Elektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

DomůElektřinaElektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

Plánovaný projekt britské společnosti Natural Energy Wyre by mohl přinést posun v oblasti finanční náročnosti výroby elektrické energie z mořského přílivu. Elektrárna za zhruba čtvrt miliardy liber se nicméně neobejde bez státní podpory.

Přílivová elektrárna na řece Wyre na severozápadě Anglie by s výkonem 120 MW mohla dosáhnout roční produkce až 220 GWh.

„Domníváme se, že se jedná o nejdostupnější projekt svého druhu, zejména ve srovnání s projektem Swansea tidal lagoon. Spojené království má pro tuto technologii dostatečný potenciál, například řeka u Bristolu má rozsah rozdílu hladiny při přílivu až 12 metrů.“

Bob Long, vedoucí manažer projektu

Společnost Natural Energy Wyre se snaží pro financování svého prvního projektu zajistit podporu v podobě Contract for Difference ve výši 110 liber za MWh. Po získání zkušeností z provozu a doladění technologie by cena mohla podle Longa klesnout na úroveň 100 liber za MWh.

Autoři projektu vyjednávali o případné podpoře s britským ministerstvem energetiky a klimatických změn, které však bylo v minulém měsíci v reakci na brexit rozpuštěno. O dalším osudu projektu se bude podle Longa rozhodovat nejspíše až po ustanovení nové vlády.

Zdroj úvodní fotografie: Natural Energy Wyre