které na nedostatečný rozvoj soustavy v Německu doplácí nejvíce, patří zejména Polsko a Česká republika. Naopak výhody čerpá Rakousko, které díky levné elektřině z Německa ušetří v součtu na elektřině až 300 mil. EUR ročně.

Ke konci roku by měla Evropská komise představit plán nového designu německého trhu s elektřinou, jehož součástí by mělo být zmiňované rozdělení na dvě cenové zóny pro elektřinu.

Jako předběžné opatření již údajně Evropská komise vznesla návrh na zavedení poplatku za dodávání elektřiny do sítě, který je diferencován podle regionu. Cílem by bylo vytvořit pobídky pro stavbu elektráren v regionech s nedostatkem instalovaného výkonu.

Hlavní problém přitom nenastává nyní, ale nastane v roce 2021 a 2022, kdy mají být podle plánu odstaveny poslední německé jaderné bloky (celkem cca 8,5 GW během dvou let).

Větší část ze zbývajících elektráren se přitom nachází v jižní části Německa (Isar, Gundremmingen B a C, Neckarwestheim a Philippsburg 2), kde se očekává nedostatek výkonu.

Odstavení jaderných elektráren v Německu zdroj: energytransition.de

BNetzA: Potřebné vedení nebude před rokem 2025

Plánem německého ministerstva hospodářství a energetiky je vystavět vedení ze severu na jih. Tempo výstavby vedení je však nevyhovující a před datem odstavení posledních elektráren je vysoce nepravděpodobné (v loňském roce se podle zákona EnLAG postavilo pouze 151 km vedení).

Vzhledem k nově zavedené prioritě pro stavbu vedení ve formě podzemního kabelu se navíc proces výstavby vrací prakticky na začátek. Předchozí plány rozvoje přenosové soustavy musí totiž být vypracovány znovu s tím, že se zohlední výstavba ve formě kabelu, což ovlivní trasy vedení.

I německý regulační úřad podle deníku Welt očekává, že vedení bude vystavěno nejdříve v roce 2025.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.