Domů
Elektřina
Elektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

Elektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

Plánovaný projekt britské společnosti Natural Energy Wyre by mohl přinést posun v oblasti finanční náročnosti výroby elektrické energie z mořského přílivu. Elektrárna za zhruba čtvrt miliardy liber se nicméně neobejde bez státní podpory.

Přílivová elektrárna na řece Wyre na severozápadě Anglie by s výkonem 120 MW mohla dosáhnout roční produkce až 220 GWh.

„Domníváme se, že se jedná o nejdostupnější projekt svého druhu, zejména ve srovnání s projektem Swansea tidal lagoon. Spojené království má pro tuto technologii dostatečný potenciál, například řeka u Bristolu má rozsah rozdílu hladiny při přílivu až 12 metrů.“

Bob Long, vedoucí manažer projektu

Společnost Natural Energy Wyre se snaží pro financování svého prvního projektu zajistit podporu v podobě Contract for Difference ve výši 110 liber za MWh. Po získání zkušeností z provozu a doladění technologie by cena mohla podle Longa klesnout na úroveň 100 liber za MWh.

Autoři projektu vyjednávali o případné podpoře s britským ministerstvem energetiky a klimatických změn, které však bylo v minulém měsíci v reakci na brexit rozpuštěno. O dalším osudu projektu se bude podle Longa rozhodovat nejspíše až po ustanovení nové vlády.

Zdroj úvodní fotografie: Natural Energy Wyre

Komentáře

(9)

Tomáš Molek

10. srpen 2016, 16:03

Peppa

7. srpen 2016, 11:16

Voda jim tam teče zadarmo a oni potřebují dotaci?!

energetik

7. srpen 2016, 14:31

To jsou kompenzace za zdeformovaný trh. Až se trh a podmínky narovnají (to už ale nebudou existovat atomové elektrárny) potom nebudou kompenzace potřeba.

Jan Veselý

7. srpen 2016, 21:52

Zavádějí novou, potenciálně velmi přínosnou technologii. Proto bych se neštítil jim na prototypovou a demonstrační produkční jednotku dát podporu. Nehledě na to, že chtějí míň než Hinkley, jako reprezentant technologie s 60 lety praktického využívání technologie jiné.

NN

9. srpen 2016, 14:23

Novou??? Cituji z Wikipedie - heslo přílivová elektrárna:

První přílivová elektrárna byla postavena v roce 1913 v Anglii v hrabství Cheshire, která nesla jméno Dee Hydro Station. První významná přílivová elektrárna byla spuštěna v roce 1966 ve Francii na řece Rance v oblasti Bretaně. V současné době ji provozuje Électricité de France, má špičkový výkon 240 MW a skládá se z 24 turbín.

---Chybí údaj na jak dlouho ta podpora má být (což je ovšem velmi podstatné). To asi nelze tak jednoduše srovnat s ostatními.

nikdo

8. srpen 2016, 02:35

Davat dotaci nekomu kdo spomaluje rotaci zeme je nemoudre, nasi potomci nam nepodekuji az to budou muset davat dohromady.

Konq

8. srpen 2016, 11:51

a co vliv na Měsíc ??

Jiří Andr

9. srpen 2016, 16:06

Jako vážně? Můžete k tomu napsat něco bližšího. Nebo dát alespoň nějaký odkaz?

nikdo

10. srpen 2016, 00:56

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.