Energetická burza EEX se připravuje na možné rozdělení společné německo-rakouské zóny
Evropská energetická burza (EEX) v tomto týdnu přestavila novou produktovou řadu Phelix DE, která má obchodníkům umožnit obchodovat s elektrickou energií v regionu Německa. Burza se tak připravuje na případné rozdělení společné obchodní zóny mezi Německem a Rakouskem, po kterém volají již delší dobu někteří evropští provozovatelé přenosových soustav.
Podle Petera Reitze, výkonného ředitele EEX, vedou probíhající debaty o možném rozdělení společné cenové zóny k narůstající nejistotě na trhu. Zavedením dlouhodobých kontraktů pro německou oblast k již současným produktům v rámci společné obchodní zóny tak EEX hodlá obchodníkům nabídnout možnost zajistit se proti budoucím rizikům, ať už bude rozhodnutí ohledně osudu společné zóny jakékoliv.
„Nicméně jsme silně přesvědčeni, že takovéto rozhodnutí by bylo krokem špatným směrem. Naopak silně doporučujeme další integraci evropských trhů s elektrickou energií, jelikož rozštěpení cenové zóny s největší likviditou v Evropě by pravděpodobně vedlo k poklesu likvidity a nárůstu cen za dodávku elektrické energie. Proto se budeme aktivně podílet na dalších jednáních na toto téma,“ říká k případnému rozdělení společné zóny Peter Reitz.
Nově tak obchodníci mohou na EEX od úterý využívat base a peak produky Phelix DE v podobě měsíčních, čtvrtletních a ročních futures.
EEX v letošním roce plánuje další rozšíření svých aktivit na evropském trhu s elektrickou energií v podobě derivátů pro Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko, které se v současné době obchodují na burze Power Exchange Central Europe (PXE). PXE, která byla založena na počátku roku 2007 pod názvem Energetická burza Praha, se v minulém roce stala součástí skupiny EEX Group, poté co EEX získala 66,67 % akcií PXE.
Společná zóna – dlouhodobý zdroj sporů
Společná obchodní zóna mezi Německem a Rakouskem je předmětem sporu mezi evropskými provozovateli soustav již dlouhou dobu. Německý orgán Bundesnetzagentur, jež má na starost i regulaci energetických sítí, již loni v říjnu vyzval všechny německé provozovatele přenosové sítě, aby připravili návrh řízení přenosových kapacit na německo-rakouské hranici.
K problematické obchodní zóně se opakovaně vyjádřila i Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), která již v roce 2015 vyzvala země ke zrušení této společné zóny. Loni v listopadu navíc agentura rozhodla o vytvoření regionů pro výpočet přenosové kapacity, čímž fakticky vytváří hranici mezi obchodními zónami Německa a Rakouska.
Zrušení společné zóny nicméně není v zájmu Bavorska a Rakouska, pro které by s velkou pravděpodobností znamenalo růst cen elektrické energie. Kromě výrazného nárůstu cen země rovněž argumentují ohrožením bezpečnosti dodávek elektřiny, což by mělo poškodit jejich průmyslové podniky.
Mohlo by vás zajímat:
Rozdělení Německo-Rakouské obchodní zóny opravdu nemůže zvýšit ceny elektřiny v Bavorsku, naopak je nepatrně sníží. Ceny elektřiny v Rakousku skutečně vzrostou, ale pro průmyslové podniky nijak dramaticky. Za tím hysterickým odmítáním rozdělení obchodní zóny jsou hlavně provozovatelé přečerpacích elektráren v Rakousku, kteří skutečně přijdou o velkou část příjmů. Na druhou stranu je to právě kombinace větru na severu Německa, nedostatečných přenosových kapacit v Německu a přečerpacích elektráren v Rakousku, co způsobuje problémy s neplánovanými přetoky elektřiny ve střední Evropě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se