Elektromobily v Norsku tvořily minulý měsíc 37 % všech prodaných aut

DomůElektromobilitaElektromobily v Norsku tvořily minulý měsíc 37 % všech prodaných aut

Zhruba 37 % všech prodaných aut v Norsku tvořily v lednu elektromobily. Minulý rok se elektromobily podílely na prodeji aut v Norsku z 29 %. Takto vysokých hodnot Norsko dosáhlo především díky výhodám pro majitele. Od roku 2025 by se v Norsku už nemuselo prodat ani jedno auto se spalovacím motorem.

O vysokém prodeji elektromobilů v Norsku informoval zpravodajský portál Cleantechnica. Takto vysoké procento prodaných elektromobilů v Norsku není žádným velkým překvapením a je zásluhou dlouhodobého trendu a snažení. Trh s elektromobily v severské zemi zaznamenal rapidní růst během posledních let, především díky mnoha výhodám pro majitele, zlepšující se technologii, širší nabídce a dlouhodobé propagandě. Řidiči elektromobilů například nemusí platit poplatky za silnice, nemusí platit 25% daň za nové auto, mohou jezdit v pruzích pro autobusy či parkují zadarmo.

Výsledky dotazníkového šetření mezi norskými majiteli elektromobilů. Zdroj grafu: cleantechnica.com

V Norsku nyní jezdí zhruba 100 tisíc elektromobilů, což je přibližně 5 % z celkového počtu místních aut. Dva roky zpátky byl procentuální podíl pouze 1 % a před zavedením výhod téměř nula.

Plány do budoucna

Ve světle tohoto úspěchu norský ministr pro dopravu prohlásil, že je realistické, aby se od roku 2025 již neprodalo ani jedno auto se spalovacím motorem.

Nicméně aby severská země mohla dosáhnout své realistické představy o prodeji aut v roce 2025 je potřeba jít v opatřeních ještě dále. Klasický problém pro velkoměsta, jako je například Oslo, kde 7 lidí z 10 žije v bytovém době, představují možnosti nabíjení elektromobilů. Proto dalším krokem je dostavení a rozšíření stávající nabíjecí sítě.

O rychlonabíjecí stanice má zájem hned několik firem a například IKEA už nainstalovala několik rychlonabíjecích stanic pro své zákazníky. Vláda má v plánu postavit nabíjecí stanice každých 50 kilometrů na hlavních cestách.